Przed nami najpiękniejsze miesiące w roku. Dni będą coraz cieplejsze, a my będziemy odsłaniać coraz więcej ciała. Co jednak zrobić gdy pod zimowym swetrem utrzymało się zbyt dużo zimowego sadełka? Należy jak najszybciej wziąć się do roboty.
Jednym z największych problemów wielu kobiet jest brzuch. Rzeczywiście, łatwo zyskać na nim dodatkowy „tłuszczyk”, jednak ciężko zgubić dodatkowe kilogramy. Faktem jest, iż to właśnie brzuch jest częścią ciała niezwykle trudną do wyćwiczenia. Bez wątpienia chcąc zacząć trening przede wszystkim należy zaopatrzyć się w sporą cierpliwość i systematyczność. Jeśli jednak od razu zabierzecie się do pracy pierwsze efekty na pewno widoczne będą wraz z rozpoczęciem sezonu letniego.

Fakt, iż są to niezwykle trudne do wyćwiczenia partie ciała na pewno utrudnia nam pracę nad tym. Nie pomaga również to, że ćwicząc mięśnie brzucha popełniamy wiele błędów. Nie robimy tego we właściwy sposób, w związku z czym tak naprawdę mięsnie nie mogą się wykształcić. Co robimy źle??

Brak odpowiedniego przygotowania… nie prawdą jest, że przy ćwiczeniu mięśni brzucha nie potrzebujemy rozgrzewki. To właśnie ona przygotowuje nasze ciało, czyli mięśnie i stawy, układ krwionośny do wzmożonego wysiłku. Dzięki rozgrzewce wzmocnisz skuteczność ćwiczeń, a także unikniesz mniej lub bardziej poważnych kontuzji. W przypadku ćwiczeń mięsni brzucha brak rozgrzewki prowadzić może do bardzo nieprzyjemnego przeciążenia karku.

Monotonia nie jest dobra…. Tak jak w życiu potrzebne jest urozmaicenie, tak i ćwicząc musimy zmieniać sposób treningu. Wiele osób chcąc wyćwiczyć mięśnie brzucha skupia się tylko na tzw. brzuszkach. A to jest błąd. Musimy pamiętać, iż chcąc pochwalić się płaskim brzuszkiem trenujemy wszystkie partie tej części ciała (mięsień prosty, skośny oraz poprzeczny). Konieczna jest również zmiana ćwiczeń. Gdy będziemy przez dłuższy czas wykonywać te same, nasze ciało się po prostu do nich przyzwyczai. A mięśnie nie będą reagowały we właściwy sposób. Specjaliści zalecają zmiany zestawu ćwiczeń co 3-4 tygodnie. Pamiętajmy także o wzmacnianiu innych partii ciała. Mocny brzuch to nie tylko… brzuch.

Za szybkie tempo, brak staranności… chcąc szybko nadrobić zaległości treningowe często przeciążamy nasz organizm zbyt intensywnymi ćwiczeniami. Należy jednak pamiętać, iż nie możemy robić nic ponad siłę naszego ciała. To kwestia bardzo indywidualna, dlatego najpierw należy poznać swoje możliwości. Ćwicząc nie chodzi o to, aby dać sobie ogromny wycisk. Ćwiczenia powinny być wykonywane w umiarkowanym tempie. Mamy być zmęczeni, a nie przemęczeni. Tutaj liczy się nie szybkość a staranność. Nie zyskacie niczego robiąc 100 byle jakich brzuszków, co innego gdy zrobicie 50 poprawnych.

Nadmierność ćwiczeń
… chcielibyśmy szybko osiągnąć efekt… jednak tak się nie da. To, że będziemy katować się codziennymi ćwiczeniami nic nam nie da. No chyba, że kontuzję i zniechęcenie. Tak naprawdę mięsnie brzucha powinno ćwiczyć się 2-3 dni w tygodniu. Zapracowane mięśnie potrzebują bowiem nawet 2 dni przerwy na regenerację. Nie możemy o tym zapomnieć, inaczej zyskamy tylko niepotrzebne kontuzje. Niech ćwiczeniem pomiędzy ćwiczeniami mięśni brzucha będzie spacer czy spokojna jazda na rowerze.

Dobry oddech
… jego brak jest dużym problemem, o którego istnieniu nie zawsze zdajemy sobie sprawę. A w przypadku mięsni brzucha jest to bardzo ważne, gdyż mocno pracujemy częścią ciała, w której znajduje się przepona. Nie prawidłowy oddech prowadzi do szybszego zmęczenia. Może również powodować wzrost ciśnienia oraz tętna. Co do zasady więc wydech powinien być w momencie zginania tułowia, zaś wdech podczas prostowania. Ćwiczmy w sposób taki, aby nasz oddech był naturalny, nie tak aby łapać powietrze resztką sił.

Dieta… a raczej jej brak. Nic nam nie da jeśli po zakończeniu ćwiczeń, udamy się na kanapę zjemy gigantyczną pizzę. Oczywiście ćwicząc możemy pozwolić sobie na nieco więcej jeśli chodzi o jedzenie. Jednak bez właściwej diety nic nie zyskamy. Zapomnijcie więc o tuczących, tłustych i słodkich potrawach. Spożywajcie za to więcej warzyw i owoców. Ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Jedzcie do syta, ale zdrowo. Organizm potrzebuje składników odżywczych, aby móc właściwie funkcjonować.

Dobrym rozwiązaniem może być ćwiczenie na siłowni pod okiem specjalisty – trenera. Przynajmniej na początku. Dzięki temu będziecie mogli poznać skuteczne metody treningu, poznać swoje ciało.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku