My kobiety lubimy o siebie dbać. Piękne zapachy, nowoczesne kosmetyki, to coś w czym lubujemy się na co dzień. Jednak w tym wszystkim nie możemy zapomnieć o odpowiedniej higienie miejsc intymnych. To właśnie ta sfera naszej kobiecości jest wyjątkowo podatna na infekcje.


Miejsca intymne z natury posiadają swoją barierę ochronna jaką są pałeczki kwasy mlekowego, znajdujące się pochwie. Jednak gdy dojdzie do ich uszkodzenia zaczynają się rozwijać bakterie, co prowadzi do bardzo nieprzyjemnych, a także niebezpiecznych infekcji. Wystarczy jednak znać kilka podstawowych zasad, aby tego uniknąć.

Po pierwsze mycie…
Nie oznacza to jednak, że trzeba myć się bardzo często. Normalnie wystarczy 2 razy dziennie. W trakcie miesiączki możemy robić to tak często jak tylko potrzebujemy. Ważne jednak czym się myjemy. Do higieny intymnej najlepiej używać dostępnych w aptekach lub sklepach kosmetycznych preparatów. Mają one odpowiednie składniki oraz przyjazne pH. Ważne, aby odczynnik nie był zasadowy. Nie należy używać zwykłego mydła, gdyż w swoim składzie ma dużo drażniących substancji zapachowych i barwników, które powodują wysuszanie śluzówki. Kilka przykładów kosmetyków podajemy na końcu artykułu.
Ważny jest też sposób w jaki się myjemy. Pamiętajcie, aby robić to zawsze w kierunku od przodu do tyłu. Najlepiej pod bieżącą wodą. Następnie delikatnie osuszajcie skórę ręcznikiem, przeznaczonym wyłącznie do okolic intymnych.

Po drugie… kosmetyka
Czyli głównie depilacja, która teraz jest niemal obowiązkiem. Wbrew pozorom dokładna depilacja nie służy ochronie. Powinno się więc nie usuwać całego owłosienia. Do golenia miejsc intymnych używajcie osobnej maszynki.
Jeśli do kosmetyki zaliczymy wkładki higieniczne to warto wiedzieć, iż należy z nimi postępować ostrożnie. Nie wymieniane często są siedliskiem bakterii. Należy więc nosić je tylko w razie konieczności. Wymieniajcie je więc często, a kupując zwróćcie uwagę czy są to te pozwalające skórze oddychać. Produkty zapachowe mogą powodować dodatkowe podrażnienia. To samo dotyczy podpasek oraz tamponów. Panie, mające problemy z infekcjami dróg rodnych powinny z tamponów zrezygnować.
Dobrze mieć w torebce chusteczki do higieny intymnej, które pomogą nam gdy nie mamy możliwości podmycia się.

Po trzecie… bielizna

Ona również ma znaczenie dla okolic intymnych. Nie należy nosić bielizny wykonanej ze sztucznych tworzyw. Musimy dać skórze możliwość oddychania. Wilgotność spowodowana poceniem się jest rajem dla bakterii. Springi i koronkowe figi lepiej zatem odstawić na wyjątkowe okazje.

Na sklepowych półkach znajdziecie bardzo dużo preparatów do higieny intymnej. Kupując dobierzcie odpowiedni do swoich potrzeb. My podajemy zaledwie kilka przykładów.
1.    Ziaja, Intima, Kremowy płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym
2.    Oceanic, AA Intymna Fresh, Płyn do higieny intymnej
3.    Oriflame, Feminelle, Soothing Intimate Cream (Łagodzący krem do higieny intymnej)
4.    Avon, Simply Delicate, Feminine Wash (Płyn do higieny intymnej)
5.    Nivea Intimate, Płyn do higieny intymnej Double Effect
6.    GlaxoSmithKline, Lactacyd Femina, Chusteczki do higieny intymnej

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pasta cukrowa do depilacji

Wersja do druku