Podczas wyboru odkurzacza należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, zarówno technicznych, jak i tych pragmatycznych. Czy urządzenie ma służyć wyłącznie do zbierania z podłogi różnego rodzaju zanieczyszczeń, czy ma także czyścić inne powierzchnie i posiadać dodatkową funkcję prania? Będzie użytkowany na małych czy dużych powierzchniach? Brudzą się one normalnie czy wyjątkowo często? Jaki odkurzać wybrać, aby mógł dobrze służyć właścicielowi przez długie lata?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania urządzenia?

Odkurzacz jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Bez względu na wybór określonego modelu, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników. Typ silnika i moc ssania, system filtracji, rodzaje końcówek oraz długość rury teleskopowej. Powinny być one dostosowane do wielkości powierzchni, na której będzie on pracować. Im większa moc silnika, tym większa siła ssania. Od września bieżącego roku obowiązują nowe przepisy unijne, które nakładają na producentów cezurę maksymalnej mocy silnika 1600W.  W przypadku filtrów dobrze jest, aby odkurzacz posiadał filtr Hepa H 13, czyli ten, który wyłapuje różnego rodzaju substancje antyalergiczne. Wysoką skutecznością w wyłapywaniu zanieczyszczeń charakteryzują się filtry wodne. Cichy odkurzacz nie przekracza poziomu hałasu o natężeniu do 75 decybeli.  W przypadku szczotki, dobrze jest, aby urządzenie posiadało teleskopową turboszczotkę, która najlepiej wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia.

Rodzaje odkurzaczy – ich wady oraz zalety

Na rynku najpopularniejsze są trzy typu odkurzaczy: workowy, cyklonowy (czyli bezworkowy) oraz piorący. W przypadku tego pierwszego, jego działanie polega za zbieraniu kurzu do papierowego lub tekstylnego worka, jaki systematycznie należy wymieniać. Jego zaletą jest niewątpliwie najbardziej higieniczny sposób sprzątania, jednocześnie jest on najbardziej skuteczny, ponieważ takie odkurzacze posiadają największą moc ssania (usuwają około 99% wszystkich zanieczyszczeń). Niestety, osoby uczulone na kurz i inne pyłki muszą szczególnie uważać podczas wymiany worków, aby nie doszło do bezpośredniego kontaktu ze skórą. Należy się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z kupnem kolejnych wkładów. Biorąc pod uwagę odkurzacz cyklonowy (czyli coraz popularniejsze odkurzacze bezworkowe), należy pamiętać, iż bez względu na stopień wypełnienia pojemnika zbierającego kurz, jego moc ssania jest nieustannie na stałym poziomie.  Dzięki specjalnym materiałom, brud nie przylega do pojemnika i delikatnie się zsuwa po przechyleniu. Jego wadą jest konieczność systematycznego prania filtra wylotowego oraz odkażania zbiornika na kurz, niemniej jest tańszy w eksploatacji niż tradycyjny odkurzacz. Trzeci rodzaj urządzenia umożliwia parowe pranie wykładziny, dywanu oraz ciężkich zasłon. Zanieczyszczenia wraz z pianą są wysysane do pojemnika z wodą. Można nim zbierać rozlane płyny i szybko wyczyścić śnieg oraz błoto, często się nanoszone wraz z butami do domu. Odkurzacz piorący posiada jeden mankament – mianowicie wielkość. Sporych gabarytów urządzenie zajmuje dużo miejsca, a także jest niepraktyczne podczas poruszania się między poszczególnymi piętrami. Przed kupnem konkretnego modelu, należy dokładnie przeanalizować, jak często będzie się go używać i na jak wielkich powierzchniach. Dobry odkurzacz będzie służył latami i z pewnością ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy

Wersja do druku