Jeszcze niedawno tatuaż traktowany był jako ozdoba wykonywana na całe życie. Jego usunięcie kojarzyło się z drastycznymi i inwazyjnymi zabiegami, które pozostawiały rozległe ślady.

 W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzi nowoczesna technologia i lekarze medycyny estetycznej. Właściciel tatuażu, któremu emblemat na ciele się znudził lub z jakiegoś powodu jego posiadanie stało się kłopotliwe, ma do wyboru różnorodne sposoby usunięcia go. Niestety nadal pozbycie się tatuażu to wieloetapowy, długotrwały proces.

Wiele osób, szczególnie młodych, decyduje się na tatuaż pod wpływem emocji lub chwilowej mody. Nie myśląc o przyszłości można niestety narazić się na późniejsze nieprzyjemne konsekwencje. Ukochana osoba, której wytatuowane inicjały miały być symbolem wielkiej miłości, szybko może okazać się tylko chwilowym zauroczeniem. Stereotypy to kolejny aspekt utrudniający życie osobom z tatuażami. Tatuaż znajdujący się w widocznym miejscu bywa przeszkodą w znalezieniu pracy. Bo przecież kto zaufa adwokatowi z wytatuowaną na przegubie dłoni czaszką? Czy wyobrażamy sobie policjanta z ozdobą na ciele kojarzącą się z przestępcą?

Kolejna grupa kłopotliwych tatuaży, to te, które wykonane zostały nieprofesjonalnie. Należy tutaj zwrócić uwagę szczególnie na tatuaże kosmetyczne – makijaż permanentny. Kobiety decydują się na niego przeważnie w celu skrócenia czasu przeznaczonego na codzienne przygotowywanie się do wyjścia i uzyskania lepszego, trwałego efektu. Niestety, kiedy linearystka nie wykona swojej pracy prawidłowo, na dłuższy czas skutecznie oszpeci twarz swojej klientki. Zdarza się też, że kolor barwnika na próbniku zupełnie różni się od koloru widocznego na skórze. Te czynniki sprawiają, że kobiety często szukają sposobu na wcześniejsze pozbycie się makijażu tego typu. Można to zrobić na kilka sposobów.

Rodzaj implikuje metodę
Każdy tatuaż jest wykonywany w ten sam sposób i z użyciem tych samych substancji. Różnica między trwałym emblematem a makijażem permanentnym utrzymującym się do kilku lat, oparta jest tylko na głębokości wprowadzania barwnika w skórę. W pierwszym przypadku jest on podawany bardzo głęboko. Organizm nie może pozbyć się jego cząsteczek, ponieważ są one za duże. Próbuje więc odizolować ciało obce poprzez zamknięcie go w torbieli. W ten sposób system immunologiczny nie ma już dalszego dostępu do barwnika i tatuaż zostaje na stałe. Makijaż permanentny nie jest aż tak głęboko osadzony w skórze, więc po kilku latach ulega złuszczeniu razem naskórkiem.

Znaczenie ma też kolor tatuażu. Jak mówi dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki Tricinium, wbrew pozorom najłatwiejszy do usunięcia będzie tatuaż czarny.- Ciemne tatuaże: w kolorze czarnym, granatowym i niebieskim, są najmniej problematyczne. Nieco trudniej usuwa się pigmenty w kolorze czerwonym i w jego odcieniach, czyli brązowe i pomarańczowe. Natomiast najtrudniejsze do usunięcia są barwniki w odcieniach żółtego, a w szczególności kolor zielony.

Sposoby usuwania tatuaży
Tradycyjne metody powodujące często komplikacje i powikłania przechodzą powoli do lamusa. Głębokie peelingi chemiczne i dermabrazja pozwalają co prawda pozbyć się tatuażu, jednak w miejscu poddanym zabiegowi tworzą się najczęściej blizny i rozległe przebarwienia. Jeszcze bardziej drastyczne jest chirurgiczne wycinanie lub wypalanie niechcianego fragmentu skóry. Powikłania i długa rekonwalescencja  sprawiają, że zabiegi te odstraszają nawet najbardziej zdesperowanych posiadaczy niechcianych tatuaży.
Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna estetyczna proponuje alternatywę dla tego typu praktyk. Są to zabiegi laserowe. Musimy zdawać sobie sprawę, że kuracja taka może trwać dość długo i także niesie z sobą pewne ryzyko. Jednak wybranie doświadczonego specjalisty i odpowiednia pielęgnacja pozwalają to zminimalizować.

Według dr Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki Tricinium, najbardziej optymalnym i uniwersalnym laserem do usuwania tatutaży jest laser typu Q-Switch. Działa on za pomocą efektu fotoakustycznego, który polega na wysyłaniu potężnej energii świetlnej w bardzo krótkim, mierzonym w nanosekundach czasie. - Światło lasera niesie ze sobą ogromną energię, która zamieniana jest w falę akustyczną. W ten sposób powstaje fala uderzeniowa, która rozrywa otorbienie oraz rozdrabnia pigment na małe cząsteczki. Co ważne, efekt ten jest wywoływany jedynie w obrębie tatuażu, oszczędzając skórę o normalnym kolorze. Rozbity i uwolniony barwnik staje się ponownie „widoczny” dla układu odpornościowego i wydalony z organizmu. W zależności od długości fali, za pomocą lasera typu Q-Switch można usuwać wszystkie rodzaje i kolory tatuażu. Dzięki swojemu działaniu, laser jest dziś najbardziej uniwersalną i najbezpieczniejszą metodą usuwania tatuażu.

Laser Q-Switch – uniwersalny środek na pozbycie się tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu to zabieg, który koniecznie musi być przeprowadzony przez lekarza. Najpierw ocenia on stan skóry i rodzaj tatuażu, aby potem ułożyć optymalny plan kuracji, m.in. odpowiednią długość fal lasera.
- Laser o długości 1064 nm poradzi sobie z ciemnymi tatuażami: czarnym i granatowym. Do usunięcia barwników w czerwonym odcieniu używa się lasera o długości fali 532 nm. Najtrudniejsze tatuaże w kolorze zielonym i żółtym usuwa się najlepiej za pomocą specjalnych odmian lasera Q-Switch, mianowicie lasera rubinowego i aleksandrytowego – mówi doktor Marek Wasiluk.
Ponieważ zabieg może być bolesny, przed jego rozpoczęciem stosuje się krem Emla lub ostrzykiwanie lignokainą. Aby usunąć tatuaż, potrzebna jest seria od pięciu do dziecięciu zabiegów w około sześciotygodniowych odstępach czasu. Ilość zabiegów zależy od rodzaju, jakości i koloru barwnika.
Efektem działania lasera będzie zaczerwienienie skóry i powstawanie strupków. Tatuaże kolorowe w tracie procesu usuwania, zmieniają swój kolor. Zazwyczaj bledną, jednak mogą też przybierać inne barwy. Jest to szczególnie istotne w przypadku usuwania makijażu permanentnego, ponieważ pacjentka musi być przygotowana np. na kilkutygodniowe chodzenie z rudymi brwiami zamiast brązowymi.  Skutkiem działania lasera może być też odbarwienie skóry, szczególnie jeśli zastosowane było urządzenie o długości fali 532nm, która oddziałuje także na melaninę. Ryzyko blizn i przebarwień nie jest całkowicie wyeliminowane, jednak da się je zminimalizować poprzez profesjonalne wykonanie zabiegu i odpowiednią pielęgnację po nim.

Usunięcie tatuażu sprawia zdecydowanie większe problemy, niż jego wykonanie. Warto więc kilkakrotnie zastanowić się nad tym, czy aby na pewno dany malunek będzie dla nas odpowiedni. Niezwykle ważne jest też znalezienie wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty, zarówno kiedy tatuaż chcemy wykonać, jak i kiedy chcemy się go pozbyć.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku