Kuchnia – serce domu. Jak ją urządzić, żeby była klimatyczna i funkcjonalna?

Rodzinny obiad
Kuchnia powinna być wyposażona w stół, który pozwoli zasiąść domownikom do wspólnego posiłku. W kuchennych wnętrzach ładnie komponują się okrągłe stoły. Nadają się zarówno do małych jak i większych pomieszczeń. Stoły dostępne na www.sedia.pl mają funkcję rozkładania, dzięki czemu sprawdzą się także podczas większych spotkań.
Jeśli potrzebujemy blat umieścić w rogu kuchni, dobrym wyborem będzie kwadratowy kształt. Do większych pomieszczeń idealne będą duże, prostokątne stoły, z dodatkową funkcją rozkładania, przy których może usiąść nawet sześć, czy osiem osób – tego rodzaju blaty najlepiej wkomponują się w kuchnie połączone z jadalniami.
Duże znaczenie dla tego, czy stół prezentuje się lekko, czy masywnie mają jego nogi. Blaty z grubymi, cięższymi nogami będą sprawiały wrażenie większych. Dla kuchni urządzonych w stylu rustykalnym, czy prowansalskim idealne będą stoły z lekko giętymi, czy ozdobnymi nogami –dające wrażenie lekkości. Duże znaczenie mają także dobrane krzesła – wyższe, smuklejsze oparcia będą delikatniejsze w odbiorze.

Sprzęty w zabudowie
Podstawowym wyborem, jakiego dokonujemy aranżując kuchnię jest dobór materiału z jakiego mają być wykonane szafki oraz to. Najczęściej decydujemy się na drewno lub płytę MDF. Warto też zastanowić nad tym, czy chcemy aby sprzęty takie jak zmywarka, czy lodówka znajdowały się w zabudowie kuchennej. Dzięki temu, kuchnia będzie bardziej zwarta i jednolita.
Wybierając drewniane fronty sprawimy, że kuchnia stanie się bardziej „swojska” i przytulna. Drewno bardzo ociepla wnętrze. Jeśli urządzamy się w modnym ostatnio stylu prowansalskim idealnym rozwiązaniem jest białe drewno, dzięki któremu pomieszczenie będzie jaśniejsze i przestronniejsze.
Należy jednak pamiętać, że drewno jest mniej odporne na wilgoć i wysokie temperatury – trzeba na przykład zabezpieczyć przez rozsychaniem się elementy drewniane znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika. Ponadto, drewniane blaty są bardziej podatne na widoczne zarysowania.
Płyty MDF to idealny wybór dla osób lubiących nowoczesność i oryginalność. Dzięki nim nasza kuchnia może być wyposażona w meble skandynawskie w każdym kolorze. Ponadto materiał jest tańszy od drewna, ale bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Ponieważ z łatwością można go formować, elementy mebli można dopasowywać, wyginać w ciekawe kształty. Z drugiej strony kuchnie tak wyposażone nie są tak ciepłe i przytulne jak te wykończone w drewnie.

Dodatki
Kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna. Z drugiej strony chcemy ją jakoś udekorować, żeby nadać jej nasz osobisty styl. Jak to zrobić, żeby nie zagracić sobie przestrzeni?
Możemy wybrać na przykład dekoracyjny wzór na kaflach, który stanie się ozdobą podłogi, czy ścian. Dobrym rozwiązaniem są też ciekawe słoiczki na przyprawy, czy puszki na herbatę. Wykorzystujmy przedmioty, które są jednocześnie dekoracjami, ale też mają swoją funkcję użytkową.
Do kuchni w stylu rustykalnym pasować będą ozdobne skrzynki na zioła, które możemy postawić na parapecie, czy szafce. Ozdobą kuchni może być też oryginalna lampa, czy światełka halogenowe wmontowane w kuchenne półki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku