Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy zarówno ciało jak i umysł przechodzi dużą metamorfozę. To jak żyje mama oddziałuje na maleństwo w bardzo dużym stopniu. Zdrowy tryb życia jest zatem niezbędny. Dotyczy to także aktywności ruchowej, która jest bardzo ważna.Odpowiednia dawka ruchu pozwala usprawnić układ krążenia, układ oddechowy, zmusza do pracy bardzo ważne mięśnie, wpływa na pracę nerek, wspomaga metabolizm Nie można zapomnieć o niezastąpionym ruchu na świeżym powietrzu. Jak najbardziej wskazane są spacery. Gdy pogoda nie dopisuje można wykonać kilka prostych ćwiczeń w domu. Już odrobina ruchu dziennie, drobne, nie wymagające wielkiego przygotowania ćwiczenia doskonale wpłyną zarówno na ciało jak i na psychikę. Bez wątpienia ma to także ogromne znaczenie w trakcie porodu, niesie też duże plusy dla dzidziusia. Lepsza kondycja to także mniej infekcji, tak bardzo szkodzących ciężarnym. Warto też zaznaczyć, że aktywność fizyczna w ciąży szybciej pozwoli wrócić do formy po porodzie.

Rodzaj ćwiczeń zależny jest od stanu zdrowia kobiety. Duże znaczenie ma również okres ciąży w jakim aktualnie się znajduje. Na początku ciąży przyszłe mamy powinny wykonywać najmniej inwazyjne ćwiczenia. Powinny to być głównie te ruchy trenujące oddech oraz prawidłową postawę. Drugi i trzeci trymestr powinien obfitować w ćwiczenia wspomagające kręgosłup oraz wzmacniające mięśnie. Pamiętajcie jednak, że zakazane jest wykonywanie gwałtownych ruchów oraz ćwiczeń obciążających stawy. Niech Wasza aktywność ma umiarkowane tempo i trwa 20 – 30 minut. To w zupełności wystarczy. Ważne jest, aby w trakcie ćwiczeń słuchać swojego ciała i nie robić nic ponad swoje możliwości.

Będąc w ciąży należy unikać mocno inwazyjnych ćwiczeń, takich jak tenis, jazda na nartach, jazda konna czy sporty walki. Są to te rodzaje aktywności, w których łatwo o kontuzję, uderzenie czy upadek. Raczej nie wskazany jest aerobik. Gdy ciąża przekroczy 5 miesiąc nie powinno się wykonywać ćwiczeń wymagających leżenia na plecach, gdyż dodatkowo obciąży to kręgosłup. Bieganie dozwolone jest dla kobiet, które robiły to przed zajściem w ciążę. Idealne będą spacery, pływanie, czy delikatne ćwiczenia w domu. Dla miłośniczek roweru raczej polecamy rowerek stacjonarny.

Pamiętajcie, że nie zawsze można być aktywną w tym wyjątkowym okresie. Przeciwwskazaniami do ćwiczeń w ciąży są: krwawienia z dróg rodnych,  nadciśnienie tętnicze spowodowane ciążą, cukrzyca,  ciąża wielopłodowa, zagrażający przedwczesny poród, przedwcześnie odklejone łożysko, zaburzenia tętna płodu niewiadomego pochodzenia, wysoka temperatura ciała, ostra niewydolność krążenia, choroby tarczycy. O możliwość ćwiczeń należy spytać lekarza prowadzącego.

Jeśli jednak wszystko przebiega prawidłowo nie ma powodów, aby siedzieć przed telewizorem cały dzień. Można nawet lekko poruszać się w domu, oglądając jednocześnie ulubiony serial.

A oto przykładowe ćwiczenia:
Stań w lekkim rozkroku z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała. Wykonaj delikatne skłony w bok, ciągle w tę samą stronę, następnie wyprostuj się i powtórz serię w drugą stronę. Nie zmieniaj pozycji bioder i pamiętaj, aby przechylać się w boki.
Znajdując się w lekkim rozkroku, wyciągnij ręce przed siebie i połóż dłonie na łokciach. Skręcaj tułów wolno i płynnie w prawo, do pozycji wyjściowej, następnie w lewo i powrót. Skręty powinny być wykonywane w delikatny sposób. Pamiętaj, że tutaj biodra również pozostają w stałej pozycji.
Bardzo dobre jest również ćwiczenie mięśni Kegla, mające ogromne znaczenie przy porodzie a także po nim, gdy ciało kobiety wraca do normy. Wykonywać je można w niemal każdej pozycji. Polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy, tak jak przy zatrzymywaniu moczu. Ćwiczenie proste, a bardzo pomocne. Najlepiej ćwiczyć je kilka razy dziennie, kilkanaście powtórzeń, napinając mięśnie przez 10 sekund.
A może lepsze będą ćwiczenia w towarzystwie innych? Kluby fitness oferują specjalne sesje dla kobiet w ciąży, dzięki czemu można poruszać się pod okiem specjalisty w bezpieczny, nie inwazyjny sposób. Idealna jest joga, gimnastyka czy ćwiczenia na piłce.
Po wykonanych ćwiczeniach niezbędny jest relaks. Jest to najlepszy, jak najbardziej zasłużony czas, aby usiąść w towarzystwie dobrej książki i dać odpocząć ciału i umysłowi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ćwiczenia w domu

Wersja do druku