Każda z nas chciałaby mieć piękne, gęste i lśniące włosy. Niestety, nie każdej jest to dane. Często pod wpływem dużego stresu, zmian hormonalnych, choroby lub po prostu predyspozycji genetycznych włosy stają się cienkie, matowe i zaczynają wypadać. W najgorszym wypadku schorzenie może przybrać postać łysienia, a wtedy już tylko krok do poważnych kompleksów, zaburzeń psychicznych, a nawet do depresji.
Jak temu przeciwdziałać?
Przede wszystkim zmień tryb życia. Wrogiem numer jeden dla twoich słabych włosów jest stres, wyeliminuj go! Kolejnym czynnikiem osłabiającym włosy jest pogoda – w lecie narażamy je na działanie szkodliwych promieni UVA i UVB, natomiast w zimie na ciągłe zmiany temperatur i suche powietrze, staraj się więc chronić swoje włosy przed wymienionymi czynnikami atmosferycznymi. Poza tym jedz więcej zielonych warzyw i bogatego w żelazo czerwonego mięsa. Wzbogać swoją dietę w pestki słonecznika, a także drób i jajka posiadające dużą dawkę protein oraz orzechy zawierające cynk. Kolejnym krokiem ku piękniejszym włosom powinno być zmniejszenie lub wyeliminowane z codziennego użytku kosmetyków do stylizacji włosów. Częste farbowanie włosów, używanie lokówki, prostownicy lub źle dobranych kosmetyków powoduje, że włosy stają się kruche i łamliwe. W zamian za to powinnaś zacząć używać profesjonalnych masek odżywczych. Najlepiej jeśli nie będziesz sama z nimi eksperymentować, tylko oddasz się w ręce doświadczonego specjalisty w salonie fryzjerskim. On na pewno poprawnie zaaplikuje kosmetyk, a poza tym doradzi Ci jak odpowiednio zadbać o włosy. Jeśli jednak i to nie pomoże, możesz sięgnąć po bardziej zdecydowane środki – zabiegi medycyny estetycznej.

Na ratunek osłabionym włosom
Jedną z najskuteczniejszych metod wzmocnienia włosów jest mezoterapia. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalistycznych koktajli witaminowych, zawierających aminokwasy i mikroelementy. Należące do tej grupy substancje poprawiają kondycję szarych i zniszczonych włosów. Szczególnie polecany jest koktajl z peptydami, który odżywia i pobudzający włosy do wzrostu. Dzięki mezoterapii włosy stają się grubsze, silniejsze i bardziej lśniące. Aby skutki terapii były trwałe, zabieg należy powtarzać od trzech do pięciu razy w odstępach około dwóch, trzech dni. Wtedy efekty są naprawdę zadowalające.

Kiedy problem jest znacznie poważniejszy
Jeśli jednak twoim zmartwieniem są nie tylko cienkie i zniszczone włosy, ale również notoryczne ich wypadanie trzeba zadziałać nieco silniej. Statystycznie dziennie tracimy około 100 włosów i jest to proces całkowicie naturalny. Problem pojawia się wtedy, gdy włosy wypadają w znacznie większej ilości, do tego stopnia, że na głowie zaczynają pojawiać się prześwity.  
Głównymi przyczynami łysienia u kobiet są zmiany hormonalne, nieodpowiednie odżywianie się, choroby skóry, ale przede wszystkim stres. Życie „w biegu” powoduje utratę cennych substancji odżywczych. To z kolei prowadzi do osłabienia włosów, utraty przez nie połysku, a w skrajnych przypadkach ich wypadania.
Zdaniem dr Urszuli Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody, nie ma dokładnej granicy, kiedy powinno się zacząć „coś robić” z łysieniem.
- Najlepiej działać, jak tylko pojawią się pierwsze prześwity skórne na głowie. Im szybciej znajdziemy dla siebie odpowiednią kurację i zaczniemy ją systematycznie stosować, tym większe szanse na efekty. Jedno jest pewne, trzeba zacząć działać jak najszybciej – mówi dr Urszula Brumer.

Leczenie łysienia
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia jest mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego. Zabieg przeznaczony jest dla osób, które jeszcze nie utraciły w całości swoich włosów, ale proces łysienie bardzo gwałtownie u nich postępuje. Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego skóry głowy, a następnie pobrania próżniowo próbki krwi pacjenta, którą następnie w specjalny sposób odwirowuje się w wirówce medycznej. Uzyskanym w ten sposób osoczem bogatopłytkowym ostrzykuje się skórę głowy. Zabieg trwa zaledwie kwadrans. Dzięki tej metodzie cebulki włosów są odżywiane i pobudzane do wzrostu. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest najbardziej skuteczna, kiedy w przeciągu pół roku powtarza się ją co dwa miesiące. Pierwsze efekty są w pełni widoczne po około trzech miesiącach od pierwszego zabiegu.
Jeśli natomiast proces łysienia znajduje się na bardzo zaawansowanym etapie, warto zdecydować się na mezoterapię z użyciem komórek macierzystych. Zdaniem dr Urszuli Brumer jest to najskuteczniejsza obecnie metoda leczenia łysienia.
- Zabieg wykonujemy tylko raz, a rezultaty są widoczne od razu. Komórki macierzyste pobierane są z krwi pacjenta w specjalnym procesie separacji komórek macierzystych. Jest to bardzo zaawansowana technologicznie metoda, całkowicie sterylna i bezpieczna. Tak pozyskane komórki macierzyste podawane są autorską metodą pacjentowi w celu wystymulowania komórek skóry i jej przydatków – tłumaczy dr Urszula Brumem.

Medycyna obecnie dysponuje wieloma metodami regeneracji zniszczonych i wypadających włosów. Lekarze są tak bardzo doświadczeni, że potrafią wyleczyć łysienie u pacjentów, którzy są praktycznie całkowicie pozbawieni włosów. Pamiętaj jednak, że aby efekty kuracji utrzymały się latami, same zabiegi medycyny estetycznej nie wystarczą. Zmień swój tryb życia – ograniczm stres i zastąp jedzenie w pośpiechu racjonalnym odżywianiem. Dopiero takie działania połączone z zabiegami medycyny estetycznej dadzą naprawdę spektakularne i trwałe rezultaty.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma gotowana kaczka
Kiełbasa drobiowa Morliny kcal

Wersja do druku