Każda pani domu (i nie tylko) codziennie zmaga się z wieloma czynnościami, dbając o swój dom i rodzinę. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę jak bardzo możemy pomóc środowisku wykonując je troszeczkę inaczej. Jeśli chcecie być eko gospodyniami, dbając jednocześnie o domowy budżet mamy dla Was kilka cennych rad.
Dbając o środowisko, możecie także dbać o finanse Waszego domu. Oszczędność energii elektrycznej, segregacja śmieci to niższe koszty, które zauważycie w rachunkach za prąd, gaz czy w płaconych każdego miesiąca podatkach. Zarówno zakup odpowiedniego sprzętu, jak i późniejsza jego eksploatacja pozwala na zaoszczędzenie energii nawet o kilkadziesiąt procent. Pomyślcie jak miło byłoby mieć o tyle mniejsze rachunki. Na ich wielkość mają także wpływ te mniejsze codzienne przyzwyczajenia.

Oczywistym jest, że bez prądu, gazu czy światła nie bylibyśmy w stanie egzystować. Nie ma mowy zatem o zupełnej rezygnacji z tych dóbr, w grę jednak wchodzą drobne, aczkolwiek znaczące zmiany. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze małe błędy mają takie negatywne skutki. Jak to zawsze bywa… diabeł tkwi w szczegółach.

W domu…
1.Przygotowując posiłki zawsze pamiętaj o domykaniu lodówki. Pozwala to zapobiec uciekaniu ciepła, a także wykorzysta mniej energii.
2.Oszczędzaj wodę – pomyśl ile razy woda bez potrzeby leci z kranu, chociażby podczas takiej czynności jak mycie zębów, kiedy to śmiało możemy zakręcić kran. Sprawdźcie także czy woda nie cieknie z kranów, jeśli tak warto je naprawić.
3.Myjąc naczynia nie rób tego pod jej strumieniem. Nalej wodę do zlewu bądź miski. Myj naczynia zaczynając od tych najmniej brudnych. Dobrym rozwiązaniem są zmywarki, które jednak powinno się włączać dopiero gdy są pełne brudnych naczyń.
4.Podczas sprzątania używaj jak najmniej detergentów. Są one zabójcze dla środowiska. Najlepiej używać tych biodegradowalnych.
5.Odpowiednio dozuj środki do prania. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę. Pierz rzeczy w najniższej temperaturze jakiej można.
6.Segreguj odpady. To wbrew pozorom czynność, która szybko wchodzi w nawyk. Odpowiednia segregacja pozwala na ich ponowne wykorzystanie, a także utylizację we właściwy sposób.
7.Dbaj o ciepło w domu. Środowisku sprzyjają ocieplenie budynku oraz szczelne okna. Ustawcie temperaturę na 1-2 stopnie mniej. Nie odczujecie zmiany, a dla środowiska to ogromne różnica. Warto też zamiast uruchamiania klimatyzacji zwyczajnie otworzyć okno.
8.Oszczędzaj światło. Ustaw fotel, w którym najchętniej czytasz książki przy oknie, gdzie nie zawsze będziesz musiała włączać światło.
9.Wyjmij ładowarkę z telefonu. To naprawdę spory problem, bo ilu z nas zostawia ją w gniazdku po naładowaniu telefonu. To samo dotyczy wyłączeniu sprzętu elektronicznego z gniazdek, np. na noc.

Na zakupach:
1.Zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku. „Jednorazówki” już dawno wyszły z mody. Dodatkowo produkty wymagające osobnej torebki (np. pieczywo) zawijaj w torebkę papierową.
2.Kupuj tylko te produkty, które faktycznie są Ci niezbędne. Najlepiej przed wyjściem zrobić listę niezbędnych zakupów.
3.Kupuj mniej większych produktów. Tzn. zamiast trzech wód 0,5 litra jedną 1,5 litrową. To samo dotyczy niemal wszystkich produktów, które nie psują się szybko.
4.Kupuj produkty wytwarzane w niedalekiej odległości. Transport to także degradacja środowiska.
5.Kupując produkty AGD i RTV sprawdź ich energooszczędność.

Brak oszczędnego korzystania z dóbr natury spowodował, że przez wiele lat degradowaliśmy naturalne środowisko. Nie wszystko jednak jeszcze stracone. Jeśli teraz zaczniemy wprowadzać w życie te pozornie malutkie zmiany, z pewnością przyniesie to pozytywne efekty dla przyszłych pokoleń.