Co piąte dziecko w Polsce cierpi na tą chorobę. Jej objawy są bardzo nie przyjemne i męczące. Często towarzyszą jej też katar sienny lub astma oskrzelowa. Warto zatem wiedzieć czym jest atopowe zapalenie skóry i jak w tym przypadku dbać o swoje pociechy.

Czym się objawia…
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o alergicznym podłożu. Uważany jest za rodzaj skórnej alergii. Ma charakter przewlekły i dziedziczny jednak nie należy wiązać ją z chorobą zakaźną.
Najczęściej dotyka takich części ciała jak twarz, szyja, górna część klatki piersiowej, ręce, zgięcia kolan i łokci, nadgarstki czy stopy. Pojawia się także na powiekach i skórze wokół oczu.
U małych dzieci pbjawia się swędzącą skórą, wysypką na buzi, a także na łokciach kolanach i uszach. Jej wynikiem są także czerwone, szorstkie policzki. U starszych dzieci objawy te przenoszą się również na inne części ciała.

Co powoduje chorobę…
Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Związane są one z genetyką, tzn. dziecko ma większe szanse zachorowania jeśli któreś z rodziców również borykało się z AZS.
U małych dzieci najczęściej związane jest to z alergią pokarmową. Mogą powodować ją przetwory mleczne, czekolada, kakao, truskawki, owoce cytrusowe, cielęcina, wołowina, orzechy. Jednak tak naprawdę uczulać może wszystko co je maluszek.
U dzieci starszych dodatkowe znaczenie mają alergeny znajdujące się w otoczeniu, takie jak kurz, roztocze, pyłki, ogólne zanieczyszczenie środowiska czy sierść zwierząt. A tych niestety dookoła nie brakuje. Znaczenie mają również takie czynniki jak wilgotność i temperatura powietrza.

Właściwa pielęgnacja….
Niezwykle ważna jest pielęgnacja chorej skóry. Najważniejsze jest jej odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie. Atopowa skóra traci naturalną warstwę ochronną co powoduje „uciekanie” wilgoci, a także ułatwia wnikanie szkodliwym substancjom. Dlatego ważne jest dostarczenie jej elementów kształtujących „płaszcz lipidowy” dający ochronę, utrzymujący odpowiednie nawilżenie oraz zwiększające elastyczność. Odpowiednie dla maleństwa środki przepisze lekarz.
Do atopowej skóry poleca się produkty wykonane na bazie wazeliny, parafiny czy lanoliny. Ważne, aby posiadały substancje wspomagające gojenie (alantoina).

Ważne też, aby stosować podstawowe zasady na co dzień:
- kąpiel powinna być czynnością częstą, ale nie długą.
- skórę dziecka myjemy środkami dla alergików
- po kąpieli trzeba dokładnie osuszyć skórę dziecka
- należy unikać ciuszków i pościeli z tkanin syntetycznych i wełnianych (najlepsza bawełna)
Nie zapomnijcie, żeby prać ubranka w specjalnych hipoalergicznych proszkach i nie płukać ich w zapachowych płynach.
Warto pamiętać, że taki rodzaj skóry jest szczególnie wrażliwy na pot. Dlatego też należy pamiętać o ograniczeniu potliwości dziecka. Nie przegrzewajmy naszej pociechy, często takim zachowaniem można zrobić większą szkodę.
Wszystkie mamy karmiące powinny pamiętać o odpowiedniej diecie i wyłączyć z menu wszystkie pokarmy mogące uczulić maleństwo.