Macierzyństwo to rola, o której prędzej czy później marzy niemal każda kobieta. Warto, aby wejść w tą rolę z pełną świadomością. Dlatego też zanim zdecydujemy się na tak ważny krok, stosujemy różne metody zapobiegania ciąży. Najczęściej stosowaną jest pigułka antykoncepcyjna.

Określana nie tylko jako najczęściej stosowana, ale także najskuteczniejsza metoda. Jak wszystko ma swoje wady i zalety, o których z pewnością powie lekarz. Warto jednak wiedzieć o nich odrobinę zanim zapytacie o więcej szczegółów specjalistę.

Czym są i jak działają:
Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na jedno i dwu składnikowe. Można je także podzielić na:
preparaty jednofazowe – w których wszystkie tabletki w opakowaniu mają ten sam skład
preparaty dwufazowe - dwa rodzaje tabletek o różnej dawne progestagenu.
preparaty trzyfazowe - trzy rodzaje tabletek o różnej zawartości etinylestradiolu (estrogenu) i progestagenu.
Ich skuteczność jednakże jest taka sama.
Najbardziej popularnymi są tabletki dwu składnikowe, jednofazowe, które w swoim składzie zawierają hormony – odpowiedniki progesteronu i estrogenu. To właśnie one wprowadzają organizm kobiety w stan przypominający okres ciąży i karmienia piersią powodując brak płodności.
Ich działanie polega na:
- hamowaniu owulacji,
- zmianie charakteru śluzu szyjkowego, który staje się bardziej gęsty, zmniejsza się też jego ilość, co utrudnia plemnikom poruszanie się,
- hamowaniu wzrostu endometrium, co uniemożliwia przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej (o ile do tego zapłodnienia dojdzie).

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinno być poprzedzone badaniami ginekologicznymi. Kontrolne badanie ginekologiczne, cytologia, badanie gruczołów piersiowych, badania wątroby, układu krzepnięcia, ciśnienie krwi pozwoli na zastosowanie tej metody bez późniejszych konsekwencji dla organizmu.
Sam sposób stosowania opisany jest na ulotkach. Tam także znajdziecie zalecenia, co zrobić w przypadku pominięcia tabletki, a także w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych.

Zalety…
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się nie tylko ze skuteczną, odwracalną metodą zapobiegania ciąży. Właściwie dobrane tabletki niosą za sobą także inne zalety. Pigułki regulują cykl miesiączkowy, którego wahania są bardzo częstym problemem. W zasadzie pozwala to dokładnie określić kiedy wystąpi krwawienie. Warto zaznaczyć, że podczas stosowania tej metody nie ma „tradycyjnej” miesiączki, a występuje coś co nazwać można „krwawieniem w wyniku odstawienia”. Jego ilość jest znacznie mniejsza, co oznacza nie tylko komfort, ale także utratę mniejszej ilości krwi. To także dobre rozwiązanie dla kobiet mających zazwyczaj bardzo nieprzyjemne dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Przyjmowanie tabletek znacznie zmniejsza ból. To także zmniejszenie lub likwidacja objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Tabletki antykoncepcyjnie mogą także pozytywnie wpłynąć na stan naszej cery. Niejednokrotnie stosowane są w leczeniu trądziku.
Taka kuracja hormonalna to także zmniejszenie ryzyka występowania takich chorób jak rak trzonu macicy, rak jajnika, mięśniaki macicy, torbiele jajnika, osteoporoza.
Wszystkie te zalety pozwalają na ogromny komfort psychiczny i fizyczny. Pozwalają czerpać prawdziwe przyjemności z seksu – czyli tak jak być powinno.

Wady:
Jest ich znacznie mniej niż zalet. Często mogą też wynikać z niewłaściwie dobranego rodzaju tabletek. Dla niektórych kobiet największą wadą stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest zmuszenie siebie do samodyscypliny. Tylko regularne stosowanie (każdego dnia o tej samej porze) pozwala na skuteczne zachowanie roli środka antykoncepcyjnego. Warto zatem wspomóc się w tym jakoś (najlepiej wybrać porę, o której zazwyczaj mamy możliwość przyjęcia tabletki i np. nastawić sobie przypomnienie w telefonie, który zawsze mamy pod ręką).
Wadą tabletki jest możliwość spadku libido. Zdarza się, że kobiety narzekają, że od kiedy zaczęły stosować tą metodę ich ochota na seks znacznie spadła. Niekiedy hormony powodują także zwiększenie suchości w pochwie, co również utrudnia współżycie i zmniejsza komfort. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który zapewne przepisze inny środek. Tabletki antykoncepcyjne bowiem często przepisywane są za pomocą metody prób i błędów, właśnie ze względu na skutki uboczne.
Niekiedy powodować mogą również wzrost masy ciała, co jest skutkiem zatrzymania wody w organizmie.
Ich stosowanie wiąże się także z działaniami niepożądanymi takimi jak bóle głowy, zawroty głowy, wymioty, upławy, wzrost ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu. Pigułki antykoncepcyjne nie chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej trzeba również uważać na elementy obniżające jej skuteczność. Na ich temat można znaleźć wiele artykułów. Rzetelne informacje na pewno poda Wam lekarz. Znajdziecie je również na ulotce.
Tabletki antykoncepcyjne wchodzą w interakcje z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu epilepsji, ze środkami uspokajającymi, niektórymi antybiotykami. Skuteczność obniża również ziele dziurawca, mówi się także o negatywnym wpływie grejpfruta.
Wiele wątpliwości budzi również spożywanie alkoholu w trakcie kuracji. Lekarze mówią jednak, że nie obniża on ich skuteczności, chyba, że w wyniku picia w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki nastąpiły wymioty lub biegunka.

O środkach antykoncepcyjnych można pisać naprawdę dużo. Każda z nas jednak jest inna, w związku z czym inaczej zareaguje na ta metodę. Jeśli jednak myślicie o skutecznym sposobie zapobiegania ciąży warto porozmawiać z ginekologiem właśnie o antykoncepcji hormonalnej.