Początek roku to dla znakomitej większości z nas czas podsumowań, wyciągania wniosków z minionego roku i dokonywania bilansów. To również czas, kiedy składamy w urzędach skarbowych nasze rozliczenia podatkowe – a jeśli choć trochę zależy nam na tym, by pomóc innym ludziom, powinniśmy zdecydować się na przekazanie 1% naszego podatku na konto jakiejś organizacji, która je w odpowiedni sposób spożytkuje.


Pamiętajmy przede wszystkim, że oprócz organizacji pożytku publicznego w rodzaju muzeów czy instytucji związanych z promocją zdrowia w Polsce od wielu lat istnieją i prężnie działają liczne fundacje charytatywne, których zasadniczym celem statutowym jest właśnie zdobywanie pieniędzy na pomoc osobom, które nie są w stanie uzyskać wsparcia finansowego w żaden inny sposób – to właśnie te organizacje powinny być naszym priorytetem jeśli chodzi o decyzję, komu przekazać 1% podatku.

 

Rokrocznie fundacje te publikują sprawozdania ze swej działalności, w których możemy znaleźć wszelkie informacje na temat tego, jak zostały zainwestowane uzyskane środki, dowiemy się też, jakie kwoty dana organizacja zebrała. Dla przykładu Fundacja Radia Zet tylko w grudniu 2014 zebrała w ramach akcji „Serce pod choinkę” ponad 1,3 miliona złotych, które przeznaczono na operacje kilkorga podopiecznych Fundacji, czyli dzieci z wadami serca, a także na zakup kardiomonitorów dla Oddziałów Intensywnej Terapii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Tego rodzaju akcje pokazują bardzo wyraźnie, że jeśli tylko cel jest szczytny, zwykle znajdą się ludzie, którzy dołożą swoją cegiełkę do jego realizacji.

 

Choć może się nam wydawać, że 1% podatku to kwota niewielka, to pamiętajmy, że jeśli takie niewielkie kwoty przekaże odpowiednia ilość osób, sumaryczna kwota będzie o wiele, wiele większa, niż moglibyśmy w najśmielszych snach przypuszczać – potrzebna jest tylko nasza chęć pomocy i wskazanie odpowiedniego numeru KRS w rocznym rozliczeniu podatkowym. W ten sposób każdy z nas może zostać bohaterem, który ratuje ludzkie życia i to nie tylko jeden raz, ale każdego roku!

 

Więcej o fundacji charytatywnej Radia Zet przeczytasz na tej stronie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku