Nadawanie starym i zniszczonym przedmiotom nowej wartości staje się ostatnio bardzo popularne. Widać to szczególnie w świecie wzornictwa. Projektanci prześcigają się w pomysłach jak ze starego grata lub zużytych butelek zrobić coś przydatnego, a przedmioty wyprodukowane z materiałów przetworzonych osiągają często bardzo wysokie ceny. Czy trzeba być profesjonalistą , żeby urządzić swoje mieszkanie w sposób oryginalny i estetyczny, bez ponoszenia ogromnych kosztów?
Monika, dwudziestokilkuletnia nauczycielka, niedawno kupiła własne mieszkanie. Ponieważ zakup i remont pochłonął prawie wszystkie pieniądze, Monika musiała urządzić wnętrza z użyciem tego, co miała pod ręką. Mając do dyspozycji trochę starych mebli, zużytych ubrań , Internet i niczym niegraniczoną wyobraźnię, stworzyła oryginalną i przytulną atmosferę w swoich czterech ścianach.                         
W pierwszej kolejności wybrała się do piwnicy w domu swoich rodziców, gdzie znalazła obdrapane szuflady ze starej komody, metalowe wiadro i drewnianą płytę – pozostałość po dawno już zapomnianym remoncie.                                       

Monika postanowiła wykorzystać te przedmioty w swoim salonie. Wiadro użyła jako klosz do lampy, którą sama zrobiła korzystając z instrukcji znalezionej w Internecie, szuflady oczyściła, pomalowała na wyraziste kolory i wykorzystała  do zasadzenia w nich kwiatów. Drewniana deska okazała się być świetnym blatem do stolika pod telewizor. Monika położyła ją na plastikowych skrzynkach po coca – coli, znalezionych na zapleczu osiedlowego sklepu. Całość przemalowała,  tworząc w ten sposób oryginalny stolik. 

Monika zastanawiała się jak urządzić swoją sypialnię. W jednym z katalogów znalazła projekt ramy łóżka zrobionego ze złączonych ze sobą europalet, wykonanie go okazało się bardzo proste.  Wykorzystała palety, które dostała w jednym z supermarketów i swój stary, ale odświeżony materac. Stolik nocny wykonała z zszytych ze sobą książek,  ustawionych jedna na drugiej, a narzutę na łóżko i podszewki do ozdobnych poduszek, wykonała z nieużywanych już ubrań, które jeszcze niedawno miała zamiar wyrzucić na śmietnik.

Szukając rozwiązań do kuchni i garderoby,  Monika odwiedziła kilka skupów złomów, bazarów z używanymi rzeczami i niedrogich sklepów z antykami, zwanych potocznie „gracikami”, których mnóstwo można znaleźć w małych miejscowościach na terenie całego kraju.  Udało jej się za niewielkie pieniądze, kupić kilka drobiazgów, które już dawno straciły swój dawny blask. Zdobyła pęknięta ramę do lustra, którą skleiła i polakierowała, kilka małych dywaników, które połączyła w jeden większy i ułożyła na kafelkach w łazience oraz krzesła, które wystarczyło porządnie wyczyścić i odmalować. W ten sposób Monika urządziła całe mieszkanie, kupując tylko to, czego nie dało się odzyskać ze starych przedmiotów. Zajęło jej to o wiele więcej czasu niż meblowanie mieszkania w sposób tradycyjny, ale efekt, który osiągnęła sprawił jej ogromna satysfakcję.

Na przykładzie Moniki, widać, że urządzanie mieszkania za pomocą używanych i nikomu niepotrzebnych przedmiotów, może być nie tylko dobrym pomysłem na obcięcie kosztów, ale również na oryginalne i niepowtarzalne ożywienie przestrzeni. Trudno przecenić wartość tego typu działań, biorąc pod uwagę jak doskonale wpływają one na naszą wyobraźnię, kreatywność i estetykę miejsc, w których przebywamy. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest fakt, że korzystając z tego typu rozwiązań, przyczyniamy się do czystości środowiska naturalnego, zmienia się nasz sposób postrzegania otoczenia z masowego na bardziej indywidualny. Zauważamy wartość starych rzeczy, które dla innych są jej zupełnie pozbawione i szanujemy ich kształt, będąc świadomymi, że można je przerobić na coś nowego i niepowtarzalnego.
Jeżeli zdecydujemy się na tego typu działania, w poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć na strony internetowe prezentujące  projekty zabawek, elementów wyposażenia wnętrz lub mebli, a w niektórych przypadkach sposób ich wykonania, np. :
- www.recessiondesign.org  
- www.reused.pl
Warto również zajrzeć na strony prezentujące pomysły na wykorzystanie zużytych puszek, butelek czy książek, np.:
- http://www.bomdesign.nl/productshop/boeklampen6.html
- http://www.domplusdom.pl/sklep/10-pomyslow-wykorzystanie-butelki-pet