Sen potrzebny jest każdemu człowiekowi. Przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu regeneruje on swoje siły. Czym jednak właściwie jest sen? W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że jest to cyklicznie pojawiający się stan układu nerwowego, pojawiający się w rytmie dobowym, w czasie którego dochodzi do zniesienia świadomości oraz bezruchu.

Co ciekawe, każdy człowiek posiada własne zapotrzebowanie na sen, czyli jest to kwestia indywidualna. Choć badania przeprowadzone w Kalifornii na prawie milionie osób dowiodły, że przeciętny człowiek potrzebuje około 8 do 9 godzin snu w czasie doby.

Skutki braku snu
Niewątpliwie sen jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Niestety nie każdy może poszczycić się przespaną nocą, a udowodniono, że już jedna nieprzespana noc zmniejsza sprawność psychofizyczną oraz następujące objawy: zaburzenia nastroju, spowolnienie reakcji, niemożność skupienia się oraz twórczego myślenia, zaburzenia w liczbie białych krwinek, a także spadek motywacji. Doświadczenia na szczurach dowiodły, że problemy ze snem przez 2-3 tygodnie mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego tak ważne staje się przesypianie odpowiedniej ilości godzin w ciągu doby.

Zasypiamy w różnych pozycjach
Każdy człowiek zasypia w nieco innej pozycji. Co ciekawe właśnie po pozycji w jakiej człowiek zasypia można określić jego charakter. Przykładowo człowiek zasypiający w kłębek jest najczęściej osobą bardzo strachliwą, lubiącą opierać się w codziennym życiu o ramię innego człowieka. Wiele osób zasypia również na brzuchu, a to podobno oznaka ucieczki od odpowiedzialności. Takie osoby bardzo często nie potrafią podjąć samodzielnej decyzji, a jeśli już jest do tego zmuszony to nigdy nie jest z niej zadowolony. Całkowitym przeciwieństwem jest osoba, która zasypia na plecach. Jest ona przede wszystkim odważna, twardo stąpa po świecie, ale również wiele od siebie wymaga. Nie pozwoli się również wodzić za nos, nie lubi sprzeciwu, a jej zdanie jest zawsze na wierzchu. Są również osoby, które zasypiają na boku, a one są zazwyczaj bardzo zdystansowane, wykonują swoje zadania dla świętego spokoju, ale i swoje wiedząc. Są również osoby, które potrzebują się wtulić do osoby, z którą dzielą swoje łóżko. W takiej sytuacji możemy mówić o osobach, które chcą czuć się bezpiecznie, są w stanie podbić świat, ale nie w pojedynkę.

Komfort we własnym łóżku jest bardzo ważny, a bezpieczny sen zapewnia poduszka próżniowa MERINO firmy Aven Group. Dzięki niej zasypianie stanie się dużo łatwiejsze, a sam sen nie będzie snem przerywanym. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą firmy Aven Group.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku