Żywienie ma duży wpływ na zdrowie i kondycję psa w każdym okresie życia. Jednak czas od momentu narodzin do czasu osiągnięcia dojrzałości wymaga szczególnej uważności. Młode zwierzęta intensywnie rosną, a w związku z tym dla prawidłowego rozwoju niezbędne jest dostarczanie im produktów, odpowiednio zbilansowanych pod kątem zawartości tłuszczu, wapnia, białka, fosforu i innych składników odżywczych.

Niewłaściwie zbilansowany pokarm niekorzystnie wpływa na rozwój szczeniaka, co może grozić późniejszymi predyspozycjami do otyłości, osłabieniem stawów czy innymi schorzeniami.

W pierwszym miesiącu życia szczenięta odżywiają się wyłącznie mlekiem matki. Naturalny pokarm zapewnia im składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju, oraz przeciwciała, wzmagające odporność. Ze względu na korzyści karmienia naturalnego zalecane jest, aby nie oddzielać szczeniąt od suki przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Rzetelny hodowca dbający o swoje psy nie powinien decydować się na się na sprzedaż szczeniaka młodszego niż 12. tygodniowy, mając na względzie zarówno jego rozwój, jak i naturalny sposób żywienia.
- Około 4-5 tygodnia życia układ pokarmowy szczenięcia zaczyna przystosowywać się do pokarmów stałych. – mówi Justyna Przełączkowska, zootechnik z Royal Canin. – kiedy zaobserwujemy, że u szczeniąt pojawiają się pierwsze zęby, możemy podjąć próby karmienia ich pokarmem stałym, przy czym zaleca się, aby była to karma mokra, lub sucha namoczona w wodzie. Po 6 tygodniu życia karma może już stanowić podstawę diety.- dodaje Justyna Przełączkowska
Bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie karmy przeznaczonej dla szczeniąt: psie dziecko rośnie intensywnie do 6 miesiąca życia, wielokrotnie przekraczając masę urodzeniową. Kiedy szczenię ukończy pół roku, proces wzrostu zwalnia, a równocześnie następuje wzmocnienie szkieletu i rozbudowanie masy mięśniowej. W siódmym miesiącu życia kończy się także proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Jak karmić szczeniaka, aby zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze? Warto korzystać ze specjalistycznej karmy weterynaryjnej, opracowywanej nie tylko z myślą o wieku psa, ale również pod kątem preferencji żywieniowych konkretnych ras. W zależności od wielkości  osobnika dorosłego, proces wzrostu może skończyć się w wieku 8-10 miesięcy (psy o masie ciała do 10kg), 10-12 miesięcy (psy o masie ciała do 25 kg) a nawet trwać do 24 miesiąca życia (psy o masie ciała powyżej 45 kg). Szczenięta ras miniaturowych i psów olbrzymich różnią się wyglądem i potrzebami pokarmowymi. Ze względu na krótszy okres intensywnego wzrostu, szczenięta ras małych będą miały nawet dwukrotnie większe zapotrzebowanie energetyczne niż szczenięta ras dużych.


W pierwszych sześciu miesiącach życia psa należy karmić trzy lub cztery razy dziennie. W późniejszym wieku liczbę posiłków zmniejsza się do dwóch. Pies musi mieć również stały dostęp do świeżej wody do picia.
Samodzielne przygotowywanie posiłków dla szczeniaka w domu nie zawsze jest w stanie pokryć wszystkie potrzeby pokarmowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalistycznej suchej karmy, opracowanej z myślą o szczeniętach. Jeśli samodzielnie przygotowuje się jedzenie dla psa, należy pilnować by zawierało odpowiednie proporcje mięsa, warzyw i wypełniacza. Wypełniaczem może być ryż lub ziemniaki – mitem jest, że pies nie jest w stanie ich strawić. Ugotowane i rozdrobnione będą lepszym uzupełnieniem posiłku niż wysokowęglowodanowy makaron. Podjąwszy decyzję o podawaniu szczeniakowi określonego typu posiłków, nie należy ich gwałtownie zmieniać. Zastępowanie jednego rodzaju karmy inną przeprowadza się stopniowo, mieszając dotychczasowy pokarm z nowym, stopniowo zwiększając udział nowego pokarmu i obserwując reakcję szczenięcia. Radykalna zmiana może być przyczyną biegunki lub wymiotów.
Wybierając rodzaj karmy dla szczenięcia należy brać pod uwagę predyspozycje rasy, uwzględniając nie tylko przyszłą masę ciała psa , ale także tempo  wzrostu, zróżnicowane zapotrzebowanie na energię wynikające np. z życia na zewnątrz  itp. Warto pamiętać, że im większe są dorosłe osobniki danej rasy, tym dłużej szczenię będzie rosło, a przejście na „dorosłą karmę” powinno odbyć się dopiero po zakończeniu procesu wzrostu. Aby prawidłowo ocenić potrzeby pokarmowe młodego psa, należy dowiedzieć się od hodowcy, jaka jest masa ciała rodziców szczenięcia. Jeśli pies nie pochodzi z hodowli, orientacyjną masę ciała psa po ukończeniu procesu wzrostu pomoże ocenić weterynarz. – mówi zootechnik Justyna Przełączkowska z Royal  Canin.

PAMIĘTAJ!

•    Gwałtowne zmiany pokarmu niosą ryzyko wywołania zaburzeń trawienia. Nie zmieniaj gwałtownie rodzaju karmy. W wypadku posiłków przygotowanych w domu dbaj aby podawane jedzenie było zawsze świeże. Unikaj podawania mleka krowiego, którego szczeniaki nie tolerują
•    Regularnie uzupełniaj miskę ze świeżą wodą, która zawsze musi pozostawać w zasięgu szczeniaka.
•    Podawaj posiłki psu regularnie, w tych samych godzinach i w tym samym miejscu. Unikaj przekarmiania go.
•    Po ukończeniu 6 miesiąca życia można ograniczyć liczbę podawanych posiłków do dwóch.
•    Kształtuj u psa prawidłowe nawyki żywieniowe, podając mu wyłącznie przeznaczoną dla niego karmę. Resztki obiadu zawierają nadmierną ilość soli i szkodliwych przypraw. Nie częstuj szczeniaka czekoladą – zawiera szkodliwy dla niego alkaloid, teobrominę.
•    Wątpliwości w sprawie przyjmowania posiłków przez szczeniaka konsultuj z weterynarzem. Lekarz pomoże ci również wybrać odpowiedni dla pupila rodzaj karmy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Luźna smycz

Wersja do druku