Wczorajsza oscarowa noc okazała się podwójnie szczęśliwa dla "Żelaznej Damy". Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła twórców filmu za znakomity filmowy portret Margaret Thatcher. Meryl Streep, odebrała trzeciego w swojej karierze Oscara za kreację Margaret Thatcher. Uhonorowano również doskonałą charakteryzację Marka Coulier i J. Roy Helland, którzy stworzyli ekranową postać Żelaznej Damy na przestrzeni 40 lat jej życia.
Oszałamiający widzów na dużym ekranie "efekt Margaret Thatcher" wymagał dbałości o najmniejszy szczegół.


Charakteryzatorzy zmienili kształt twarzy Meryl Streep, wypełnili jej policzki silikonem, powiększyli nos, zastosowali protezę, która wypchnęła jej dolną szczękę. Zmieniono również jej uzębienie, w którym pojawiła się charakterystyczna dla Thatcher przerwa.


Aktorka długo analizowała archiwalne materiały, zapamiętując każdy ruch brytyjskiej premier i specyficzny dla Thatcher sposób mówienia – w pierwszych latach kariery wysoki ton głosu, później w wyniku długich ćwiczeń, sztucznie obniżony.


Reżyser Phyllida Lloyd wspomina moment, kiedy po raz pierwszy usłyszała i zobaczyła Meryl Streep jako Margaret Thatcher: „Otrzymałam wiadomość od Meryl, „Oto pierwsza przymiarka do Maggie”. Założyłam słuchawki i zaczęłam słuchać, po chwili dołączył do mnie mój brat, podałam mu jedną z słuchawek. Siedzieliśmy, słuchając z otwartymi ustami, wydawało nam się, że mamy do czynienia z Margaret Thatcher we własnej osobie. Następnie wykonaliśmy zdjęcia próbne przed kamerą, kiedy Meryl ukazała nam się w kostiumie, ucharakteryzowana na Margaret, dosłownie opadły nam szczęki. Nieustannie czuliśmy obecność Margaret Thatcher na planie zdjęciowym.”


To trzeci Oscar w karierze Meryl Streep.  W roku 1980 aktorka otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii za drugoplanową rolę w filmie "Sprawa Kramerów", a trzy lata później za pierwszoplanową kreację w filmie "Wybór Zofii".


„Żelazna Dama” to opowieść o kobiecie, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn pokonała bariery pochodzenia i płci, by stać się pierwszą w historii premier Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej fascynujących postaci XX wieku.


Film zaczyna się od niepozbawionego humoru portretu pyskatej Maggy, która ma piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stanie się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budzą pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki.

Film grany jest w kinach w całej Polsce i do tej pory obejrzało go już ponad 200 tysięcy widzów.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku