Niektórzy z nas pamiętają jeszcze te czasy, gdy w domach i mieszkaniach były piece kaflowe i inne paleniska – w tym niezastąpione, węglowe piecyki kuchenne. Widok płonącego wesoło ognia dla nas, dzieci, bywał fascynujący, miłe było też wyraźnie odczuwalne ciepło. Dziś już mało kto ma u siebie piece wolnostojące opalane drewnem czy węglem. To oczywiście wygoda – nie trzeba rozpalać i denerwować się wszechobecnym w pokoju popiołem.

Gdy nie grzeje nas nic...

Często jest tak, że piece kaflowe zostały zastąpione kaloryferami z CO lub lokalną kotłownia w piwnicy. To świetna opcja – ciepło po prostu jest zawsze i to za rozsądne pieniądze. Gorzej, gdy gdzieś zburzono piec, a w zamian nie dano nic do ogrzewania. Na dłuższą metę ogrzewanie elektryczne nie opłaca się, bowiem ceny energii dramatycznie rosną z roku na rok. Osoby, które piece kaflowe przerobiły na takie z wkładem elektrycznym, nierzadko tego żałują. Można wówczas dogrzewać gazem, co bywa groźne, można też zainstalować sobie po prostu... kominek. Taki ładny, z szybka opalany węglem lub drewnem.

Ciepło i estetyka

Czy jednak warto? Bez wątpienia zaletą kominka jest to, że stanowi on wspaniałą ozdobę salonu czy zwykłego pokoju sypialniano – dziennego. Wyraźnie widać w nim płonące polana, co daje wrażenie dodatkowego ciepła i przytulności. To także niezwykle romantyczne. Poza tym – gdy kominek jest duży, będzie nam naprawdę ciepło. Ciepło możemy też wówczas przy pomocy rur rozprowadzić po reszcie domu czy mieszkania – służą do tego specjalne kominki powietrzne z wkładami. Nie każdy o tym wie, ale to się naprawdę opłaca. Ceny drewna, nawet tego najwyższej jakości, są ciągle niezbyt duże.

O co musimy zadbać

Ważne jest to, by dobrze zaplanować lokalizację takiego naturalnego grzejnika. Kominki nie powinny stać zbyt blisko mebli – wskazany jest co najmniej półtorametrowy odstęp, również od ścian. Jeśli w domu są dzieci, wart dobudować także specjalne, zamykane ogrodzenie, które uchroni je przed oparzeniem. Jeśli zaś zamierzasz palić również węglem, powinieneś wiedzieć, że to właśnie przy jego spalaniu wydobywa się trujący czad – upewnij się więc, że układ wentylacyjny działa bez zarzutu. Jeżeli instalujesz wkłady do rozprowadzenia ciepła po domu, w którego pomieszczeniach występuje znaczna różnica temperatur, zainwestuj też koniecznie w tak zwane kratki wentylacyjne - zakończenia kanałów ciepłego powietrza, które można zamontować w sufitach i w ścianach. Jeszcze co do samego rozpalania – by nie stało się ono drogą przez mękę, kupuj tylko dobrze wysuszone drewno, używaj rozpałki kominkowej i brykietów do rozniecania ognia, i nigdy nie podlewaj paleniska benzyną, której opary są nie tylko łatwopalne, ale i trujące dla domowników.  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jakie ogrzewanie wybrać?

Wersja do druku