Mogłoby się wydawać, że zmiany w kursie walut są przedmiotem zainteresowania głównie przedsiębiorców, którzy inwestują duże sumy. Śledzenie tych zmian ma więc decydujący wpływ na przyszłe interesy. Co jednak ze „zwykłymi” obywatelami? Każdemu z nas zdarzyło się wyjechać za granicę, co wymagało wymianę złotówek. Różnice w kursie walut poszczególnych banków nie mają w takich przypadkach dużego znaczenia, bo wymieniane kwoty nie są wielkie, a więc i potencjalne straty nieduże. Sytuacja zmienia się, kiedy wymieniamy pokaźne kwoty, które np. zarobiliśmy pracując sezonowo za granicą.

Kursy walut podawane są zawsze w dwóch liczbach – kursie kupna oraz kursie sprzedaży. Ta pierwsza wartość oznacza cenę jaką bank zapłaci klientowi za jednostkę waluty obcej. Nie dziwi więc, że jest ona zawsze niższa od ceny sprzedaży, czyli ceny jaką klient płaci bankowi za jednostkę waluty obcej. Gdyby kurs kupna był niższy, banki traciłyby na wymianie. Różnica między tymi dwiema wartościami to wyrażony w procentach spread walutowy – właśnie na nim zarabiają banki i kantory wymiany walut.

Obecnie na popularności, obok euro i franka szwajcarskiego, zyskuje funt szterling, zwany popularnie funtem brytyjskim. Wiele osób zarabia w tej walucie, nie dziwi więc, że aktualny kurs funta jest pożądaną informacją. Zależnie od tego czy chcemy kupić, czy też sprzedać funty, warto porównać oferty różnych banków. Według portalu banki.pl najkorzystniej kupić funty w Raiffeisen Banku, gdzie zapłacimy 5,05zł za funt, najdrożej tę walutę sprzedaje Get Bank, bo za 5,62zł.

Sytuacja ma się odwrotnie jeśli chcemy wymienić zarobione za granicą funty na polskie złotówki – wtedy lepiej sprzedać je w Get Banku za 5,35zł, zaś najmniej korzystna dla nas będzie wymiana funtów na złotówki w Raiffeisen Banku, gdzie dostaniemy tylko 4,75zł za funt. Duże różnice między kursem kupna, a kursem sprzedaży mogą występować w ramach jednego banku, np. w Alior Banku kurs kupna wynosi 5,03 zł, zaś sprzedaży 5,51zł, co daje 8,74% spreadu walutowego. Nietrudno więc zauważyć, że przed wymianą pieniędzy warto porównać kursy walut w poszczególnych bankach, aby wybrać ofertę najkorzystniejszą na rynku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku