Stabilność jazdy podczas prowadzenia samochodu uzależniona jest od wielu czynników. Niezwykle ważną funkcję w tym obszarze pełnią opony samochodowe, które powinny być dostosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i pory roku. Zakładając opony zimowe, każda z nas powinna wiedzieć o kilku ważnych dobrych praktykach ich stosowania, montażu oraz wyborze momentu na zakup.
Kiedy powinnaś kupować?

Kluczowa kwestia to szukanie oszczędności. W wiosennym i letnimokresie zdecydowanie łatwiej jest znaleźć oponyzimowe w atrakcyjnej i promocyjnej cenie. Jaki jest najbardziejoptymalny czas na zakup? Czy wiecie, Drogie Czytelniczki, żenajtańsze oferty można znaleźć zarówno tuż przed samym sezonem,jak i po jego zakończeniu. Ceny detaliczne opon mogą się różnićw trakcie roku nawet o 30 procent! Zaoszczędzone w ten sposóbpieniądze możemy wydać np. na naszą ulubioną bluzkę czy teżgustowną torebkę.


Decyzji o zakupie nie należy odkładać na ostatnią chwilę.Warto co jakiś czas monitorować rynek pod kątem promocji, o czymzresztą każda szanująca się kobieta wie doskonale.

Kiedy należy zakładać opony zimowe?

Przede wszystkim nie warto czekać na ich montaż dopiero wokresie, kiedy pojawią się pierwsze opady śniegu. Opony letnie niesą przystosowane do jazdy po zmarzniętym asfalcie (przed opadamiśniegu z reguły mamy do czynienia z niskimi temperaturami przezprzynajmniej kilka dni). Ponadto kolejka osób oczekujących uwulkanizatora na wymianę opon w okresie zimowym znacząco sięwydłuża, a rzadko kiedy kobieta lubi czekać w kolejce - zwłaszczaw warsztacie samochodowym.

Eksperci posiłkujący się licznymi badaniami oraz testamipodkreślają, że opony zimowe mają lepszą przyczepnością wporównaniu do opon letnich już w temperaturze poniżej 7 stopniCelsjusza. Gdy zatem pojawią się pierwsze symptomy przyjściaochłodzenia, to już powinnyśmy pomyśleć o zmianie ogumienia.Będzie to z korzyścią dla każdej kobiety prowadzącej samochód.

Kiedy są zużyte?

Przepisy wyraźnie mówią o tym, kiedy mamy do czynienia zezużytymi oponami. Głębokość bieżnika użytkowanej opony niemoże być mniejsza niż 1,6 mm, natomiast w przypadku tzw. „zimowek”dobrą praktyką jest stosowanie się do zalecanej bezpiecznejwartości 3,5 mm. Ponadto istotne jest, aby zamontowana opona niemiała odkształceń oraz gumy przeciętej, sparciałej czy teżpopękanej (w tym przypadku estetyka opony wiele może powiedzieć ojej stanie).

Zaleca się również, aby kierowca nie montował opon zimowychstarszych niż 6 lat. Kupujmy zatem nowe komplety ogumienia zewzględu przede wszystkim na bezpieczeństwo.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku