„Joga na Zdrowie” to program cyklicznych zajęć jogi, stworzony przez Akademię Redukcji Stresu Pawła Gutrala, przy niebagatelnej pomocy organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Spotkania odbywają się w każdy piątek o 18:30 w Miejskiej Hali Sportowej na ul. Kołobrzeskiej 61 i są przeznaczone dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta i okolic. Dzięki pomocy Urzędu Miasta Gdańska zajęcia dla uczestników są za darmo.

Celem takich zajęć jest propagowanie jogi i zdrowego stylu życia. Praktyka jogi oddziałuje  na wielu płaszczyznach – począwszy od poprawy zdrowia, samopoczucia fizycznego jak i psychicznego, poprzez uspokojenie umysłu czyli nawiązanie kontaktu z samym sobą, a na sferze transcendentalnej kończąc.
W ramach projektu „Joga Na Zdrowie” będziecie mogli spotkać się z 4 różnymi szkołami jogi i oczywiście z czwórką wspaniałych, certyfikowanych instruktorów, z wieloletnią praktyką i doświadczeniem w prowadzeniu zajęć.

W ramach ćwiczeń będzie realizowany program:
Kundalini Joga jest w swojej zachowanej starożytnej formie zbiorem różnorodnych technik oddechu (pranajama), ruchu (krija, asana), medytacji (diana) i mantr. Pomaga w pokonywaniu nieświadomego umysłu, porzucaniu starych wzorców i cierpień z przeszłości, które blokują przed byciem tu i teraz oraz osiąganiu pełni możliwości. Praktyka tego rodzaju utrzymuje ciało w optymalnym zdrowiu fizycznym, zwiększa pojemność płuc, pobudza krążenie, uzdrawia system nerwowy i hormonalny, trenuje i stymuluje umysł, czyniąc go mocnym i giętkim w obliczu zmian oraz stresu. Daje spokój i pewność siebie.
Prowadzący: Paweł Gutral.

Yin Joga  to forma praktyki jogi wykorzystująca siły grawitacji do zwiększenia elastyczności i pogłębienia świadomości ciała. Praktyka Yin Jogi skupia się na głębokich tkankach łącznych, takich jak: ścięgna, kości oraz stawy. Podczas wykonywania asan wykorzystywana jest siła grawitacji a dzięki temu, iż pozostajemy w niej od 3 do 5 min ciało spokojnie się rozciąga. Pobudzane są głębokie rzadko poruszane obszary organizmu. Praktyka Yin Jogi poprzedzona jest Yang Jogą, czyli aktywną i dynamiczną formą jogi. Sekwencje asan budowane są tak by wzmocnić i pobudzić ciało i umysł. Regularna praktyka Yin&Yang Jogi buduje harmonię w ciele, umyśle i sercu. Poprawia zdrowie, wzmacnia ciało, poszerza zakres wykonywanych ruchów. 
Prowadząca: Ania Piecuńko.

Metoda Iyengara to najpopularniejszy obecnie w Polsce sposób praktyki jogi. Dzięki wykorzystaniu pomocy (klocków, pasów itp.) pozwala on czerpać korzyści z ćwiczeń również osobom cierpiącym z powodu urazów lub po prostu bardzo słabo rozciągniętym. Metoda opracowana przez B.K.S Iyengara wyróżnia się też wyjątkową precyzją. Każda część ciała wykonuje ściśle określoną pracę. Nie ma tu miejsca na dowolność. Ciało jest używane jako narzędzie do poszerzania świadomości i wyciszania umysłu. Praktyka polega na uważnym wejściu w pozycję (asanę) i pozostaniu w niej przez odpowiedni czas. Ćwiczący stale docierają do granic swoich możliwości i przechodząc je osiągają postępy i terapeutyczne efekty.

Wyjątkową cechą jogi Iyengara jest wykorzystanie licznych pomocy: koców, lin, kostek, pasków. Umożliwiają one doświadczanie dobroczynnego działania asan osobom o znacznych indywidualnych ograniczeniach. 

Szczegółowo opracowane pozycje leczą różne dolegliwości prowadząc ćwiczącego ku pełnemu zdrowiu. 
Każda sesja kończy się pozycjami relaksacyjnymi.
Prowadząca: Diana Sochacka.


Joga według Sivanandy opiera się na rozluźnianiu i spokojnym rozciąganiu ciała w połączeniu ze świadomym oddychaniem. Każda lekcja składa się z relaksacji, asan (pozycji jogi) i pranajamy (ćwiczeń oddechowych). Uwaga osób praktykujących skupia się na własnej praktyce, bez porównywania z innymi oraz akceptacji możliwości i szacunku dla własnego ciała. Poprzez regularne rozluźnianie, powolne rozciąganie i głęboki oddech można osiągnąć stan błogości i relaksu nawet podczas wykonywania trudniejszych pozycji. Praktyka wzmacnia ciało, chroni organizm przed chorobami, rozwija poczucie niezależności i wiary w siebie. Dzięki temu naturalnemu systemowi uzdrawiania i profilaktyki można uzyskać poprawę funkcjonowania organów wewnętrznych, lepszą pracę gruczołów dokrewnych, dłużej zachować młodość i świeżość. Joga pomaga także w praktyce uważności oraz  świadomym i adekwatnym reagowaniu na to, co dzieje się w naszym życiu. Jogini twierdzą, że kto opanuje sztukę prawidłowego oddechu, który jest łącznikiem pomiędzy ciałem i umysłem, ten zapanuje nad wszystkimi aspektami swojego życia. Kto chce się przekonać, czy tak jest w istocie, rozkłada matę i ćwiczy.
Prowadząca: Agnieszka Gutral.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku