Małe dzieci z natury są bardzo kreatywne i lubią tworzyć. Szuflady ich biurek są często po brzegi wypełnione przeróżnymi rysunkami przedstawiającymi magiczne stwory czy księżniczki. Miłą odmianą dla naszych pełnych fantazji pociech byłaby zapewne możliwość ulepienia własnej rzeźby. Na przeciw ich potrzebom wychodzą specjalne, dedykowane dzieciom, artykuły plastyczne.

Dostępnych na rynku jest wiele tego typu tworzyw. Przed zakupem warto jednaksprawdzić, czy ich skład jest bezpieczny dla naszego urwisa. Nie chcemyprzecież, żeby ciekawski maluch, który podczas zabawy wziął do buzi kawałekmasy plastycznej, cierpiał później z powodu bólu brzucha czy groźniejszychpowikłań. Bardziej znani producenci w większości dbają o jakość swoichproduktów, jednak w przypadku mniejszych firm nie jest to takie oczywiste.

Później przychodzi pora na wybór odpowiedniego tworzywa. Z roku na rok rynekakcesoriów plastycznych dla dzieci coraz bardziej się rozrasta, postanowiliśmyjednak skupić się na trzech najpopularniejszych rodzajach masy.

Ciastolina

Zaletą tego tworzywa jest niezwykła giętkość. Dzięki niej z masy możnaulepić właściwie dowolny kształt – granicą jest tutaj jedynie wyobraźnia naszejpociechy. Jej właściwości bardzo przypominają te charakterystyczne dlaplasteliny, lecz w odróżnieniu od niej ciastolina nie potrzebuje rozgrzewania wdłoni – od razu jest gotowa do użycia. Produkt ten występuje też praktycznie wewszystkich kolorach tęczy – włączając w to brokatowe i metaliczne odcienie.Ciastolina nie brudzi ubrań i z powodzeniem rozpuszcza się w wodzie z mydłem.Zazwyczaj sprzedawana jest w zestawach ze specjalnymi nakładkami, dzięki którymmożna ją odciskać w formach przypominających kształtem misia, samochód czyulubioną postać z bajki naszego dziecka. Wśród użytkowników serwisu Skąpiec.plnajpopularniejszym zestawem ciastoliny było Play-Doh Elefun od Hasbro. Jegocena wynosi około 39 złotych.

Piankolina

Ta lekka i puszysta masa przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i ichpociechom. Nie obsycha, dlatego też nie trzeba co rusz uzupełniać jej zapasów.Co ważne, nie przyklei się również do dywanu. Jest hipoalergiczna i nie zawierapszenicy, więc pobawić się nią będą mogły nawet dzieci uczulone na gluten.Rodzice poszukujący zestawu tej masy dla swoich dzieci poprzez serwisSkąpiec.pl, najczęściej oglądali Cobi Piankolinę Magiczne ZOO (w cenie około 65złotych).

Piaskolina

Jak sama nazwa wskazuje, masa ta ma wiele wspólnego z piaskiem. Na początkujest bardzo sypka, jednak po ugnieceniu w dłoniach lub włożeniu do specjalnejforemki zmienia swoją konsystencję na bardziej zwartą. Gwarantuje naszympociechom dużo kreatywnej zabawy, jednak przy okazji wybrudzi przestrzeńdookoła, dlatego lepiej strzec przed nią dywany i inne trudne do wyczyszczeniapowierzchnie. Dla użytkowników serwisu Skąpiec.pl najciekawszym zestawempiaskoliny było COBY Moon Sand Lody, za które zapłacimy około 29 złotych.

Jak widać, każdy rodzaj masy plastycznej dla dzieci ma nam do zaoferowaniaco innego. Każdy z nich jednak skutecznie pobudzi kreatywność naszej pociechy,a to chyba najważniejsze.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają lody big milk

Wersja do druku