Popularnym bodźcem do rozpoczęcia odchudzania są znajomi, którzy również podejmują tego typu wyzwanie. Często sugerujemy się tymi osobami, tworząc swój plan żywienia i ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasi znajomi nie są dietetykami z wykształcenia, to lepiej nie brać ich rad jako pewnika. Dużo lepiej zweryfikować pewne informacje, chociażby przez wzgląd na nasze zdrowie. Dlaczego często jesteśmy wprowadzani w błąd? Ponieważ utarło się sporo mitów dotyczących odchudzania, które z prawdą mają niewiele wspólnego.

Być może mity, o których chcę wspomnieć, w większości niesą szkodliwe dla naszego zdrowia, ale z pewnością nie ułatwiąnam trudnej walki z nadmiarem kilogramów. Zatem warto być świadomymtego, czego nie robić.

Mit 1 – Schudnę na samej diecie

Wiele osób uważa, że samo przejście na dietę wystarczy.Owszem, wystarczy. Ale tylko na zrzucenie kilku kilogramów, którychstrata będzie oznaczać pozbycie się sporej ilości wody zorganizmu. Dieta pomoże nam do pewnego momentu, jednak dość szybkodopadnie nas tzw. stagnacja.

Dlatego przy odchudzaniu należy pamiętać o aktywnościfizycznej, chociażby niedużej. Jeżeli nie mamy możliwościregularnego biegania czy chodzenia na siłownię lub basen, tozacznijmy od energicznych spacerów po kilkadziesiąt minut dziennie,co z pewnością pomoże nam w walce z tłuszczykiem.

Mit 2 – nie jem po 18

Jest to jedna z najpopularniejszych zasad, jakie stosujemy gdynaszym celem jest odchudzanie.Dlaczego jest to zła zasada? Albowiem powszechnie przyjęło się,że godzina 18 jest graniczną godziną spożywania ostatnie posiłkuw ciągu dnia. Jest to dobre rozwiązanie, ale tylko wówczas, gdyplanujemy iść spać ok. godziny 21-22. Poprawnym sposobem nawyznaczenie pory spożywania ostatniego posiłku jest ustaleniegodziny, o której zamierzamy udać się na nocny odpoczynek iodjęcie od tej pory ok. 3 godzin. Zatem, jeżeli zazwyczaj zasypiamyok. 23, to ostatni posiłek powinniśmy spożyć do godziny 20.

Dłuższa przerwa sprawi, że organizm przejdzie na tryboszczędzania i magazynowania energii, przez co osiągniemy efektodwrotny do zamierzonego. Ponadto, dość często powoduje to nocneprzebudzenia i chęć przekąszenia czegoś w godzinach nocnych.

Mit 3 – jeść jak najmniej

Błędnym założeniem osób, które dopiero zaczynają przygodęz odchudzaniem, jest przekonanie o konieczności głodowania. Otóżjest to jeden z największych błędów, jakie można popełnić.Oczywiście, należy ograniczyć spożywanie posiłków poprzezstworzenie zbilansowanej diety, ale nie można się głodzić. Niewolno także unikać posiłków. Prawidłowa dieta to ok. 5-6posiłków dziennie. Powinniśmy spożywać małe porcje, składającesię ze staranie wyselekcjonowanych produktów.

To tylko 3 najpopularniejsze mity, z jakimi miałem do tej pory doczynienia. Co gorsza, są one powszechni e obecne – nawet wopiniotwórczych mediach. Zatem każdą informację na tematodchudzania czy zdrowego stylu życia należy zweryfikować.Najlepiej skonsultować się ze specjalistą z dziedziny dietetyki!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku