Marzysz o pięknym i kolorowym ogrodzie? z zazdrością spoglądasz na działki sąsiadów? a może po prostu chcesz zmienić aranżację w swoim ogródku? W dzisiejszym artykule przedstawiamy cztery najważniejsze zasady sadzenia roślin w ogrodzie.

Zanim udasz się do sklepu ogrodniczego, warto przemyśleć jak chcemy, by wyglądał nasz ogród i ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jego pielęgnację. Jeśli chcesz, by twoje rośliny zdrowo rosły i pięknie wyglądały, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jeśli jesteś laikiem z dziedziny ogrodnictwa to najlepiej będzie jak wybierzesz rośliny niewymagające szczególnej troski. Zanim kupisz krzew lub drzewko, sprawdź czy jest odporne na mróz. Istnieje wiele odmian roślin, które tolerują zimno w południowo-zachodniej części kraju, natomiast w północno-wschodniej należy je chronić przed zimnem.

1. Kupuj rośliny mało wymagające

Dość czasochłonne jest pielęgnowanie trawnika, by ciągle ładnie wyglądał. Trawnik trzeba regularnie kosić, podlewać, pielić a raz w roku poddać wertykulacji. Dlatego ciekawą alternatywą dla zapracowanych lub leniwych mogą być rośliny okrywowe. Rosną prawie na każdej glebie, są niskie, gęste i rozłożyste, a co najważniejsze zapobiegają wzrostowi chwastów.

Jeżeli ogród wydaje ci się zbyt "goły", możesz zasadzić drzewa i krzewy, które szybko rosną i wypełnią pustkę ogrodu. Warto także pamiętać o pnączach, które po upływie dwóch, trzech lat okryją działkę bujną zielenią.

2. Odpowiednie rośliny w odpowiednim miejscu

Jeśli nie masz pewności, lepiej zapytaj w sklepie ogrodniczym specjalisty, gdzie sadzić wybrane rośliny. Jedne gatunki lubią słoneczne miejsca, drugie- zacienione, niektóre muszą mieć suchą glebę, inne- wilgotną. Dlatego obok siebie sadzimy gatunki o podobnych wymaganiach, ale uwaga - rośliny ekspansywne (rosnące szybko i rozłożyście) nie umieszczamy obok roślin, które rosną wolniej i skromniej, ponieważ mogą je przyćmić.

3. Zdecyduj się na jeden styl

Rośliny powinny być dobrane kolorystycznie. Wspaniale wyglądają kwiaty w jednej tonacji kolorów. Zaszaleć z kolorem można, jeżeli ogród chcemy zaaranżować na styl sielsko-wiejski.

Najlepiej wybrać takie rośliny, które będą ozdabiały ogród przez wszystkie pory roku. Dlatego warto posadzić rośliny, które przybierają piękną, złotą barwę jesienią. Warto posadzić krzewy liściaste, które nie wymagają dużej uwagi. Wybierajmy te o ładnym kształcie i nie ograniczajmy się jedynie do tych w kolorze ziemnej zieleni. Należy pamiętać, że niektóre rodzaje roślin po przekwitnięciu tracą swój urok lub całkowicie znikają z powierzchni ziemi (np. rośliny cebulowe, maki, róże, hiacynty i inne). W związku z tym, należy je umieścić w pobliżu krzew lub drzew, które wypełnią pustą lukę po tych kwiatach.

4. Zwróć uwagę na wygląd

Kupuj rośliny w dobrych marketach ogrodniczych albo bezpośrednio w szkółkach. Nie wybieraj roślin, które posiadają na liściach plamki, dziurki, przebarwienia lub jeśli są zniekształcone oraz gdy kora na drzewach/krzewach łuszczy się, jest pokruszona lub wyblakła.

Rośliny, które kupujemy nie powinny być przesuszone, zwiędnięte, ziemia w doniczce powinna być wilgotna.

Artykuł poleca firma Hortizon z Poznania - projektowanie i zakładanie ogrodów


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku