Przy dzisiejszym bogactwie producentów i rodzajów baterii kuchennych dość ciężko jest wybrać tą idealną. Możemy sprawdzać ceny, czytać opisy i opinie ludzi, którzy już korzystają z interesującego nas produktu, jednak nigdy nie mamy gwarancji że dana rzecz bedzie dla nas odpowiednia.

Niska cena = niska jakość?

Kupując ją w markecie niestety nie spotkamy solidnej wersji baterii kuchennej, gdzie jej naprawa będzie kosztowała prawie tyle co nowy sprzęt. Także zepsute części zwykle są niedostępne więc i tak musimy wymienić ją na nową. Warto rozeznać się w ofercie dostępnej na rynku i zainwestować w lepszą baterię kuchenną niż ciągle martwić się o naprawę lub wymianę tej tańszej.

Dopasowanie baterii do kuchni

Ważnym elementem jest także wygląd baterii kuchennej, ponieważ powinna ona pasować do wystroju i wyposażenia naszej kuchni. Na rodzaj sprzętu jakie wybieramy powinno wpływać to czy posiadamy zmywarkę, bo kupując wersję która nie jest wygodna w użyciu i powoduje duże zużycie wody spowoduje iż nasze rachunki znacznie wzrosną.

Najważniejsze cechy jakie powinna posiadać bateria kuchenna to odpowiednia głowica, najlepiej ceramiczna, która zabezpiecza przed utratą wody ponieważ nie cieknie.

Opcje baterii kuchennych a oszczędności

Nasza uwaga powinna się skupić także na perlatorze czyli sitku znajdującym się na końcu wylewki, napowietrza ono wodę jednocześnie zmniejszając jej zużycie. Jednak jeśli mamy już zakupioną baterię kuchenną istnieje możliwość dokupienia dodatkowej nasadki wyposażonej w to urządzenie. Działanie polegające na tworzeniu się mieszaniny wodno-powietrznej, która powoduje ograniczenie ilości wody wypływającej z kranu. Zmniejszenie zużycia wody za pomocą mechanizmu, który ogranicza jej przepływ a strumień wody wizualnie nie różni się od tego, który wypływa z kranu bez perlatora. Napowietrzona woda ma zwiększoną objętość i siłę spłukiwania co jest kolejnym sposobem na jej oszczędność.

Coraz więcej baterii kuchennych jest wyposażonych w przycisk na korpusie (fachowa nazwa to pierścień na głowicy), który pozwala nam uzyskać odpowiadający nam strumień wody i temperaturę, dając oszczędności do 40%. Nazywamy go także przyciskiem "eko" i dzięki niemu sami optymalizujemy wypływ wody w zależności od potrzeb. Najnowszym rozwiązaniem jest wkład regulacyjny ze stopniowym ustawieniem strumienia wody, gdy myjemy ręce możemy zredukować ilość wypływającej wody natomiast przy innych czynnościach ustawiamy większy jej przepływ.

Kolejnym istotnym elementem baterii jest termostat bo wtedy możemy ustawić sobie optymalną temperaturę wody. Często baterie termostatyczne posiadają przycisk oszczędnościowy, redukujący moc przepływu wody. Bateria jednouchwytowa jest także ciekawym rozwiązaniem, ponieważ samoistnie miesza wodę ciepłą z zimną i daje możliwości oszczędzania jej zużycia do 30%.

Nowoczesne rozwiązania, które nie są jeszcze zbyt popularne są warte rozważenia, zwłaszcza jeśli dbamy o środowisko i nasze portfele a mam tutaj na myśli baterię bezdotykową, obecnie stosowaną w toaletach publicznych. Steruje ona automatycznie włączaniem i wyłączaniem wody, która się nie marnuje gdy przykładowo mydlimy ręce.

Dodatkowe informacje

Praktycznymi radami z jakimi należy zapoznać się przed zakupem jest kształt wylewki, te wysokie pozwalają nam napełniać duże naczynia wodą więc jeśli mamy takie potrzeby powinniśmy się za takimi rozglądać. Jeśli posiadamy zlew dwukomorowy wygodnym rozwiązaniem są modele z wyciąganym wężem, bo wtedy możemy nalewać bezproblemowo wodę do obu komór. Jeśli już kupimy wymarzoną baterię kuchenną trzeba koniecznie zorientować się z czego jest wykonana aby nie użyć środków czyszczących, które zniszczą ów materiał.

Najlepsze z najlepszych

Na niektórych portalach internetowych możemy odnaleźć rankingi baterii kuchennych, gdzie brana pod uwagę jest ich cena, użyteczność oraz opinie klientów korzystających już z danego modelu. Zwycięzcą okazała się jednouchwytowa bateria Focus DN15 z firmy Hansgrohe posiadająca wyciąganą wylewkę z przełącznikiem. Jej cena waha się od niecałych 600 zł aż do 650 zł (w zależności od sklepu). Posiada nowoczesny design i kilka interesujących funkcji, np. QuickClean, czyli szybkie usuwanie kamienia i innych zabrudzeń strumieniem wody czy też intuicyjną obsługę baterii. Drugie miejsce zajmuje bateria firmy Franke, model Lula gdzie już cena jest znacznie niższa (około 200 zł). Jest oceniana jako bardzo funkcjonalna, z oryginalnym wzornictwem i wytrzymała. Trzecie miejsce zajmuje bateria mieszankowa Teka, model ARK 938. Jest bardzo elegancka, posiada zawór, ceramiczny, perlator i wiele innych udogodnień stanowiących o jej oszczędności w użytkowaniu.


Artykuł został napisany przez AGDHome - internetowy sklep z AGD.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku