W dobie nieustającego rozwoju technologicznego nie powinien już nikogo dziwić widok lodówek z telewizorami, ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami, barkami czy też elektronicznymi książkami kucharskimi. Prawdziwy problem pojawia się, gdy w naszym mieszkaniu nie mamy na takie urządzenie wiele miejsca, dlatego wybór lodówki do małej kuchni wydaje się być dużym wyzwaniem. Podpowiemy wam jak to zrobić.

Mała nie znaczy gorsza!

Najważniejsza kwestia - przechowywanie żywności. Małe lodówki niczym nie ustępują tutaj swoim większym i przez to droższym odpowiednikom. Są natomiast idealnym rozwiązaniem jeśli posiadamy ładne, małe mieszkanie. Jeśli nie przechowujecie dużej ilości mrożonek lub innego jedzenia, mała lodówka doskonale sprawdzi się w niewielkiej kuchni, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Małe lodówki zazwyczaj nie posiadają zbytnio wyspecjalizowanych funkcji, które zarezerwowanych są przeważnie dla drogich modeli jak chociażby kostkarka do lodu czy wbudowany monitor LCD. Spokojnie - tak podstawowe funkcje jak automatyczne odszranianie, alarm zbyt wysokiej temperatury, utrzymywania świeżości czy ochrona antybakteryjna, a przede wszystkim klasa energetyczna A+, z pewnością znajdziemy w urządzeniach takich znanych i sprawdzonych marek jak Amica, Sharp, Electrolux czy Whirpool. Różne modele lodówek warto sprawdzić w kategorii lodówki na Nokaut.

Wymiary oraz rodzaje lodówek do małego mieszkania

Jeśli chodzi o najczęściej spotykane wymiary takich lodówek, to ich wysokość powinna mieścić się w przedziale 82-85 centymetrów. Szerokość, to zazwyczaj 50-60 centymetrów, zaś głębokość, to przeważnie 53-57 centymetrów, przy pojemności 90-150 litrów.

Jeśli natomiast chodzi o rodzaje takich lodówek, to na rynku znajdziemy trzy podstawowe:
- wolno stojące, które ustawimy w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Takie lodówki swój front i blat mają na górze.
- wolno stojące pod blat. Takie modele nie posiadają swojego górnego blatu, ewentualnie jest on zdejmowany, dzięki czemu można je wsunąć pod blat kuchenny. Mają za to swój front.
-  do zabudowy. Są to modele takie jak pozostały sprzęt AGD  do zabudowy. Nie mają zatem ani blatu ani wykończonego frontu. Najczęściej wstawia się je między szafki kuchenne lub pod blat i zabudowuje frontem meblowym, dzięki czemu są całkowicie ukryte. To rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca i wydaje się optymalne do małego mieszkania.

Istnieje jeszcze kwestia wyglądu - najczęściej wybierane są lodówki w kolorze białym,  jednakże to kwestia gustu, a także koloru mebli kuchennych oraz pozostałego sprzętu AGD, którym dysponujemy - np. kuchenki mikrofalowej. Wybór jak zawsze należy do was. Powodzenia!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku