Dlaczego Prowansja corocznie przyciąga tak wielu zachwyconych turystów? Jej czar sprawia, że polskie wnętrza coraz częściej odwołują się do charakterystycznej, francuskiej stylistyki.

Chybażaden kraj nie przyciąga wrażliwych dusz tak bardzo jak Francja.Ta urokliwa kraina szampana i eleganckich perfum potrafi zaczarowaći sprawić, że każdy podróżujący będzie chciał do niej wrócić.Miłośnicy tego kraju wiedzą, że jedną z najpiękniejszych jegoczęści jest Prowansja – kraina leżąca w południowo-wschodniejczęści Francji nad Morzem Śródziemnym.

DookołaProwansji

Wybierającsię w te rejony, na pewno warto zahaczyć o Marsylię oraz WybrzeżeCalanques. Oba miejsca przyciągają charakterystycznym, nadmorskimklimatem. Spędzone tam wakacje mogą sprawić, że zapomni się ocałym świecie! Filmowi maniacy bez wątpienia ucieszą się takżez wypadu do Cannes. Poza tym, że miejscowość jest idealna dlawszystkich poszukujących wypoczynku, odbywa się w niejMiędzynarodowy Festiwal Filmowy znany na całym świecie. Może pozapięknym krajobrazem uda się też natknąć na jakąś gwiazdękina?Odkuchni

Prowansalskiejedzenie to przede wszystkim bliskość natury. Potrawy gotowane sąnajczęściej ze składników, które znaleźć można w morzu,miejscowych lasach i na polach. Prowansja to kraina leżąca nadMorzem Śródziemnym, więc kuchenne preferencje są w dużym stopniuzwiązane ze smakami śródziemnomorskimi. Talerze są więc pełneryb, owoców morza i warzyw – szczególnie dojrzewających w słońcupomidorów. Z ogromnym prawdopodobieństwem turysta poczęstowanyzostanie też sałatką nicejską – zawiera ona różne gatunkisałaty, pomidory, ogórek, jajka na twardo, rzodkiewkę, tuńczyka,anchois i oliwki. Często podawana jest w towarzystwie dobrzeschłodzonego, białego wina.Smacznego!

Francuskiszyk

Czymożna przenieść odrobinę Prowansji do własnego domu? Oczywiście!Styl prowansalski jako pomysł na aranżację wnętrza jest corazczęściej wybieranym rozwiązaniem. Nic dziwnego – łączy w sobieklasyczną elegancję i niebanalne, rozmarzone akcenty. Dominującekolory to biel, żółć, błękit, oliwkowa zieleń i przedewszystkim lawenda – w końcu to jedna z najbardziejcharakterystycznych roślin tej malowniczej krainy. Co oprócz barw?Chropowata faktura ścian oraz mebli. Tutaj przydać może się takzwana przecierka. Można ją wykorzystać zarówno do starych, jakrównież nowych mebli – efekt będzie interesujący i nada wnętrzuniepowtarzalnego charakteru. Same krzesła, stoły i szafki sąnajczęściej wykonane z litego drewna bądź żelaza.

Częstostosuje się ich celowe postarzanie, podobnie jak w stylistyce shabbychic, z którąmożna zapozna

sięna stronie: https://lotari.pl/dec-n-roll/salon/shabby-chic.html.

Ichkolory są raczej jasne – to beże, biel, szarość. Nierzadko sąsubtelnie ozdabiane motywami kwiatowymi lub niewielkimi rzeźbieniami.Aco z dodatkami? Stare kuferki służące jako stolik, kwiaty, stylowepoduszki, kreton, pikowane narzuty oraz pastelowe rolety– to wszystko idealnie wpasuje się w prowansalskie wnętrze. Teostatnie wybrać możesz, zaglądającna stronę marki Lotari –duża oferta wzorów i kolorów pomoże w urządzeniu szykownejprzestrzeni. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają ogórki kiszone
Ile kalorii ma tuńczyk z puszki
Tuńczyk w oleju po odsączeniu
Oliwa z oliwek odchudzanie
Ile kalorii ma szampan

Wersja do druku