Zaostrzenie rygorów dotyczących używania żarówek klasycznych, spowodowały wiele zamieszania na naszym rynku. Wiele osób, które do tej pory używały jedynie takiej formy oświetlenia, musi nagle zastanawiać się, jaka żarówkę powinien kupić, która będzie najkorzystniejsza, ponadto, czy potrzebna będzie jakaś modernizacja instalacji oświetlenia. Co więcej, każdy z nas powinien liczyć się również z nieco większym wydatkiem na zakup pierwszej partii żarówek. Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Podstawowe jednak pytanie brzmi: czy warto? Czy żarówki w technologii LED naprawdę są lepsze, co nam oferują i czy warto dołożyć kilka lub kilkanaście złotych na dobrej jakości żarówkę?

Wielu z nas nie decyduje się na zakup LEDów z powodu ceny oraz niewiary w ich możliwości. Znaczna cześć osób, zainteresowana zakupem żarówki do swojego pomieszczenia, chętniej wybierze model tani (lub najtańszy), omijając żarówki, do których należy dołożyć kilka złotych więcej. Dlaczego chcieliby zatem decydować się na żarówki jeszcze droższe od tych, które omijają dużym łukiem? Odpowiedź jest prosta: ze względu na ich jakość. Oczywiście, nie każdy da się do tego przekonać, ale rosnące statystyki sprzedaży oświetlenia LED mówią same za siebie. Warto zauważyć także, iż wcale nie chodzi o zakup najdroższych egzemplarzy. Bardzo często zdarza się, że najlepsze firmy i producenci, wcale nie oferują optymalnych parametrów. Przyjrzymy się zatem cechom LEDów, które decydują o ich popularności, a także sprawiają, że nawet sceptycy są w stanie zapłacić nieco więcej.

Energooszczędność

Jest to słowo najważniejsze w technologii LED, ale jednocześnie dla wielu mało wiarygodne. Energooszczędność polega przede wszystkim na żywotności tej technologii (o czym dalej), co w połączeniu ze znacznie niższym poborem mocy, aniżeli w klasycznych żarówkach, daje zauważalne i realne efekty. Im więcej tego typu żarówek w domu, mieszkaniu czy firmie, tym większe są oszczędności. Niektóre badania wskazują, że LEDy zmniejszają pobór energii nawet o 70%.Ponadto, mogą współpracować z czujnikami ruchu, co także wpływa na znaczne oszczedności.

Żywotność

Technologia LED charakteryzuje się dużą żywotnością - średnio 50 000 godzin. Technologii tej nie przeszkadza synergia oraz częste włączanie i wyłączanie. Żarówka może również być bardzo długo włączona.

Estetyka i komfort pracy

Oświetlenie LED może przybrać wiele form - mogą to  być normalne żarówki, taśmy led, świetlówki, naświetlacze i wiele innych. Oświetlenie może mieć barwę białą ciepłą, zimna, ale może być również kolorowe. Dzięki temu nasze wnętrza wyglądają zachęcająco, zaskakująco oraz bardzo elegancko. LEDy nie mrugają, nie męczą oczu,  podlegają wspomnianej synergii, a także nie generują żadnego hałasu, przez co mogą być wykorzystywane w miejscach, gdzie wymagana jest absolutna cisza - czytelnie, biblioteki, archiwa, biura.

Ochrona środowiska

Z perspektywy użytkownika prywatnego, który żarówkę kupuje do jednego ze swoich pomieszczeń, jest to argument najmniej ważny. Jednak, coraz częściej staramy się być ludźmi, którzy interesują sie ekologią i chętniej niż kilka lub kilkanaście lat temu o tym rozmawiamy, a nawet próbujemy coś zmieniać na lepsze. Brak ołowiu i rtęci w LEDach, jest jednak bardzo pozytywną cechą. Powinno to być ważne zwłaszcza dla dużych firm i przedsiębiorstw, w których wykorzystanie oświetlenia jest bardzo duże.

Te wszystkie korzyści są możliwe do osiągnięcia tylko wtedy, gdy nasze wybory będą racjonalne. Pamiętajmy, że nie jest prawdą stwierdzenie, że najlepsza żarówka LED to ta najdroższa. Najlepszą żarówką jest ta, która posiada optymalne parametry dla naszych potrzeb i naszych wnętrz. Dlatego przez zakupem dokładnie zastanówmy się jakich żarówek potrzebujemy, jaką powinny mieć barwę światła, kąt rozsyłu, rodzaj napięcia czy strumienia świetlnego. Następnie dokładnie przejrzyjmy się parametrom dostępnych żarówek - może okazać się, że idealna żarówka, wcale nie jest tak droga, jak przypuszczaliśmy! 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku