Własna działka przez wiele lat była marzeniem wielu Polaków. Posiadanie nawet niewielkiego ogródka działkowego było gwarancją posiadania własnych warzyw, które były wolne od chemicznych nawozów. Obecnie ogródki działkowe cieszą się nieco mniejszą popularnością, ale ich posiadacze nadal chętnie jedzą własne pomidory, paprykę czy sałatę wczesną wiosną.


Oczywiście uprawa wspomnianych warzyw uzależniona jest od posiadania specjalnych szklarni lub tuneli foliowych, dostosowanych do upraw. Przy wyborze tunelu z folii ważnych jest kilka czynników. Kupując tunele ogrodnicze warto się pokusić o przeczytanie, jaka folia została wykorzystana do produkcji tunelu, z ilu warstw się składa - wiele warstw folii to mniejsza możliwość zerwania folii. Folia bardzo często ma specjalne sznurki, które pomagają przy jej naciąganiu na stelaż tunelu. Takie sznurki powinny być wgrzane w folię. Sam stelaż tunelu może być wykonany z lekkich elementów z PCV lub droższych elementów stalowych. 

Cena tuneli foliowych to nie tylko cena poszczególnych elementów, bowiem na cenę końcową duży wpływ ma również wielkość tunelu. Na rynku najtańsze tunele mogą kosztować od około 400 złotych - tyle kosztuje tunel o powierzchni 6 m kwadratowych przy 2 metrach wysokości, wykonany z folii UV4 z dodatkową siatką PP, zabezpieczającą folię przed rozerwaniem. W przypadku tego tunelu stelaż został wykonany z ocynkowanych rurek. 

Przeciętnie na tunel foliowy do użytku prywatnego w przydomowym ogrodzie lub na działce należy wydać maksymalnie około 700 złotych. Takie tunele sprzedawane są bardzo często jako tunele hobbystyczne - mają one zwykle wysokość rzędu 2 do 2,5 metra, a w odróżnieniu od tuneli przeznaczonych dla profesjonalnych ogrodników tunele hobbystyczne mają dużo mniejszą powierzchnię i zaledwie jedno wejście, najczęściej z możliwością zwijania. Tunele foliowe sprzedawane są z dwuletnią gwarancją, zaś ich dystrybutorzy oferują nie tylko całe tunele, ale również i poszczególne elementy stelażu, samą folię czy też taśmę służącą do naprawy folii. 

Należy również pamiętać, że dla większości sklepów ogrodniczych tunele foliowe są produktem sezonowym, oferowanym jedynie w wybrane miesiące.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku