Każda z nas wie jak skomplikowany jest organizm kobiety. Każdego miesiąca zachodzą w nim zmiany wpływające zarówno na nasz wygląd jak i samopoczucie. Dobrze jest wiedzieć jak wyglądają poszczególne etapy cyklu miesiączkowego i umieć kontrolować zachodzące w naszym organizmie zmiany.

Co to jest ten cykl…

W trakcie cyklu miesiączkowego nasz organizm przygotowywany jest do szczególnej roli jaka została nam przydzielona. Poprzez zachodzące w nim zmiany umożliwione jest zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka w macicy, dzięki czemu możemy zostać mamami.

Pierwszy dzień cyklu równoznaczny jest z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego. Kończy się zaś dzień przed następną miesiączką. Zazwyczaj trwa około 28 dni. Różne czynniki powodują wahania tej długości. Jeśli są to wahania nieduże i jego długość utrzymuje się pomiędzy 26 a 30 dni raczej nie ma powodów do obaw. Jednak większe zmiany mogą oznaczać dysfunkcje organizmu z czym należy udać się do specjalisty.

Zmiany zachodzące podczas cyklu w ciele kobiety mogą powiedzieć na jakim jego etapie jest właśnie nasz organizm. Warto poznać cechy charakterystyczne dla danego etapu, aby móc kontrolować stan swojego organizmu.

Dwie fazy…
Podczas cyklu możemy wyróznić dwie zasadnicze fazy, które dzieli moment owulacji. Pierwsza z nich nazywana jest fazą przedowulacyjną (inaczej pęcherzykową). Jej charakterystyczną cechą jest zmienna długość, na którą wpływ ma wiele czynników (wiek, stres, zmiany klimatu, choroby, dieta, zmęczenie). W trakcie fazy pęcherzykowej dominujący wpływ mają estrogeny, powodujące otwieranie się szyjki macicy, a także zwiększenie wydzielania się śluzu szyjkowego. Zmiany te stają się bardziej intensywne wraz ze zbliżaniem się do owulacji. A im bliżej do owulacji nasz organizm staje się bardziej gotowy na przyjęcie plemników i zapłodnienia.
Ze względu na swoje właściwości faza pęcherzykowa podzielona jest na okres niepłodności względnej oraz płodności. Niepłodność względna związana jest z różną długością tej fazy, a także możliwością przetrwania plemników w ciele kobiety nawet do 7 dni.
Gdy zbliżamy się do owulacji zwiększa się poziom estrogenów. W wyniku tego szyjka staje się coraz bardziej miękka, otwarta, a śluz szyjkowy zmienia środowisko w szyjce na zasadowe (czyli przyjazne plemnikom). W miarę wzrostu ilości estrogenów także śluz szyjkowy zmienia swoją konsystencję. Staje się on bardziej rzadki i przeźroczysty, a tym samym bardziej przenikliwy dla plemników (na początku tej fazy jest gęsty i białawy). Zmiany śluzu można zaobserwować chociażby na wkładkach higienicznych.

Po owulacji następuje faza ciałka żółtego. Charakteryzuje ją stała długość u każdej kobiety, wahająca się od 10 do 16 dni. W jej trakcie dominującą rolę pełni hormon progesteron. To on sprawia, że szyjka macicy twardnieje i zamyka się. Wraz ze wzrostem jego ilości zmienia się także ilość i konsystencja śluzu. Staje się on bardziej gęsty i zamyka szyjkę tzw. czopem, co sprawia, że przeniknięcie plemników jest praktycznie niemożliwe. W trakcie tej fazy zaobserwować możemy lekki wzrost temperatury, który trwa do pojawienia się krwawienia. A wtedy cykl zaczyna się od nowa.

Każda kobieta jest inna. Są jednak cechy, które czynią nas wyjątkowymi. Warto nauczyć obserwować własne ciało i poznać zachodzące w nim zmiany. Pozwoli to dostrzec niebezpieczne sygnały i utrzymać pełnię kobiecości.