Zakupy to codzienność każdej Pani Domu. Każdego dnia kupujemy żywność, kosmetyki i wiele innych. Ale czy zawsze wiemy jakie dokładnie zakupy robimy. Czytając etykietkę zwracamy uwagę na datę ważności czy skład. Powinnyśmy jednak przyjrzeć się dokładniej czy opakowanie, w którym znajduje się produkt jest przyjazne środowisku.
Firmy coraz częściej zwracają uwagę na to czy opakowania, w których umieszczają swoje produkty są ekologiczne. Podobnie kształtuje się już myślenie konsumentów. To bardzo pozytywne, gdyż opakowania są tym, co ląduje w naszym śmietniku. Ważne jest zatem, aby porzucone nie niszczyły naszego środowiska.

Także producenci docenili moc recyklingu. Jest on bowiem dla wytwórców znacznie tańszym rozwiązaniem. Ponownie wykorzystanie materiałów oznacza mniejsze zużycie energii potrzebnej do wytworzenia nowych. To zdecydowanie zmniejsza koszty produkcji i pozwala im na obniżenie cen, co niesie korzyści dla nas wszystkich.

Aby łatwo można było rozpoznać charakter opakowania wprowadzono specjalne oznakowanie. Robiąc zakupy sprawdźcie zatem czy dany produkt ma któryś z tych znaków:

1.Możliwość ponownego wykorzystania – oznacza produkty, które mogą zostać wykorzystane do tego samego celu co najmniej dwa razy. Umieszcza się go na kontenerach, beczkach, pudełkach, puszkach, kanistrach, a także butelkach, szklanych pojemnikach.
2.Opakowanie nadające się do recyklingu – oznacza produkty nadające się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców podobnego produktu.
3.Przydatność do recyklingu – jest ekologicznym znakiem, oznaczającym przydatność opakowania do recyklingu.
4.Opakowanie biodegradowalne – dotyczy opakowań, które podczas rozkładu nie uwalniają szkodliwych substancji. Mogą one być kompostowane wraz z odpadami organicznymi.

Warto zatem przed zakupem produktu przyjrzeć się dokładniej etykiecie. Kupując produkty z ekologicznymi opakowaniami nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także do „wymuszenia” na producentach stosowania ekologicznych rozwiązań. A to niesie za sobą same korzyści.