Praktycznym, a przy tym bardzo eleganckim prezentem ślubnym mogą być wyroby z porcelany. Do wyboru mamy zarówno serwisy obiadowe, garnitury do kawy, jak i inne akcesoria, które niewątpliwie przypadną do gustu młodej parze.

Porcelana od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej urok jest ponadczasowy i jako prezent zapewne spotka się ona z uznaniem osób rozpoczynających wspólne życie. Na rynku polskim działa wiele uznanych marek. Poniżej prezentujemy najbardziej cenionych producentów oraz przykłady ich wyrobów.

 

Ćmielów i Chodzież

To największa działająca fabryka porcelany w Europie. Warto zauważyć, że Ćmielów może się poszczycić długą historią, bowiem funkcjonuje nieprzerwanie od 1790 roku. To właśnie tu powstały klasyczne już wzory: Płaski, Kula i Kaprys autorstwa Bogdana Wendorfa. Również Chodzież może pochwalić się bogatą tradycją, funkcjonując na rynku producentów porcelany od 1852 roku. Obie firmy, połączone w 2013 roku w Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA, oferują swoim klientom zarówno wzory klasyczne, jak i nowoczesne. Przykładem klasycznej elegancji i trendów z przełomu lat 60. i 70. XX w. jest serwis obiadowy na 12 osób Vega E939 Platyna. Prostota, wysmukłe kształty i platynowy, delikatny relief niewątpliwie przypadną do gustu najbardziej wymagającym miłośnikom porcelany. Z kolei Chodzież proponuje zwolennikom nowoczesnego designu serwis Koliber 698 o ciekawych, nietypowych kształtach.

 

Lubiana

Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” SA specjalizują się w produkcji wysokiej jakości, odpornej na uszkodzenia mechaniczne porcelany twardej. Fabryka funkcjonuje od 1969 roku. Eksportuje swoje wyroby do niemal 40 krajów. Ciekawym prezentem ślubnym może być serwis obiadowo-kawowy Victoria 3394-Bambus. Nowoczesna linia na bazie kwadratu oraz ciekawy motyw młodych pędów bambusa dają niezwykły nowoczesny efekt. Na uwagę zasługuje fakt, że naczyń można używać w kuchence mikrofalowej. Mogą one być też myte w zmywarce.

 

Karolina

Zakład Porcelany Stołowej „Karolina” powstał w 1860 roku jako Porzellanfabrik Koenigszelt. „Karolina” jest jedynym na rynku polskim producentem unikatowej porcelany Fine Bone China w kolorze kości słoniowej. Przykładem zestawu w tym nietypowym kolorze może być serwis Karolina – Castel S-01217 écru. Charakteryzuje się on ciepłą, kremową barwą. Brzegi dekorowane są delikatnym złotym paskiem i subtelnym motywem kwiatowym.

 

Bogucice

Firma BGH Network SA powstała w 1998 roku i jest kontynuatorem bogatej tradycji produkcji porcelany na Śląsku. Na uwagę zasługuje fakt, że w porcelanę z Bogucic zaopatrywane są wszystkie placówki dyplomatyczne. Miłośnikom śmiałych zdobień przypadnie do gustu serwis obiadowy Bogucice – Jesień 156 z wyrazistym motywem roślinnym w ciepłych barwach brązu i beżu oraz z akcentami zgaszonej zieleni.

 

Krzysztof

Fabryka porcelany „Krzysztof” Sp. z o.o. powstała w 1831 roku i już w XIX w. była eksporterem porcelany do odbiorców w Europie i Ameryce Północnej. Na specjalną uwagę wśród wyrobów porcelanowych firmy „Krzysztof” zasługują kolekcje ślubne, między innymi Eureka, Fany, Romeo i Alaska.

 

Villa Italia

Kolekcje Villa Italia odznaczają się wyjątkową elegancją i smakiem. Projekty wykonywane są w Mediolanie wyłącznie na rynek polski. Niezwykle efektownym serwisem jest Renesans dekorowany platyną i złotem. Więcej informacji na temat porcelany można uzyskać na stronie porcelana24.pl.

 

Ponadczasowość porcelany sprawia, że jest ona idealnym prezentem ślubnym, który będzie służyć młodym przez długie lata (źródło: https://polki.pl/we-dwoje/lista;prezentow;slubnych,artykul,7463.html).


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku