Każda z nas, kobiet marzy aby mieć idealną cerę. Niestety nie ma kosmetyku który działa cuda, jednak ważne jest aby nie zaszkodzić własnej skórze stosując niewłaściwe kosmetyki. Dlatego ważne jest aby umieć czytać skład kosmetyku. Nie jest to proste zadanie, ponieważ skład ten napisany jest zarówno w języku angielskim jak i łacińskim. Więc jak to zrobić? Oto kilka prostych wskazówek na co zwracać uwagę.


1. INCI – czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych, każdy producent zobowiązany jest do napisania dokładnego składu.
2. Nazwy związków chemicznych podane są w języku angielskim natomiast nazwy roślin w języku łacińskim.
3. Skład podany jest w kolejności zależnej od ilości procentowej – od największej do najmniejszej.
4. Pierwszy składnik kosmetyku to baza na której został wyprodukowany kosmetyk.
5. Najlepiej aby pierwszym składnikiem(bazą) była aqua czyli woda, która najczesciej jest głównym składnikiem kremów.
6. Każda substancja zawierająca mniej niż 1% zostaje opisana na końcu w kolejności alfabetycznej.
7. Im krótsza lista składników, tym lepiej
8. Kolejność w jakiej podane są składniki: baza, substancje aktywne,ekstrakty, nawilżacze, antyoksydanty, składniki łagodzące, konserwanty, substancje zapachowe oraz barwniki.
9. Ważne, aby substancje zapachowe występowały na końcu, osoby o skórze wrażliwej i alergicznej w szczególności powinny uwazac na takie nazwy jak: Limonene, Linalool, Citronella, Geraniol, Citral, Benzyl Benzoate, Eugenol, które mogą podrażnić naszą skórę.
10. Również konserwanty i barwniki powinny znajdować się na końcu w innym razie mogą wywołać alergię i stany zapalne skóry.
11. Barwniki oznaczone są symbolem CI, warto zapamiętać przedział w ktorym wystepują barwniki naturalne tj: CI 75100–CI 77947
12. Należy także zwrócić uwagę na składniki niebezpieczne których lepiej unikać, tj:
 SLS czyli, Sodium Lauryl Sulfate jest to składnik który dobrze się pieni natomiast wysusza naszą skórę, najczęściej dodawany do szamponów.
 Kolejnymi składnikami które mocno wysuszą nam skórę są alkohole a wśród nich najbardziej: etanol czyli, Alcohol Denat oraz  Isopropyl Alcohol.
 Jeżeli chodzi o olejki wystrzegajmy się oleju parafinowego czyli Paraffin Oil, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Mineral Oil (pod każdą z tych nazw kryje się ten sam składnik), który tworzy nieprzepuszczalną barierę na naszej skórze przez co nie może ona swobodnie oddychać.
13.  Szukajmy więc w składzie:  
Oil- czyli, olej najlepsze będą roślinne, ziołowe oraz orzechowe np. Glycine Soja Oil. Emolientów tj. maseł, wosków pszczelich, lanoliny np. masło Shea, Lanolin, Cera Alba. Ekstraktow które w swojej nazwie zawieraja extract.
Protein np. jedwabiu lub keratyny która w składzie występuje jako Hydrolyzed Silk, oraz
 Hydrolyzed Keratin.
Antyoksydantów, tzn. wszelkich rodzajów witaminy takich jak, witamina C,E,A,D,B3 i wielu  innych, najczęściej występują pod takimi nazwami jak:Retinol, Tocopherol, Niacinamide, Ascorbic Acid
Nawilżaczy czyli, gliceryny (Glycerin), miodu ( Mel), mocznika (urea), aloesu ( aloe vera).
Składników łagodzących takich jak alantoina ( Allantoin), czy pantenol (Panthenol ).
14. Ostatnia ważna rzecz o której powinnyśmy wiedzieć to kosmetyki kolorowe które mają dozwoloną taką samą listę składników dla różnych odcieni. Składniki które występują zależnie od koloru wymieniane są na samym końcu i są poprzedane zwrotem: may contain oraz + /-.

Autorka jest właścicielką kosmetycznego bloga: https://paulla0406.blogspot.com/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile zarabia konsultantka

Wersja do druku