Zabieg korekcyjny uszu wykonuje się w celu poprawienia ich wyglądu, poprzez nastawienie małżowiny usznej i ewentualne wymodelowanie niewykształconych elementów chrząstki uszu.  


Najczęściej plastyka uszu spowodowana jest ich nieprawidłowym wyglądem, a także zniekształceniem małżowin - większość wad i deformacji uchato to cechy wrodzone i dziedziczone.

 

Najbardziej powszechnym powodem poddania siÄ™ zabiegowi jest chęć skorygowania odstajÄ…cych uszu (otoplastyka) - wada ta ujawnia siÄ™ już po urodzeniu, dlatego też wiÄ™kszość pacjentów, to dzieci.

 

Odstające małżowiny uszne występują u około 5% populacji. Deformacja ta zazwyczaj jest obustronna (dużo rzadziej jednostronna) i częściej dotyka dziewcząt.

 

Ucho rośnie całe życie, jednakże 80% jego wzrostu dokonuje się w ciągu pierwszych 5 lat życia.

 

U dzieci korekcję odstających uszu można wykonać między 6 a 8 rokiem życia - małżowiny uszne są już wtedy w pełni wykształcone, co gwarantuje iż interwencja chirurgiczna nie przeszkodzi ich dalszemu rozwojowi.

 

ZaletÄ… przeprowadzenia operacji uszu w mÅ‚odym wieku jest fakt, że chrzÄ…stka jest wówczas bardziej elastyczna co ma wpÅ‚yw na Å‚atwość uformowania pożądanego ksztaÅ‚tu.

 

OtoplastykÄ™ przeprowadza siÄ™ także u dorosÅ‚ych osób. Jednak należy siÄ™ liczyć z tym, że wówczas korekcja jest trudniejsza, jak i dolegliwoÅ›ci pooperacyjne sÄ… wiÄ™ksze niż ma to miejsce w przypadku maÅ‚ych pacjentów.

 

Operacje odstajÄ…cych uszu w celu skorygowania wady przeprowadza siÄ™ ze wzglÄ™dów kosmetycznych, gÅ‚ównie dla poprawienia samooceny pacjenta. Nie ma jakichkolwiek medycznych uwarunkowaÅ„ do przeprowadzenia zabiegu tego rodzaju.

 

Zabieg skorygowania wady brany jest pod uwagę wtedy, gdy uszy odstają na co najmniej dwa centymetry od tyłu głowy.

 

W przypadku najmÅ‚odszych pacjentów zdecydowana wiÄ™kszość chirurgów plastyków zaleca, by rodzice liczyli siÄ™ przede wszystkim z uczuciami dziecka. Nie kierowali siÄ™ tylko wÅ‚asnymi przekonaniami, iż korekcja u ich latoroÅ›li jest niezbÄ™dna. Jeżeli dziecko pomimo „defektu” czuje siÄ™ z tym dobrze i nie chce zmieniać swojego wyglÄ…du, nie powinno siÄ™ go zmuszać do zabiegu.

 

Dzieci, które odczuwajÄ… dyskomfort w zwiÄ…zku z odstajÄ…cymi uszami i chcÄ… siÄ™ poddać otoplastyce, zdecydowanie lepiej wspóÅ‚pracujÄ… z lekarzem podczas zabiegu i sÄ… szczęśliwsze z ostatecznego efektu.

 

Co do samego zabiegu - polega on na zmianie konfiguracji szkieletu chrzęstnego małżowiny usznej tak, aby zmniejszyć kąt pomiędzy czaszką, a uchem zewnętrznym do 15 - 30 stopni.

 

U dzieci podczas operacji stosuje siÄ™ znieczulenie ogólne. U nastolatków i osób dorosÅ‚ych znieczulenie miejscowe.

 

Zabieg trwa okoÅ‚o 40 - 60 minut. Po zabiegu zakÅ‚adany jest specjalny opatrunek uciskowy, który nastÄ™pnie zamienia siÄ™ na opaskÄ™ uciskowÄ…, którÄ… zaleca siÄ™ nosić przez miesiÄ…c. Pacjent po zabiegu może wrócić do domu.

 

ObrzÄ™ki, zaczerwienia i ból, to naturalne objawy, które ustÄ™pujÄ… w ciÄ…gu 10 dni. NiewchÅ‚anialne szwy za uchem zdejmuje siÄ™ po 14 dniach. Przez 6 tygodni należy ograniczyć wszelkÄ… aktywność fizycznÄ….

 

Blizny sÄ… maÅ‚o widoczne, a efekty trwaÅ‚e i w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków nie ma wskazaÅ„ do powtórzenia zabiegu.

 

W trakcie zabiegu otoplastyki można także dokonać korekcji innych defektów małżowiny usznej, do której zalicza siÄ™:

 

- niedorozwinięta grobelka

 

- nadmiernie rozwinięty obrąbek ucha

 

- przerosłe płatki uszu (a także zbyt małe, zwinięte)

 

Operacje plastyczne uszu , dotyczÄ… również innych „wad” zwiÄ…zanych z tÄ… częściÄ… ciaÅ‚a:

 

- osoby, które urodziÅ‚y siÄ™ bez małżowiny usznej, straciÅ‚y jÄ… na skutek wypadku, bÄ…dź choroby, dziÄ™ki zabiegowi mogÄ… mieć przyszyte sztuczne ucho. Jest ono możliwie zbliżone wyglÄ…dem do naturalnego ucha pacjenta.

 

- zdarzajÄ… siÄ™ przypadki kiedy dziecko rodzi siÄ™ bez otworu w uszach, wtedy należy otworzyć uszy oraz nadać im odpowiedni ksztaÅ‚t. DziÄ™ki operacji możliwe jest przywrócenie sÅ‚yszenia, pod warunkiem jednak, ze przednia część ucha nie jest uszkodzona.

 

CzÄ™sto spotykanym urazem u osób noszÄ…cych duże kolczyki, jest rozerwanie pÅ‚atka ucha. Może być ono:

 

Całkowite - płatek na skutek urazu podzielony zostanie na dwie części.

 

Niecałkowite - dziurka znaczącą się powiększy.

 

Zabieg majÄ…cy na celu przywrócenie stanu pierwotnego (sprzed urazu) przeprowadza siÄ™ w znieczuleniu miejscowym. Uszkodzenie zszywa siÄ™ tak, by pozostawić tylko odpowiedniÄ… dziurkÄ™ na noszenie kolczyków, bÄ…dź wytworzyć nowÄ…. Można także skorygować pÅ‚atek tak, by odtworzyć stan sprzed przekÅ‚ucia tkanek.

 

Innym powodem poddania siÄ™ operacji jest redukcja przeroÅ›niÄ™tych pÅ‚atków uszu - z wiekiem czÄ™sto pÅ‚atki uszne ulegajÄ… powiÄ™kszeniu. StajÄ… siÄ™ one wiotkie i nieestetyczne. Sposobem by usunąć ten mankament jest plastyka korekcyjna pÅ‚atków usznych, z jednoczesnÄ… redukcjÄ… i poprawÄ… ich ksztaÅ‚tu.

 

ŹródÅ‚o: J. Holle „Chirurgia plastyczna”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996 rok.

 

 

 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku