Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy odwiedzać stomatologa, aby oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Nieusuwany kamień wywołuje próchnicę i choroby przyzębia, które mogą kończyć się nawet utratą zębów! W przedświątecznej gonitwie warto więc znaleźć czas również na wizytę u dentysty.

Kamień nazębny to po prostu zmineralizowany osad, m.in. resztek jedzenia, produktów przemiany bakterii czy substancji zawartych w ślinie. Oczywiście osady te częściowo usuwamy podczas codziennej higieny jamy ustnej, ale regularne szczotkowanie i stosowanie nici dentystycznej niestety nie wystarczą. Płytki nazębnej i wszelakich przebarwień pozbędziemy się jedynie w gabinecie stomatologicznym.

- Kamień nazębny należy bezwzględnie usuwać! Przemawiają za tym nie tylko względy estetyczne, ale i zdrowotne – podkreśla Magdalena Bielecka, lekarz stomatolog z Dentica Bieleccy. - Nazębny osad to miejsce bytowania bakterii, które mogą prowadzić do chorób zębów i dziąseł, na przykład próchnicy czy parodontozy. Jeśli więc chcemy mieć piękny i zdrowy uśmiech, powinniśmy przynajmniej raz na pół roku zadbać o profesjonalne oczyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym – wyjaśnia pani doktor.

Najczęściej stosowane metody usuwania kamienia nazębnego to piaskowanie oraz skaling ultradźwiękowy. Są też metody mechaniczne, chemiczne i laserowe. Po usunięciu osadu, zęby są polerowane specjalną pastą, za pomocą szczoteczki lub gumki, oraz zabezpieczane przed przed nadwrażliwością pozabiegową. Zabieg kończy się fluoryzacją, czyli wzmocnieniem szkliwa przed działaniem bakterii.

Dla zwiększenia efektów estetycznych często zabieg usuwania kamienia nazębnego łączy się z wybielaniem. Wybielanie zębów pozwala usunąć przebarwienia, które spenetrowały głęboko strukturę zęba. Wśród wielu metod wybielania, wykorzystujących m.in. nakładki i laser, coraz większą popularność zyskuje system Beyond. - System Beyond jest całkowicie bezpieczny i daje najbardziej trwałe rezultaty. Tkanki zębowe pozostają nie naruszone, a zęby są bardziej odporne na działanie substancji barwiących z pokarmów, w porównaniu z innymi metodami wybielania – mówi Magdalena Bielecka z Dentica Bieleccy.

Zabieg Beyond trwa około 30-45 minut. Najpierw na powierzchnię zębów nakładany jest specjalny żel wybielający, a następnie aktywuje się go przez światło akceleratora. Emitowane światło zwiększa szybkość przechodzenia żelu do wewnętrznej struktury zęba. Dla zwiększenia i utrzymania jak najdłużej efektów zabiegu, w codziennej higienie zębów stosuje się dodatkowo specjalną pastę.

Zabiegi usuwania kamienia nazębnego i wybielania zębów to nie tylko odświeżone, zabezpieczone i błyszczące zęby, ale przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie. Dzięki ich regularnemu stosowaniu, możemy uniknąć borowania i innych nieprzyjemnych zabiegów stomatologicznych, a nasz uśmiech będzie olśniewający!

Niebezpieczny kamień nazębny
Kamień nazębny tworzy się nad, jak i pod  dziąsłem. Kamień naddziąsłowy uciska i drażni dziąsło, wywołując miejscowy przewlekły stan zapalny. Jego objawami są m.in. krwawiące dziąsła. Natomiast kamień poddziąsłowy osadza się na korzeniu zęba, niszcząc aparat utrzymujący ząb w zębodole. Prowadzi to do ruchomości zębów, a nawet niszczenia i ubytku kości. Nieusuwany kamień nazębny wywołuje próchnicę i choroby przyzębia, które mogą kończyć się utratą zębów.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ