Współcześnie jest wiele metod zapobiegania niechcianej ciąży. Na temat wyboru najodpowiedniejszej z nich najlepiej porozmawiać z lekarzem ginekologiem. Jest on osobą najbardziej kompetentną w dziedzinie antykoncepcji i najlepiej doradzi, jaka metoda będzie najodpowiedniejsza dla danej kobiety.


Można też porozmawiać z innymi kobietami na temat ich doświadczeń w stosowaniu różnych metod zapobiegania ciąży, jednak ich opinie mogą się różnić, gdyż każdy organizm jest inny i każda z kobiet może różnie reagować na różne środki farmakologiczne i nie tylko. Opinie kobiet mogą się przydać, jednak ostatecznie decyzję najlepiej podjąć w porozumieniu z ginekologiem.

Wyróżnia się cztery podstawowe metody antykoncepcji: hormonalną, mechaniczną, chemiczną oraz metody naturalne. Zarówno kobieta, jak i jej partner, powinni poznać wady i zalety każdej z metod i najlepiej wspólnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego środka. O antykoncepcji oraz innych ważnych problemach młodych ludzi można przeczytać na stronie internetowej teenzone.pl. Jest to portal dla nastolatków, których nurtuje wiele pytań dotyczących ich wyglądu, zdrowia, relacji z innymi ludźmi oraz życia seksualnego.

Młodzi szczególnie chcą poznać odpowiedzi na pytania dotyczące metod antykoncepcji, gdyż planują wkrótce rozpocząć współżycie seksualne lub właśnie je rozpoczęli. Przeważnie nie mają z kim porozmawiać na ten temat, ponieważ się wstydzą lub ich pytania i wątpliwości nie są traktowane poważnie. Jeśli w ogóle uda im się porozmawiać, to najczęściej z rówieśnikami lub ze starszym rodzeństwem, dużo rzadziej z rodzicami. Tymczasem dziewczyna, która myśli już o stosowaniu antykoncepcji, a nie ukończyła jeszcze 18. roku życia, może iść do lekarza ginekologa wyłącznie z opiekunem, najlepiej z mamą. Dopiero po osiągnięciu pełnoletności można udać się do lekarza samodzielnie.

Ginekolog może przepisać pacjentce tabletki antykoncepcyjne, które są najbardziej skuteczne spośród powszechnie stosowanych metod zapobiegania ciąży. Są to leki hormonalne i stosuje się je również przy leczeniu trądzika oraz bolesnych i obfitych miesiączek. Tabletki należy przyjmować codziennie o stałej porze z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Wówczas są skuteczne, gdyż blokują owulację i nie pozwalają na zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.

Do innych metod hormonalnych zapobiegania ciąży należą plastry antykoncepcyjne oraz zastrzyki antykoncepcyjne. Plastry przykleja się co siedem dni. Po 22 dniach następuje tygodniowa przerwa. Zastrzyki antykoncepcyjne natomiast wykonuje się raz na trzy miesiące. Jest to skuteczna i wygodna metoda, jednak może mieć działania niepożądane, takie jak: tycie i zaburzenia miesiączkowania.

Do mniej skutecznych metod antykoncepcji, jednak nie mających tak dużego wpływu na samopoczucie kobiety, należy antykoncepcja chemiczna. Do środków chemicznych należą globulki dopochwowe, żele i kremy plemnikobójcze oraz pianki antykoncepcyjne. Są łatwe w użyciu, jednak u niektórych kobiet mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Preparaty te zawierają specjalne środki plemnikobójcze, ale ich skuteczność jest oceniana na niezbyt wysoką. Dodatkowo dają niewielką ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego też zaleca się stosowanie tej antykoncepcji wraz z prezerwatywami.

Prezerwatywy należą do mechanicznych metod antykoncepcji. Wykonane są z lateksu lub poliuretanu i występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz smakowych. Ich zaletą jest zapobieganie nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Za najbardziej zawodne metody antykoncepcji uznaje się natomiast metody naturalne, jednak są one skuteczne wtedy, gdy kobieta dobrze pozna swój organizm. Więcej o antykoncepcji i innych sprawach dotyczących życia seksualnego można przeczytać na portalu internetowym dla młodzieży teenzone.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Antykoncepcja awaryjna

Wersja do druku