O odpowiedź na to nurtujące wiele par nowożeńców pytanie poprosiliśmy właściciela firmy Djmusic, zajmującej się obsługą oraz nagłośnieniem i oświetleniem imprez.

Kto sprosta najlepiej wyzwaniu jakim jest wesele?
Patrząc obiektywnie zarówno DJ jak i dobry zespół są w stanie zapewnić nam rozrywkę na najwyższym poziomie i sprawić aby ta wyczekiwana przez wszystkie młode pary noc była ich wymarzoną imprezą. Jednak dobry DJ ma przewagę nad zespołami i ja polecałbym wszystkim nowożencom wybór DJ-a. Głównym atutem DJ-a jest jego repertuar a także jakość odtwarzanej muzyki dlatego uważam że zespół aby dorównać DJ-owi musi składać się przynajmniej z 4-5 muzyków i grać muzykę „live”. Wiele „zespołów” weselnych które są na rynku składa się z dwóch muzyków i ich muzyka leci z podkładów które są najczęściej w formacie mp3, który niestety nie daje gwarancji takiej jakości jak chociażby nośniki CD.

Na co młode pary powinny zwrócić uwagę przy wyborze DJ-a na wesele?
Młode pary powinny znaleźć czas na osobiste spotkanie z kilkoma kandydatami i zdecydowanie nie powinni kierować się przy wyborze tego jedynego kwestią finansową. Na takim spotkaniu warto zadać kilka pytań np. o doświadczenie w prowadzeniu imprez weselnych a także o nośniki z których korzystają DJ-e. I tutaj podobnie jak w przypadku zespołów pojawiło się na rynku wielu DJ-i którzy grają z komputerów co niestety nie daje takiej samej jakości dźwięku i przy słabej jakości nagłośnieniu może przeszkadzać gościom w udanej zabawie.Jak już zdążyłem zuważyć ci DJ-e oferują   swoje usługi za niższą cenę. Młodzi muszą zapytać także czy DJ gwarantuje nagłośnienie i oświetlenie ich imprezy co jest bardzo ważne aby stworzyć odpowiedni klimat w lokalu w którym odbywa się wesele. Pamiętajmy że wszyscy oczekują tego wieczoru świetnej zabawy dlatego wybór DJ-a jest równie ważny jak nie najważniejszy na weselu.

Czym powinien się charakteryzować dobry DJ?
Najważniejszą umiejętnością Dj-a powinna być jego umiejętność dostosowanie się do towarzystwa. Powinien on reagować na to co się dzieje na parkiecie, wiedzieć kiedy zmienić muzykę, kiedy zaprosić gości do zabawy a także samemu umieć się dobrze bawić. Jego praca musi sprawiać mu radość to daje nam gwarancje udanej imprezy.Dobry DJ powinien mieć umiejętność słuchania młodej pary. Dlatego na spotkaniu powinno ustalić się scenariusz przyjęcia weselnego a także dobór repertuaru pod gości weselnych a także samych młodych. Pamiętajmy że wesele to nie dyskoteka i dlatego nasz DJ musi być „elastyczny” i obeznany we wszystkich gatunkach muzycznych.


A kiedy decydujemy się na zespół na co warto zwrócić uwage?
Wielką zaletą zespołów muzycznych jest to że grają muzykę na żywo i dla wielu młodych par jest to główny argument przemawiający za wyborem zespołu na swoje wesele.Pamiętajmy jednak że przy wyborze zespołu warto jest poprosić ich o płytę demo na której możemy usłyszeć  w jakich aranżacjach zagrają utwory na naszym weselu.Warto również ustalić z zespołem ile zagrają setów muzycznych i jak długie będą przerwy między nimi.Pamiętajmy że zespół w przeciwieństwie do DJ-a musi robić sobie przerwy w czasie imprezy więc warto ustalić to wcześniej.


Na kogo młode pary decydują się częściej w dzisiejszych czasach?
Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od gustów i upodobań młodej pary a także ich gości. Część z nich pozostaje przy tradycyjnych weselach na których przygrywają zespoły a część podążając z duchem czasu decyduje się na wybór DJ-a. Pamiętać należy jednak, że bez względu na jakiego wykonawce się zdecydujemy warto poświęcić troche czasu przed weselem na spotkanie, ustalenie repertuaru i programu naszego wesela aby jak najbardziej dopasować je do oczekiwań zarówno naszych jak i naszych gości.

DeeJay Music
Mariusz Gronowski
www.djmusic.org.pl