Za granicą Polacy są spostrzegani jako mili, pracowici i konsekwentni ludzie. Polscy pracownicy, zarówno fizyczni, jak i umysłowi, są na Zachodzie bardzo cenieni ze względu na swe wysokie kwalifikacje, zaradność. Podkreślają naszą wyjątkową kreatywność, indywidualizm, poświęcenie, otwartość. Najbardziej ceni się w nas gościnność, przywiązanie do tradycji i religii oraz silne więzi rodzinne.
Polska silnie kojarzona jest z pozytywnymi wizerunkami Jana Pawła II, Fryderyka Chopina i Lecha Wałęsy.  Negatywnie, jako tłusta i niezdrowa, oceniana jest polska kuchnia, wśród której dań najgorzej wypadają flaki i kiszonki. Wyjątkiem są pierogi, kiełbasy i polskie piwo, które cudzoziemcy chwalą. Czy aby wszystko pokazuje nas w dobrym świetle?  Jak spostrzegają Polaków przedstawiciele innych narodowości?
Dla Niemców przeciętna polska rodzina utrzymuje się z kradzieży niemieckich samochodów i spodni. W społeczeństwie niemieckim dość długo funkcjonowało powiedzenie : Jedź na wakacje do Polski twój samochód już tam jest. Kilka lat temu /photo/ z jednego niemieckich sklepów ukazała Polaków jako złodziei spodni. W społeczeństwie niemieckim długo pokutowało przekonanie, że każdy Polak to złodziej. W ciągu kilku ostatnich lat obraz Polaków zyskał pozytywne znaczenie. Coraz częściej jesteśmy postrzegani jako życzliwi, zdyscyplinowani i bardzo religijni. Niemcy uważali, że każdy Polak jest katolikiem tak jak papież.
Na Ukrainie Polak to ktoś zarozumiały, który chętnie wszystkich poucza, jak powinni żyć, a sam ma z tym pewne problemy. Do tego Polacy są nieszczerzy, bo nigdy nie powiedzą wprost o co im chodzi. Jak się Polak nie będzie chciał spotkać, to nie powie po prostu „Nie chcę rozmawiać", ale „Nie mam czasu, jestem zarobiony". Ponadto Polak jest strasznie dumny, aż do przesady i głupoty. Ukraińcy lubią Polaków za spontaniczność i poczucie humoru.
 W Anglii Polska kojarzy się z wojną, obozami koncentracyjnymi, komunizmem i strajkami. Starsze pokolenie anglików ceni nas za waleczność podczas wojny i kulturalnych żołnierzy. Zaś typowy Polak wyróżnia się niechlujnym wyglądem i wąsami. Jest jednak uczciwy, lojalny, twardy i pracowity. W Wielkiej Brytanii Polska nie ma jakiegoś szczególnie pozytywnego lub deprecjonującego wizerunku. Przeciętni obywatele zwykle dokładnie nie wiedzą, gdzie to państwo leży i ciągle pokutuje przekonanie jednego z premierów brytyjskich, że „jest to kraj daleki, o którym niewiele wiemy".
Francuzi o Polsce wiedzą niewiele. Niektórzy z nich nie wiedzą, gdzie dokładnie leży Polska.  Wielu francuzów uważa, że Polska jest zimnym krajem, w którym po ulicy chodzą białe niedźwiedzie. We Francji w czasach Napoleona powstało powiedzenie: „Pijany jak Polak”  Żołnierze francuscy i polscy po wspólnych walkach często jedli suto zakrapiane kolacje. Po dużej dawce alkoholu Polacy byli w stanie wsiąść na konia i ruszyć na kolejną walkę czego nie można było powiedzieć o ich kolegach – Francuzi często długo dochodzili do siebie po takich imprezach. Początkowo powiedzenie miało charakter pozytywny. Później niestety zyskało bardzo negatywne znaczenie.  
Jak widać Polacy nie mają samych negatywnych cech według obywateli innych krajów.  Stereotypy dla większości ludzi są wiedzą w pigułce na temat jakiejś narodowości. Jak w krzywym zwierciadle przedstawiają obraz danego narodu. Stereotypy jednak jak wszystkie zjawiska społeczne nie są stałe i podlegają ewolucji w czasie. Po bliższym poznaniu danej zbiorowości odchodzą w zapomnienie.
Autorka prowadzi blog: www.marrika91.blogspot.com

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pierogi ruskie kalorie 10 szt
Które piwo ma najmniej kalorii

Wersja do druku