Piękny, olśniewająco biały uśmiech to marzenie wielu z nas. To nie tylko synonim otwartości, przyjazności i otwarcia na innych, ale również oznaka zdrowia. Dlatego coraz większą uwagę zwracamy nie tylko na biel naszych zębów, ale także na ich stan.

Aby mieć piękny uśmiech musimy pamiętać o dwóch nieodłącznych elementach: o prawidłowym i dokładnym oczyszczaniu zębów oraz o odpowiednim doborze i regularnym stosowaniu preparatów zapewniających im zdrowy i piękny wygląd. Duży wpływ na stan naszych zębów wywiera płytka nazębna – zawierająca chorobotwórcze bakterie substancja, która gromadzi się na zębach. Jeżeli szczotkowanie zębów nie usuwa lub niedokładnie usuwa płytkę nazębną, doprowadza to w dalszej kolejności to powstania próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia a w najgorszym przypadku do braków w uzębieniu. Choroby zębów oraz ich utrata niewątpliwie obniżają komfort naszego codziennego życia i dobrą samoocenę. Osoby, nie przywiązujące wagi do  wyglądu i zdrowia swoich zębów, są często postrzegane negatywnie przez otoczenie. Wynika to z faktu, iż wstydząc się naszych zębów nie uśmiechamy się wcale, albo uśmiechamy jedynie wargami, sprawiając wrażenie osób niedostępnych i niesympatycznych.  

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy w jaki prosty sposób możemy zmienić swoje życie poprzez zadbanie o zęby – ich zdrowie oraz wygląd. Nie bez powodu od tylu lat powtarzamy przysłowie o tym, że ludzie oceniają się na początku po pierwszym wrażeniu jakie robimy. Pierwsze wrażenie jest niesamowicie istotne i często od niego zależy, jak potoczy się całe spotkanie, współpraca, czy relacje towarzyskie. Osoba uśmiechnięta, z zadbanymi i śnieżnobiałymi zębami to ktoś szczęśliwy, pewny siebie -  a zatem kompetentny. To osoba, która wie jak ważne jest zdrowie i potrafi o siebie zadbać. A skoro dba o siebie i wie jakie to jest istotne, to jest kimś godnym zaufania, komu można powierzyć rozmaite, odpowiedzialne zadania. Najbardziej zainteresowani pięknym uśmiechem są młodzi, aktywni zawodowo Polacy, jak również nastolatki – oni znają benefity pięknego i zdrowego uśmiechu. Niestety, nadal często zapominamy o nierozerwalnej więzi, jaka łączy olśniewający biały uśmiech z prawidłowym stanem zdrowia naszych zębów. Często oczekując bardzo szybkich i powierzchownych efektów estetycznych, lekceważymy lub nie mamy czasu na zadbanie o podstawowe sprawy, jak właściwe szczotkowanie zębów, regularne wizyty u dentysty czy odpowiednio zbilansowaną dieta.

Olśniewający i zdrowy uśmiech osiągniemy stosując się do pięciu prostych zasad profilaktyki, czyli prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Zasady te obejmują: dokładne mycie zębów, codzienne stosowanie profilaktycznej pasty do zębów, nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej, kontrolne wizyty u dentysty, ograniczenie spożycia cukrów prostych i podjadania między posiłkami oraz zapewnienie sobie zdrowej i zbilansowanej diety. Związane jest to również ze zdrowym trybem życia, który pozytywnie wpłynie na wszystkie inne aspekty zapewniające nam zdrowie. Poza systematycznością dbania o zdrowie i wygląd naszych zębów, niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiednich i skutecznych produktów – te dwa czynniki zapewnią nam sukces zarówno w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej jak i w zapewnieniu sobie na stałe pięknego i śnieżnobiałego uśmiechu. Aby prawidłowo zadbać o zdrowie i urodę naszych zębów należy stosować produkty, które nie tylko chronią je przed próchnicą, ale które również usuwają przebarwienia i pomagają przywrócić im naturalną biel. Warto, aby w naszych domowych zasobach na stałe zagościła odpowiednio dobrana pasta wybielająca. Pasty te zawierają działający przeciwpróchnicowo fluor – dzięki czemu zalecane są one do codziennego stosowania. Dodatkowo, w ich składzie znajdują się również komponenty usuwające przebarwienia powierzchniowe i przywracające naturalną biel zębów, jak sproszkowane perły. Należy w tym miejscu podkreślić, że, wbrew panującym przekonaniom, pasty te, mimo efektu wybielania, nie powodują osłabienia szkliwa. Jest wręcz odwrotnie: zapewniają one dogłębne oczyszczenie oraz prawidłową kondycję jamy ustnej (w tym mocne szkliwo naszych zębów), dbając o jej wszystkie niezbędne elementy. Ponadto, koniecznym uzupełnieniem domowych zabiegów pielęgnacyjnych jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów – najlepiej sprawdza się szczoteczka elektryczna.

Stosując się do powyższych zasad i używając odpowiednich produkty do higieny jamy ustnej będziemy mogli cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem przez wiele lat.


Czy wiesz, że…?
•    … uśmiech pomaga zredukować liczbę stresogennych hormonów oraz zwiększyć poziom hormonów, odpowiedzialnych za dobry humor
•    … istnieją badania, które wskazują na związek między uśmiechem a towarzyskością, zwłaszcza wśród kobiet
•    … uśmiech jest postrzegany jako oznaka optymizmu, solidności, radości, sympatii oraz szczerości
•    … mężczyźni, do których kobieta się uśmiecha, są bardziej skłonni do nawiązania z nią kontaktu
•    … w relacjach zawodowych, recenzenci oceniają osoby uśmiechnięte jako bardziej godne zaufania, niż osoby, które się nie uśmiechają

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Szczoteczki soniczne
Pasta z makreli z majonezem kalorie
Pasta jajeczna z jogurtem naturalnym kalorie

Wersja do druku