Wybierasz się na przyjęcie urodzinowe albo dowolną uroczystość i nie masz pomysłu na prezent dla solenizanta? A może zastanawiasz się, co podarować bliskiej Ci osobie w podziękowaniu za to, że po prostu jest i zawsze możesz na nią liczyć? Rozważasz zakup książki, słodyczy czy biżuterii? Nie wahaj się ani minuty dłużej, tylko kup jakiś cenny drobiazg!

Biżuteria, której nazwa pochodzi od słowa „bijou” oznaczającego klejnot, to doskonały prezent na każdą okazję. Arcydzieło sztuki jubilerskiej ma za zadanie zdobić kobietę i dodawać jej uroku. Może pełnić funkcję zarówno użytkową jak na przykład oryginalne agrafki, spinki czy broszki, które upinają materiał, czy pomagają spinać lejące się szaty, bądź zakrywać/maskować ciut za duży dekolt. Może także być traktowana w kategoriach religijnych, gdyż na całym świecie powszechnie znane są rozmaite amulety i talizmany. Jednak w głównej mierze biżuteria ma zdobić i dekorować. I na tej funkcji należy się skupić podczas wybory określonej biżuterii dla naszych najbliższych.

Prezent: ładny czy użyteczny?

Mówi się, że dobre prezenty powinny być użyteczne. Jednakże najczęściej okazuje się, że utylitarne podarunki są po prostu nudne i nietrafiające w gust osoby obdarowywanej. Natomiast któż nie lubi rzeczy pięknych? Wszyscy zachwycają się misternie wykonaną filigranową sztuką jubilerską, zdobiącą na co dzień nasze stroje i ciała. Każdy, choć niekoniecznie się do tego przyznaje, uwielbia cieszyć swe oko pięknymi wyrobami sztuki zdobniczej. Tę wiedzę posiadali już starożytni, którzy przyozdabiali swe ciała ochoczo biżuterią, mającą symboliczne znaczenie, gdyż wyobrażała ona oznaki władzy, oznaczała status społeczny, majętność czy rolę pełnioną w społeczeństwie. Nie inaczej jest dzisiaj.

Dlaczego biżuteria to dobry i uniwersalny prezent?

Istnieje wiele prezentów, które posiadają status uniwersalnych i doskonale wpisują się w przyjmowane w naszej kulturze normy społeczne. Aczkolwiek, niewiele jest takich podarków, które zawsze i wszędzie sprawiają radość zarówno darczyńcy, jak i osobie obdarowywanej. O czym mowa? Oczywiście o biżuterii! Kolczyki, naszyjniki, pierścionki, zawieszki to nie tylko piękny dodatek do stroju, ale i pewna inwestycja. Kosztowności wykonane z drogocennych kamieni i szlachetnych kruszców stanowią formę lokaty pewnego majątku. Jeżeli otrzymany prezent się nam nie spodoba, nie musimy go nosić. Absolutnie, nie ma takiego przymusu. Oczywiście, istnieje pewna forma długu wdzięczności, który chcemy niejako spłacić poprzez noszenie biżuterii otrzymanej od danej osoby w jej towarzystwie. Jest to wyłącznie reguła grzecznościowa. Aczkolwiek jej realizacja nie jest już dziś wymagana i bezwzględnie przestrzegana. Alternatywnie, można podarować otrzymaną biżuterię komuś innemu. Najlepiej osobie nieznającej darczyńcy, który uprzednio ofiarował nam ten przedmiot. Dodatkowo, niepasującą lub za małą biżuterię wykonaną ze złota bądź srebra można przetopić i przerobić u złotnika lub jubilera.

Kosztowności stanowią także lokatę kapitału

Jeśli boimy się grania na giełdzie lub inwestowania tysięcy złotych polskich w rozmaite fundusze przynoszące bajońskie zyski, możemy najzwyczajniej w świecie ulokować nasz kapitał w produktach kunsztu sztuki jubilerskiej. Biżuteria to nieodłączny element każdej kobiecej i nie tylko kobiecie, stylizacji, znany od tysięcy lat. Zmienia się klimat, czas upływa, a jedno pozostaje niezmienne: ludzie zawsze zdobili i będą zdobić swe ciała eleganckimi dodatkami zakładanymi na palce, nadgarstki, szyje i uszy. Transformacji na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci ulega jedynie forma i kształty, aczkolwiek sam przedmiot ludzkiego pożądania pozostaje ten sam. Biżuteria jako symbol luksusu jest towarem, na które nigdy nie skończy się popyt. Dlatego też jest to uniwersalny i trwały prezent.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku