"Fakty i mity o mleku" to cykl konferencji organizowanych przez Polską Izbę Mleka. W 2013 roku zaplanowane zostały dwa spotkania. Pierwsze z nich odbyło się 7 marca, drugie z kolei jeszcze przed końcem wakacji, 27 sierpnia 2013 roku w Białymstoku.

Poświęcone ono było wartościom, jakie niesie mleko i produkty mleczne oraz konsekwencjom ich niedoboru w diecie dzieci i młodzieży.
O tym, jak ważne jest mleko i jego przetwory teoretycznie wiedzą wszyscy z nas. Praktyka okazuje się jednak zgoła inna. Pomimo, iż w piramidzie żywieniowej są jedną z podstaw prawidłowego, zdrowego żywienia, bardzo często nie uwzględniamy ich w codziennej diecie. Zapominamy, że mleko jest najcenniejszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, białka i witamin. Zapewnia również prawidłowy rozwój i wzrost organizmu.

Prof. dr hab. n. med. Janina Danuta Piotrowska – Jastrzębska z Kliniki Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w trakcie swojego wykładu zwróciła uwagę na żywienie, które jest głównym czynnikiem środowiskowym wpływającym na stan zdrowia, jak również procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Wskazała, iż w okresie niemowlęcym i dziecięcym występują zaburzenia karmienia, u dzieci starszych i młodzieży z kolei mówimy już o zaburzeniach odżywiania. W wyniku nieprawidłowego odżywiania, w którym, jak podkreśliła prof. Piotrowska – Jastrzębska, niejednokrotnie brakuje właśnie mleka i jego przetworów oraz innych produktów na stałe obecnych w piramidzie żywieniowej, na rzecz takich, które w codziennej diecie znajdować się nie powinny, najczęstszym skutkiem są niedożywienie lub nadwaga, a coraz częściej również otyłość.
Profesor Piotrowska – Jastrzębska mówiła, jak bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, w której znajdą się tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mleko i jego przetwory oraz inne wartościowe produkty. Zwróciła uwagę na zaburzenia zdrowotne wynikające z nieprawidłowego odżywiania, takie jak: anoreksja, bulimia, ortoreksja i bigoreksja, które coraz częściej obserwowane wśród dzieci i młodzieży, są ogromnym zagrożeniem.

Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka, nawiązując do tematu zaburzeń odżywania i niedostatecznej ilości spożywanego mleka i jego przetworów w naszym kraju, podkreśliła że pomimo obserwowanego rokrocznie wzrostu konsumpcji tychże produktów, wciąż nie mamy się czym chwalić, ponieważ zajmujemy odległe miejsce wśród innych państw Unii Europejskiej. Wychodząc naprzeciw tym problemom, Polska Izba Mleka nie ustaje w organizowaniu cyklicznych, jak również nowych przedsięwzięć mających na celu edukację oraz promocję mleka i produktów mlecznych, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, poprzez takie eventy jak np. „Dziecięca Mleczna Wyspa”, organizowana przy MRiRW. W kontekście działań promocyjnych PIM, Dyrektor Biura mówiła również o kampanii „Mam kota na punkcie mleka”, jej osiągnięciach w pierwszym roku realizacji, jak również o planach na kolejny rok, który rozpoczyna się wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem, a także wspomniała o programie „Dzieciaki Mleczaki”, który jest skierowany do przedszkolaków.
Konferencja „Fakty i mity o mleku” odbyła się w Białymstoku 27 sierpnia 2013 roku. Dofinansowana była z Funduszu Promocji Mleka. Partnerem konferencji był Referat Zdrowia Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, a patronatem konferencję objął Prezydent Miasta Białegostoku.  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku