Kilka lat temu dosyć głośno było o garnkach aluminiowych, które z hukiem wyrzucała z restauracyjnych kuchni pewna restauratorka. W końcu stare aluminium było samym złem i należało zaopatrzyć się w całkiem inne naczynia do przyrządzania posiłków. Jakie są więc nowoczesne materiały, których używa się do produkcji garnków i patelni? Które powłoki są najbardziej trwałe i które technologie najbardziej polecane?


Aluminium wraca do łask

Jeszcze kilkanaście lat temu produkowane były naczynia z samego aluminium, bez powłok lub z bardzo nietrwałymi.  Obecne garnki i patelnie wykonane z aluminium są zupełnie bezpieczne. A jest tak dlatego, że pokrywa się je wysoce trwałymi powłokami emaliowanymi lub teflonowymi. Dzięki temu można bez obaw korzystać ze świetnych właściwości aluminium, czyli dobrego przewodzenia ciepła oraz dużej wytrzymałości.

Stal nierdzewna świeci tryumfy

Odkąd się pojawiła, stała się najbardziej pożądanym materiałem na naczynia do gotowania. Stal nierdzewną wykorzystuje się do wszelkich garnków, patelni, szybkowarów. Jest zdecydowanie bardzo wytrzymała, odporna na odgniecenia, długo utrzymuje ciepło, nie rysuje się i jest obojętna na kwaśne substancje. Warto wybierać naczynia ze stali nierdzewnej o symbolu 18/10, co gwarantuje wysoką jakość stali oraz z grubym, kilkuwarstwowym dnem, najlepiej z miedzianą lub aluminiową wkładką. Naczynia ze stali nierdzewnej nie wymagają pokrycia specjalną powłoka nieprzywierającą, choć takie też można spotkać.

Jaka powłoka wewnętrzna?

Oczywiście nieprzywierająca. Obecnie ciężko jest sobie wyobrazić przede wszystkim smażenie na ogromnej ilości tłuszczu, który i tak nie zawsze gwarantował nieprzywieranie potraw do powierzchni patelni. Dzięki odpowiedniej powłoce można ilość tłuszczu zredukować do minimum lub całkowicie wyeliminować. Najpopularniejszy jest oczywiście teflon, czyli fluoro-polimerowa powłoka, która ma świetne właściwości nieprzywierające. Jedyna wadą jest konieczność używania odpowiednich sztućców do mieszania i łatwość zarysowania. W sprzedaży są też garnki pokrywane emalią, która ma właściwości antybakteryjne, obojętne na kwasy i substancje zasadowe, jest łatwa w utrzymaniu czystości, lecz po odpryśnięciu nie nadaje się do użytkowania. Coraz popularniejsza staje się powłoka ceramiczna. Ma dobre właściwości, nie powoduje przywierania, jest odporna na zarysowania i nie ulega korozji. Jednak jak się okazuje teflon teflonowi nierówny. To samo dotyczy ceramiki, czy niezwykle wytrzymałych powłok tytanowych. Dlatego warto wybierać te najlepszej jakości. W każdej powłoce nieprzywieralnej marki Tefal znajduje się polimer PTFE, który zawiera jedynie atomy węgla i fluoru. Tworzy on powłokę nieprzywierającą, nie wchodzącą w reakcję z kwasami i zasadami, a co za tym idzie z żywnością i środkami czyszczącymi. Jest też zupełnie bezpieczna dla zdrowia.

Materiał to nie wszystko

Często na trwałość i funkcjonalność garnków wpływa nie tylko jego materiał, ale też wysoka jakość wykonania oraz technologie do tego użyte.  W naczyniach marki Tefal znajdziemy np. popularny już Thermo-Spot, czyli technologię, pokazującą najlepszy najbardziej optymalny moment rozpoczęcia gotowania. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Karaś smażony kalorie

Wersja do druku