Według lekarzy okulistów oraz optyków wiedza Polaków na temat chorób oczu jest bardzo ograniczona. Większość naszej populacji jest nieświadoma jakie czynniki mogą wpływać na rozwój chorób oczu, w jaki sposób je powstrzymać albo nawet uniknąć. Najlepszą metodą zapobiegania takim schorzeniom są regularne wizyty u okulisty. A jak często powinno się przeprowadzać badania u lekarza okulisty lub optyka?


Gabinet okulistyczny najczęściej odwiedzają dzieci w wieku szkolnym, co zazwyczaj podyktowane jest zleceniami ośrodków szkolnych. A jak to wygląda u osób starszych? Według statystyk wynika, że 10 mln dorosłych Polaków nosi okulary, a milion soczewki kontaktowe. Aż 46 proc. uczniów szkół wyższych ma wady wzroku, zwłaszcza krótkowzroczność i wysuszenie gałki ocznej. Osoby starsze często chorują na jaskrę, zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. W większości przypadków jest to spowodowane nieodpowiednią profilaktyką, przede wszystkim chodzi tu o brak regularnych wizyt u okulisty.

Badania okulistyczne to podstawa

Wiele schorzeń oczu można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych, czyli takich, których rozwój jest wprost proporcjonalny do trybu życia. Coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem komputera i telewizorem, przebywamy w miejscach klimatyzowanych, palimy papierosy, prowadzimy siedzący tryb życia i niezdrowo się odżywiamy - nasza dieta jest bardzo uboga w witaminy.

Nieprzyjemnych objawów związanych ze schorzeniami oczu w większości przypadków można uniknąć, przede wszystkim wykonując regularnie badania okulistyczne. Wizyta u okulisty lub optyka to podstawowa metoda profilaktyki - zarówno optyk jak i okulista może za w czasu wykryć wszelkie schorzenia i przeprowadzić odpowiednie leczenie, które powstrzyma rozwój choroby.

Okuliści twierdzą, że kontrolne badania wzroku powinny odbywać się co najmniej raz na dwa lata - taka częstotliwość badań pozwoli w odpowiednim czasie wykryć wszelakie wady. Jednak wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby oczu (jaskra lub AMD), dlatego w podeszłym wieku należy zwiększyć częstotliwość wizyt u okulisty. Częściej powinny się zgłaszać do okulisty osoby przewlekle chore, na przykład na cukrzycę, ponieważ są bardziej narażone na zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i inne schorzenia układu wzrokowego. O profilaktykę powinny również zadbać  osoby mające problemy reumatyczne i naczyniowe lub te, których dotykają schorzenia układu nerwowego lub nowotwory - u takich osób występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad wzroku.

Artykuł powstał przy współpracy z salonem okulistycznym 'OKO' - najlepszy optyk w Poznaniu


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

badania wzroku

Wersja do druku