Każda z nas chciałaby olśniewać pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat! Mimo, że dbamy o higienę zębów, to „ząb czasu” dotyka niestety również naszych zębów. Współczesna stomatologia ma jednak wiele rozwiązań dla naszych zębów dotkniętych „zębem czasu”! Warto więc odwiedzać dentystę i w porę podejmować odpowiednie leczenie.
Problemy zdrowotne i estetyczne naszych uśmiechów ujawniają się zwykle po 40-tce. Wtedy widzimy gołym okiem, że nasze zęby są jakieś pożółkłe, nierówne i starte, brakuje im blasku. Nieraz szyjki zębów są odsłonięte i wrażliwe na ciepło i zimno, często też nie możemy sobie poradzić z nieświeżym zapachem z ust. Magdalena Bielecka, lekarz stomatolog z gabinetu Dentica Bieleccy, uspokaja: zazwyczaj to po prostu efekt upływających lat, a nie zaniedbań samych pacjentek!

- Podczas naszego życia spożywamy pokarmy, palimy papierosy, nie doczyszczamy przestrzeni między zębami, przeżywamy przeróżne sytuacje stresowe. Taki styl życia niestety z czasem widać na naszych zębach! – stwierdza Magdalena Bielecka. – Kawa, herbata, czerwone wino, papierosy… są powodem przebarwień zębów. A starte zęby to z kolei efekt zaciskania i zgrzytania zębami, czyli naszych wieloletnich reakcji na stres i towarzyszące mu emocje – wyjaśnia pani doktor.

Upływający czas nie musi jednak oznaczać utraty pięknego uśmiechu! Stomatologia zna wiele sposobów na regenerację, poprawę estetyki, a przede wszystkim zdrowia naszych zębów. Dlatego warto stale odwiedzać dentystę i w porę podejmować ewentualne leczenie.

Rozjaśnij uśmiech
Żółte zęby, często z miejscowymi przebarwieniami to nagromadzona płytka nazębna, która powstaje na skutek mineralizowania się w jamie ustnej resztek jedzenia i substancji obecnych w ślinie. Niestety nie pozbędziemy się jej domowymi sposobami, na przykład częstym i intensywnym szczotkowaniem czy też stosowaniem specjalnych past wybielających. Osad ten należy bezwzględnie usuwać, ponieważ podtrzymuje stan zapalny dziąseł.

Płytki nazębnej pozbędziemy się podczas zabiegu skalingu, a przebarwienia zlikwidujemy podczas profesjonalnego wybielania zębów. - Obydwa zabiegi są bezbolesne. Najpierw zęby oczyszcza się z osadów (najczęściej za pomocą specjalnego drobnego piasku lub ultradźwięków – przyp. red.),  a następnie poleruje specjalną pastą. Zabieg skalingu kończy fluoryzacja, czyli wzmocnienie szkliwa przed działaniem bakterii  i nadwrażliwością – tłumaczy stomatolog Magdalena Bielecka.
Tak oczyszczone zęby można następnie wybielić. Profesjonalny zabieg polega na zastosowaniu specjalnych preparatów o silnym stężeniu nadtlenku wodoru (około 35%), których działanie wzmacnia się dodatkowo lampami (np. system Beyond). Zabieg jest bezpieczny, nie uszkadza struktury zębów, ale musi być przeprowadzony fachowo przez stomatologa.

Pozbądź się „ciemnych trójkątów”
Odsłonięte szyjki zębów i obniżone dziąsła to objaw złej techniki szczotkowania. Taki stan prowadzi do nadwrażliwości zębów i zaniku brodawek dziąsłowych, co objawia się „ciemnymi trójkątami” pomiędzy zębami. Ten defekt uśmiechu również można w porę powstrzymać! Po pierwsze, musimy zadbać o właściwą technikę oczyszczania zębów, ważny jest także dobór środków do higieny jamy ustnej, czyli pasty i szczoteczki.
Natomiast odsłonięte już szyjki zębów i „ciemne trójkąty” dentysta zamaskuje materiałami kompozytowymi. - Do dyspozycji mamy bardzo dużo środków, które bardzo dobrze łączą się z tkanką zębową, dzięki czemu „zregenerowany” za ich pomocą uśmiech wygląda jak najbardziej naturalnie – podkreśla dr Bielecka. Uwaga – obniżone dziąsła, odsłonięte i nadwrażliwe szyjki zębów, ubytki kości to niewielki krok od groźnej i częstej choroby znanej jako parodontoza! Nieleczona może prowadzić do utraty zębów.

Wylecz niewidoczne ubytki

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a zwłaszcza nie doczyszczone przestrzenie między zębami, sprzyjają powstawaniu ubytków. Stąd w wieku 40+ szczególnie pojawiają się ubytki na powierzchniach stycznych zębów. Przez wiele lat są prawie niewidoczne, ale z upływem lat niewielkie plamki stają się widocznymi już ubytkami tkanki twardej zęba. Często zauważane są dopiero wtedy, gdy ząb zmienia barwę, co jest widocznym objawem próchnicy. Nie musimy się jednak martwić!
- Każdy ząb zaatakowany chorobą próchniczą da się wyleczyć i przywrócić mu estetyczny wygląd – uspokaja pani stomatolog z Dentica Bieleccy. Stomatolodzy stosują wspomniane już materiały kompozytowe bardzo dobrze integrujące się z tkankami zęba, ale w przypadku poprawy estetyki zębów znacznie dotkniętych próchnicą szczególnie sprawdzają się włókna szklane. - Na ich bazie można odbudowa nawet znacznie zniszczony przez próchnicę ząb, ale wcześniej konieczne jest leczenie endodontyczne korzenia zęba – dodaje Magdalena Bielecka.

Zadbaj o pełny uśmiech!

A skoro mowa już o ubytkach, to oczywiście wraz z wiekiem tracimy również same zęby. Przyczyną są nieleczone choroby zębów (najczęściej próchnica), ale i przebyte urazy. Lekarze przestrzegają: brak zęba to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny! - Niewłaściwie rozdrabniamy spożywane pokarmy, co prowadzi do schorzeń układu trawienia. Ponadto pojedyncze braki zębów powodują z upływem lat przesuwanie się sąsiadujących zębów. Tak powstają tremy (czyli przerwy między zębami – przyp. red.), czy dochodzi do przechylania się zębów w kierunku luki – wyjaśnia Aleksander Bielecki, protetyk i implantolog z Dentica Bieleccy.

Korony i mosty to najczęściej stosowana metoda uzupełnienia pojedynczych zębów, ale przy okazji uszkadza się trwale sąsiadujące zdrowe zęby. Trzeba je oszlifować, aby osadzić most protetyczny. Tak naruszone zdrowe zęby często są bardziej podatne na powikłania (np. ból zęba, leczenie kanałowe lub złamanie filaru pod most czy koronę). Dlatego też coraz większą popularność zdobywają implanty.
Implant to śruba, najczęściej tytanowa, która odtwarza korzeń utraconego zęba. To znakomite rozwiązanie w przypadku utraty pojedynczego zęba, chociaż coraz więcej osób decyduje się wymienić „sztuczną szczękę” na implanty. - Zastosowanie implantów nie wymaga ingerencji w pozostałe zdrowe zęby. Ponadto implant najwierniej odzwierciedla ząb naturalny, i to zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcji fizjologicznych – tłumaczy dr Bielecki.
W trosce o zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie powinniśmy nie tylko odwiedzać salony fryzjerskie czy kosmetyczne, ale również gabinety stomatologiczne. Upływający czas odbija się bowiem także na wyglądzie naszego uśmiechu. Stałe wizyty kontrolne pozwolą zachować jego piękno, zdrowie i blask przez wiele, wiele lat. A zdrowe zęby to dobre nasze samopoczucie i dobry ogólny stan zdrowia!

Ważna profilaktyka
Przynajmniej raz na 6 miesięcy powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby sprawdzić stan zdrowia zębów i jamy ustnej. Podczas badania kontrolnego lekarz stomatolog powinien sprawdzić nasze zęby (głównie pod kątem przebarwień i ewentualnych zmian próchniczych), dziąsła (pod kątem prawidłowego ich przylegania do zębów i ogólnego wyglądu) oraz błony śluzowe (pod kątem ewentualnych zmian chorobowych). Dobrze uzupełnić badanie o zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli zdiagnozować niewidoczne gołym okiem zmiany w kości.  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

stomatologiczny

Wersja do druku