Styczeń to „ostatni dzwonek” na zakup kalendarza. Nie uważam, by był on przeżytkiem. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach kalendaria ścienne potrafią stanowić dzieła sztuki, czyli tym samym wartość dodaną w wystroju mieszkania.

Firma Gedeon Richter przygotowała na 2013 rok kalendarz, którego motywem przewodnim jest „życie”. Realizację projektu powierzono znanemu grafikowi Andrzejowi Pągowskiemu. Każdy z zaproszonych przez niego  12 znanych artystów-grafików przygotował ilustrację do cytatu jednej z wielkich postaci historycznych. Autorzy mieli pełną dowolność – zarówno w obranej metodzie plastycznej jak i w interpretacji. Dzięki temu kalendarz „Życie” jest małą galerią sztuki współczesnej – z kilkoma z najznakomitszych teraźniejszych twórców.

Przyznam szczerze, że mnie najbardziej podoba się przedstawienie grafiki do miesiąca lutego – z cytatem Lwa Tołstoja, skomentowanym przez Mateusza Kołka. Nie wolno nie zwrócić również uwagi na dzieło Waldemara Świeżego (lipiec – bohater: A. Hitchcock). To moi „ulubieńcy”, ale spośród różnych kresek z pewnością każdemu uda się wyodrębnić swoją ulubioną.
Nadawanie walorów artystycznych tak prozaicznym rzeczom codziennego użytku jak ścienny kalendarz to wspaniała inicjatywa. Życie powinno składać się między innymi z takich „małych” przyjemności. I piękna.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku