Wypadanie włosów jest problemem który może nas dotknąć niezależnie od wieku. Co zrobić kiedy zauważymy, że ilość włosów którą gubimy zdecydowanie się zwiększyła?
Po pierwsze i najważniejsze: nie wpadajmy w panikę. Stres absolutnie nam nie pomoże, a może tylko zaszkodzić, ponieważ jego skutki jako jedne z pierwszych widoczne są właśnie na włosach.
Po drugie: zanim zaczniemy  szukać pomocy u specjalistów, zwróćmy uwagę na to, czy nie wprowadziłyśmy ostatnio zmian w swoim życiu? Może to być przejście na dietę, stosowanie nowych kosmetyków do pielęgnacji włosów, zażywanie niektórych leków.  Ważny egzamin, stres w pracy czy zmiana pory roku również nie są bez znaczenia. Czasami z pozoru dla nas nieistotne rzeczy mogą mieć ogromny wpływ na nasze włosy. W takim przypadku najczęściej włosy same po jakimś czasie przestają wypadać i bez większych problemów odrastają.

Jeśli jednak wypadanie włosów trwa dłużej niż kilka tygodni a my same nie podejrzewamy co może być tego powodem, do kogo powinnyśmy udać się po pomoc?:

1) W pierwszej kolejności warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu który zleci podstawowe badania, jak np. morfologia i badanie TSH. Anemia i problemy z tarczycą są bardzo częstą przyczyną wypadania włosów. Jednak to jakie dokładnie zostaną zlecone badania, zależy w dużej mierze od lekarza i od tego czy występują jakieś dodatkowe dolegliwości. Często osoby szukające pomocy mówią tylko o problemie który je najbardziej nurtuje, zapominając o dolegliwościach towarzyszących, np. senność, które diagnostycznie mogą być bardzo istotne.

2) Problemy ze skóra głowy, również mogą powodować wypadanie włosów, dlatego należy zaobserwować czy ich wzmożonej utracie nie towarzyszą dodatkowe dolegliwości jak świąd,  zaczerwienienie skóry czy łupież. Wtedy niezbędna jest wizyta u dermatologa.
Jednak nawet jeśli nie widzimy u siebie zmian w obrębie  owłosionej skóry głowy to i tak dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z jego pomocy. Aktualnie w wielu gabinetach są przeprowadzane dwa badania które pomagają zdiagnozować przyczynę wypadania włosów: trichoscan i trichogram. Na ich podstawie lekarz może zlecić leczenie bądź jeśli jest taka konieczność skierować do innego specjalisty.

3)  Samo badanie TSH które zleci nam lekarz pierwszego kontaktu, niestety nie wyklucza problemów z tarczycą. Zaburzenia w jej  pracy czy nierównowaga hormonalna także wpływają na wypadanie włosów, dlatego osobą którą z całą pewnością powinnyśmy odwiedzić jest endokrynolog-ginekolog, bądź jeśli nie mamy możliwości dostać się na wizytę do osoby o obu specjalizacjach, wybrać niezależnie ginekologa i endokrynologa, ale tak aby wizyty u obu lekarzy odbyły się w niewielkich odstępach czasowych. Dopiero kompleksowo przeprowadzone badania dadzą nam pełny obraz i potwierdzą bądź wykluczą problem.

Znalezienie przyczyny wypadania włosów niejednokrotnie jest bardzo trudne, dlatego może okazać się, że nie wystarczy tylko wizyta u lekarza jednej specjalizacji.

Autor: mastiff
Adres bloga:  https://siteczkowlosoow.blogspot.com/
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku