Pogorszenie wyglądu cery tłustej może być skutkiem odwodnienia lub wysuszenia skóry spowodowanego zanieczyszczeniami środowiska, złą dieta czy niewłaściwą pielęgnacją.Nasilone wydzielanie sebum w żaden sposób nie zapewnia skórze nawilżenia, za to dobrze nawilżona cera zdecydowanie mniej się przetłuszcza. Odpowiednio nawodnią ją kosmetyki o lekkiej konsystencji.

Błędne koło wysuszania

Zazwyczaj osoby o tłustej cerze stosują dużo kremówmatujących, absorbujących sebum. Tymczasem skóra broni się przedwysuszeniem i wytwarza jeszcze więcej łoju. Chociaż po nałożeniukosmetyku matującego twarz przestaje się błyszczeć, to problemnie znika. Jeśli stale jedynie wysuszamy tłustą skórę, wpadamy wbłędne koło. Tymczasem zdecydowanie mniej przetłuszczasię cera, która jest dobrze nawodniona. Krem nawilżającywprawdzie nie zlikwiduje łojotoku, ale zmniejszy produkcję sebum.

Lekkie formuły bez wosków i olejków

Kosmetyk nawilżający do cery tłustej powinien byćhipoalergiczny, wolny od parabenów, o małej zawartości wosków iolejków oraz lekkiej formule, która nie potęguje błyszczeniatwarzy, nie zatyka porów i nie pogarsza stanu cery.Taki produkt można stosować pod makijaż bez obaw o jegotrwałość. Kremy o lekkiej konsystencji są oznaczonenazwami „light” lub „légère” wprzeciwieństwie do tych o formule „riche”przeznaczonych do cery suchej. Wiele kosmetyków, na przykład kremynawilżające Aqualia Thermal marki Vichy, jestdostępnych w tych dwóch wersjach.

Równowaga między nawilżaniem a złuszczaniem

Nawilżenie zrogowaciałej skóry jest mało efektywne.Dlatego cera charakteryzująca się dodatkowo nadmiernym rogowaceniemwymaga złuszczania odpowiednim kosmetykiem, który usunie martwekomórki naskórka.

Wspomaganie skóry dietą

Równie ważne co pielęgnacja kosmetykami jest wspomaganie skóryod środka. Picie wody mineralnej nawadnia cały organizm, w tymnaskórek, a także wypłukuje z organizmu szkodliwe produktyprzemiany materii. Warto wzbogacić dietę o produkty zawierającebiotynę i dużo witaminy B5, B6, C i E. Znajdziemy je w warzywach,przetworach mlecznych i mięsie.

Nawilżanie powinno być podstawowym elementem pielęgnacji skóry,również tłustej. Cera o prawidłowej zawartości wody jest nietylko zdrowsza, ale i piękniejsza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku