Coraz więcej rodziców szuka dla swoich pociech różnorodnych zajęć: sportowych, warsztatów artystycznych, zajęć rozwijających kreatywność. Mało rodziców zdaje sobie sprawę, że układając dziecku grafik zajęć i nie zostawiając w nim nawet 5 minut na nudę, zabijają w dziecku kreatywność. Bowiem to właśnie nuda jest matką wyobraźni. Dzieci, które się nudzą, siłą rzeczy próbują znaleźć sobie ciekawe zajęcie.
Jak dobrać ilość i rodzaj zajęć dla dzieci?

Jeżeli szukacie kreatywnych zajęćdla dzieci w Pruszkowie, warto zajrzeć do MiejskiegoOśrodka Kultury „Kamyk”. To tu organizowane są różnegorodzaju zajęcia dla dzieci m.in. zajęcia umuzykalniające dlamaluszków, a dla trochę starszych - przeróżne zajęciaartystyczne i muzyczne, a nawet baletowe (dla dzieci w wieku odczterech do dziesięciu lat).

Gdy pogoda za oknem dopisuje, warto spędzić czas na świeżympowietrzu. Taką możliwość daje Park Kultury i WypoczynkuMazowsze, zwanym wśród pruszkowian „Gliniankami”. Gliniankiznajdują się na obrzeżach miasta. Swoją potoczną nazwę wzięłyod wydobywanej w nim niegdyś gliny. Park jest systematyczniemodernizowany (prace zaczęły się już w 2007 roku). Niestety, niejest to miejsce dla wielbicieli pływania, gdyż jest ono tamzakazane – ze względu na niebezpieczne dno Glinianek. Napocieszenie można dodać, że powstały plany zakładającewybudowanie w tym rejonie basenu. W parku dostępne są takieatrakcje, jak: place zabaw, miejsca na ognisko, linarium do wspinaniaoraz nowo wybudowane boisko. A dla miłośników wędkowaniazbudowane specjalne pomosty wędkarskie (Glinianki są regularniezarybiane).

Można również zapisać dzieci do harcerstwa. Społecznośćharcerska uczy odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też zainnych, uczy świadomości ekologicznej, społecznej, a takżepozwala uzyskać przydatne w późniejszym życiu umiejętności.Harcerstwo zapewnia również wiele rodzajów zajęć artystycznych,sportowych i społecznych, a jego niezaprzeczalnym plusem jest to, żefunkcjonuje nieprzerwanie cały rok - również w okresie wakacyjnym.

W Pruszkowie znajduje się także najnowocześniejszy torkolarski, na terenie którego odbywają się często różnewydarzenia kulturalne lub muzyczne. W mieście można też znaleźćróżne obiekty sportowe, szkoły tańca, etc, które oferująróżnorodne zajęcia dodatkowe. W szkołach odbywają się kursykarate bądź judo, na które można zapisać pociechę.

Jak widać, istnieje wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu.Wybór zajęć dodatkowych dla dzieci jest ogromny – trzeba jednakwybierać z głową. Niestety, coraz więcej rodziców, wiedzionychwłasnymi ambicjami, zapisuje dzieci nawet na kilka różnych lekcji,a jak wcześniej było wspomniane, to nuda jest matką kreatywności.Jeżeli jej nie ma, to i wyobraźnia się nie rozwija.

Jak więc wybrać odpowiednią ilość i rodzaj zajęć? Najlepiejz dzieckiem szczerze porozmawiać, zapytać, na jakie zajęcia lubi ichciałoby chodzić – i właśnie na takie je zapisać. Trzebapamiętać, aby kierować się dobrem dziecka, pomagać mu wrozwijaniu jego uzdolnień, talentów oraz zainteresowań, zamiastkierować się swoim punktem widzenia.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku