Soczewki kontaktowe nie są tylko dla dorosłych, można ich używać bez względu na wiek. Przeszkodą do tego mogą być inne czynniki, jak choroba oczu, bądź zaćma, itp. Lekarz jednak zawsze może zdecydować, czy możemy nosić soczewki, nie ma w tym względzie znaczenia wiek. Również nasze dzieci mogą ich używać.Soczewkikontaktowe mogą bez najmniejszych problemów nosić dzieci.Decyzja o momencie rozpoczęcia mocno wiąże się w rodzicami,którzy często mają wiele obaw. Jeżeli jednak uwierzymy i zaufamynaszemu dziecku, nie powinno to stanowić kłopotu.

Dziecko – idealny użytkownik soczewek

Dzieci są bardzo aktywne, nawet jeśli nie uprawiają dodatkowychsportów, bo są jeszcze za małe, to są one w ciągłym ruchu –biegają, skaczą, wspinają się, itd. Czyni to z nich idealnychużytkowników soczewek kontaktowych. Co bowiem zrobić, gdy dzieckoma wadę wzroku i musi nosić okulary? Są one dużo mniejbezpieczne. A w soczewkach można spokojnie oddawać się radościomdzieciństwa i uczestniczyć w zabawach. Poza tym istnieje jeszczeaspekt psychologiczny – żadne dziecko nie chce nosić okularów,bo takie dzieci zawsze mają gorzej wśród rówieśników. Soczewkimogą uratować ich samoocenę i uchronić przed niepotrzebnymidoświadczeniami.

Jaki wiek dziecka najlepszy na rozpoczęcie noszeniasoczewek?

To kwestia bardzo indywidualna. Na początku to rodzic musizrozumieć, że soczewki są bezpieczne i zaufać swojemu dziecku.Następnie należy ocenić dojrzałość malucha. Pielęgnacjasoczewek jest obecnie bardzo łatwa i szybka. Jeżeli rodzice uznają,że dziecko jest na tyle świadome, że poradzi sobie z tym, abyzrozumieć jak nosić i czyścić soczewki, a lekarz poprze tędecyzję, to ten właśnie moment jest najlepszy. Lekarze wypowiadająsię, że nawet ośmioletnie dzieci mogą już swobodnie nosićsoczewki kontaktowe. Pamiętajmy, aby wspierać dziecko i częstopowtarzać mu zasady higieny. Jeżeli maluch poczuje, że mu ufamy iwspieramy go, możemy mieć pewność, że sobie poradzi.

Jakie najlepsze soczewki dla najmłodszych?

Dla najmłodszych lekarze polecają soczewki jednodniowe. Jest takze względu na higienę ich użytkowania. Najmłodszy człowiek możeczasem być zbyt zajęty zabawą, aby dokładnie wyczyścić soczewkikontaktowe. Dlatego w pierwszym etapie dobrze sprawdzą sięjednodniowe szkła. Wymienia je się każdego dnia na nową, zupełniehigieniczną parę, a wieczorem wyrzuca do śmieci zużytą. Niewymagają one żadnej pielęgnacji, dlatego są tak bezpieczne. Pozatym są wykonane z materiałów, które świetnie nawilżają oko,dzięki czemu nie wysusza się ono. Dostarczają również do okadużą ilość tlenu. Sama soczewka jest niewyczuwalna dla oka,dlatego nawet małe dzieci będą miały radość z jej używania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku