Coraz więcej z nas w codziennym życiu chce być „eko”. Staramy się wprowadzać ekologiczne rozwiązania do naszych domów, segregujemy śmieci, oszczędzamy energię. Niektórzy stosują je już podczas budowania i kreowania miejsca, w którym zamieszkamy. W skutek tego coraz częściej spotykamy tzw. ekologiczne domy.
Czym jest…
Coraz więcej firm oferuje budowę ekologicznych domów. Termin ten staje się bardzo popularny. Jednak czy wiemy czym tak właściwie jest „ekologiczny dom”?
Jego budowa odbywa się w taki sposób, aby zainstalować w nim jak najwięcej ekologicznych rozwiązań, minimalizując podczas jego eksploatacji negatywny wpływ na środowisko. Chodzi tutaj o wytwarzanie ciepła, klimatyzację, zużycie energii, oświetlenie. W skrócie jest nie tylko instalacja specjalnych energooszczędnych urządzeń, ale także racjonalne ustawienie przedmiotów codziennego użytku. Po co bowiem ustawiać dziecięce biurko, lub fotel, w którym czytamy książki w ciemnym kącie, wymagającym oświetlenia nawet podczas słonecznego dnia. Ekologiczny dom to jak widać także te proste rozwiązania.

Oszczędność w domu nie trudną sprawą…
Oszczędność energii w każdym domu to ogromna szansa na ochronę środowiska. Jeśli to nie jest wystarczająco przekonujące, to może dodatkowym argumentem będzie fakt oszczędności na domowych rachunków, które stale rosną. Mniej zużytej energii to o wiele mniejsze rachunki. W każdym mieszkaniu są urządzenia, które eksploatowane są w nieodpowiedni sposób. Na pewno także w Waszym.Urządzeniami zużywającymi najwięcej energii są chłodziarko-zamrażarki, pralki, drobne urządzenia AGD, kuchenki elektryczne.

Lodówka:
Przed zakupem powinno się zwrócić uwagę na kilka funkcji. Warto kupić sprzęt posiadający systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności, które pozwalają na utrzymanie lodówki w czystości. To oznacza oszczędność 20% energii, a co za tym idzie… rachunki mniejsze o 20%. Bardziej energooszczędne są lodówko-zamrażarki. Zużywają ok. 1,2 kWh/dzień. Osobne urządzenia (lodówka i zamrażarka) to ok. 1,89 kWh/dzień. Warto pamiętać o odpowiedniej eksploatacji. Lodówki zużywają mniej energii gdy stoją w mało nasłonecznionym miejscu, z dala od kaloryfera. Nie zapominajcie o regularnym myciu, w tym także o uszczelkach, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury w urządzeniu. Temperatura w chłodziarce powinna wynosić od 6°C do 8°C a w zamrażarce - 18°C. Jeśli wyjeżdżacie podnieście temperaturę o kilka stopni. Zostawiając dom na dłużej warto w ogóle wyłączyć urządzenie.Niezwykle ważne jest jej odmrażanie, gdyż grube warstwy lodu i szronu wpływają na większe zużycie energii.Do lodówki nie powinno się wkładać ciepłych produktów. Chłodziarka chcąc je schłodzić zużyje 3 razy więcej energii. Rozmrażanie produktów także powinno odbywać się w lodówce.

Pralka:
Kupując pralkę wybieraj te w najwyższych klasach energetycznych (od Ado A++). Warto też spojrzeć na dodatkowe funkcje takie jak chociażby warzenie wsadu i dobór ilości wody. Ważną funkcją jest także możliwość krótkiego prania, nadająca się do mniej brudnych rzeczy. Pralkę należy uruchamiać tylko gdy jest pełna. Dzięki temu oszczędzicie prąd i wodę. Pozwala to zaoszczędzić ok. 30% energii. Warto zatem zmniejszyć rachunki o prawie 1/3.

Kuchenka
Przy wyborze powinno się zastanowić na czym chcemy gotować. Na zużycie energii wpływa sprawność urządzenia. Płyta elektryczna żeliwna wykazuje się niską sprawnością rzędu 55%, elektryczna, ceramiczna - sprawnością 60%, a indukcyjna - 90%. Znaczenie ma też wielkość płyty, im jest większa, tym zużycie energii większe. Podczas gotowania warto pamiętać o kilku sztuczkach. Na mniejsze zużycie energii pozwala gotowanie w mniejszej ilości wody, pod przykrywką (to 30% mniejsze zużycie energii). Większe zużycie energii powoduje gotowanie w naczyniach z mniej gładkim dnem (to nawet 50% oszczędności). Można również wyłączyć kuchenkę 5 minut przed końcem gotowania. Przez ten czas płyta nagrzana jest dostatecznie dobrze.

Oświetlenie:
Pamiętajcie o używaniu energooszczędnych żarówek. Używają one około 5 razy mniej energii niż te tradycyjne. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że żarówki energooszczędne spełniają swoją funkcję wtedy kiedy nie wyłączamy ich zbyt często. Oznacza to, że nie powinno się wyłączać oświetlenia jeśli wychodzimy z pomieszczenia na mniej niż 5 minut. A może chcąc oszczędzić trochę energii warto pomalować ściany na jaśniejsze kolory?
Dla ozdobnego oświetlenia warto zastosować żarówki z diodami LED, które zużywają znacznie mniej energii.

Inne urządzenia energooszczędne…
Już podczas budowy domu warto pomyśleć o specjalnych urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Coraz częściej instaluje się kolektory słoneczne czy turbiny wiatrowe. Niejednokrotnie nawet powstają małe przydomowe biogazownie. Warto również wykorzystywać wodę deszczową, co pozwala oszczędzić dostarczaną wodę, ale także zmniejsza ryzyko podtopień. Ekologiczny dom to także taki, który wykorzystuje odpady do produkcji cennego surowca wykorzystywanego w otoczeniu domu, np. jako nawóz do roślin.

Dom pasywny…
Mówiąc o ekologii w domu można spotkać się z terminem domu pasywnego. Pod pojęciem tym rozumiemy dom, który jest ogrzewany i ochładzany bez udziału klimatyzacji czy tradycyjnego systemu ogrzewania. Szacuje się, iż tego typu domy mają 10% mniejsze zapotrzebowanie na energię. Czym charakteryzuje się taki dom? Zaczynając od podstaw należy zaznaczyć, że musi mieć wielowarstwowe ściany z bardzo dobrą izolacją. W tego typu domach instaluje się okna z potrójnymi szybami, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnia gazem szlachetnym. Nie bez znaczenia jest także ich ustawienie. Największe okna znajdują się po stronie południowej. W pasywnych domach stosowana jest także wentylacja z odzyskiem ciepła. Taki dom powinien mieć jak najmniej skomplikowane kształty.
Można powiedzieć, że budowa takiego domu to sprawa skomplikowana i droga. W praktyce jest to koszt o ok. 20% większy niż w przypadku zwykłego domu, jednak koszty te szybko są odzyskiwane biorąc pod uwagę miesięczne rachunki.