Zdrowe oczy to dobro, o które należy bardzo dbać. Wie o tym każdy, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę jak wielką rolę dla naszych oczu odgrywa dieta. Witaminy i minerały to poprawa zdrowia ogólnego, ale także właśnie oczu. Podpowiadamy co koniecznie musi znaleźć się w menu, aby na dłużej zachować „sokoli wzrok”.


Wiadomym jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jeszcze cieszycie się zdrowymi oczami, jesteście w doskonałej pozycji. Zdrową dietą jednak możecie również pomóc oczom z wadami.

Obecnie nasz dzień wygląda bardzo intensywnie i niezwykle często poddajemy oczy wielu próbom. Oglądanie telewizora, praca przy komputerze, klimatyzowane pomieszczenia są bardzo szkodliwe dla wzroku. Nawet nieznośna zimowa pogoda może niekorzystnie na nie wpłynąć. Nie można zatem zapomnieć o diecie sprzyjającej oczom. Oto co powinno znaleźć się w codziennym jadłospisie.

Witamina A
Niezbędna jest do wytworzenia rodopsyny, czyli światłoczułego barwnika, który umożliwia nam rozpoznawanie barw i pozwala widzieć w ciemnościach. Zwiększa także ilość śluzu nawilżającego, który chroni oczy. Nie zapomnijcie więc o jajkach, mleku, tłustych rybach, wątróbce, marchwi, szpinaku, brokułach, pomidorach, brzoskwiniach.

Witaminy z grupy B
To one wpływają pozytywnie na pracę nerwu wzrokowego, poprawiają ostrość i siłę wzroku. Działają kojąco na zmęczone oczy. Witaminy B znajdziecie w pieczywie razowym, kaszy, orzechach, kalafiorze, kapuście, cebuli, czosnku, fasoli, grochu, szpinaku. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na te witaminy zwiększa się po spożyciu węglowodanów i słodyczy.

Witamina C
Która usuwa wolne rodniki, a także wspomaga witaminę E, dbającą o ostrość wzroku. Wzmacnia naczynia krwionośne, które dotleniają siatkówkę. Witamina C powoduje też spadek ryzyka zaćmy. Nie zapominajcie więc o cytrusach, papryce, szparagach, brokułach i jabłkach.

Witamina E
Zwana witaminą młodości, jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów. Znaleźć ją można w migdałach, jajkach, orzechach, mleku, brukselce, olejach roślinnych.

Cynk
Który zapobiega chorobom związanym z wiekiem (podobnie jak witamina E). Wynikiem jego niedoboru może być krótkowzroczność. Chcąc zwiększyć jego ilość w organizmie powinniście jadać ryby, mięso drobiowe, jaja, pieczywo pełnoziarniste, pestki dyni i słonecznika

Kwasy Omega-3
Czyli tzw. zdrowe tłuszcze, wpływają na jakość widzenia. Można je znaleźć w tłustych rybach (łosoś, makrela, tuńczyk), w olejach roślinnych, orzechach, pestkach dyni i słonecznika

Wszystkie te witaminy i minerały są naturalnymi składnikami oka. Codzienne przyzwyczajenia sprawiają jednak, że ich ilość stale nam ubywa. Dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników. Zadbajcie o odpowiednią dietę, a zarówno Wy jak i Wasze oczy poczujecie się znacznie lepiej.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma jajecznica z boczkiem
Ile kalorii ma drożdzówka
Ile kalorii ma kalafior z bułką tartą
Ile kalorii ma makrela
Ile kalorii ma chelb żytni razowy
Ile kalorii ma tuńczyk z puszki
Ile kalorii ma brzoskwinia
Naszym oczom na zdrowie (2012-11-14)
Tuńczyk w oleju po odsączeniu
Ile kalorii ma jajecznica z 5 jajek
Ile kalorii ma ryba w sosie pomidorowym z puszki

DRUKUJ