Rękodzieło artystyczne, to zajęcie które od kilku lat staje się niezwykle popularne i praktykowane przez coraz większe rzesze pasjonatek. Coraz więcej osób przychyla się do stwierdzenia, iż hand made to sztuka. Co ciekawe - sztuka, która szturmem podbija polski rynek.

Jak sama nazwa wskazuje, hand made, to technika tworzenia czegoś własnoręcznie, korzystając tylko z konkretnych półproduktów. Do tworzenia przedmiotów nazywanych również  „do it yourself”, trzeba zaangażować nie tylko umysł, ale i serce. Liczy się nasza kreatywność oraz zapał. Jest to bowiem zajęcie, które wymaga ogromnej dyscypliny, cierpliwości oraz zaangażowania.

Kto zajmuje się wykonywaniem takiej sztuki?
Wbrew pozorom, aby własnoręcznie tworzyć biżuterię, ubrania czy inne akcesoria, nie trzeba posiadać artystycznej duszy czy też specjalnego wykształcenia. Ważna jest jednak motywacja oraz pomysłowość. Dzięki temu, że hurtownie oraz sklepy z pasmanterią oferują bardzo bogaty asortyment, tworzenie własnych dzieł sztuki jest coraz prostsze. W takich miejscach można znaleźć duży wybór wszelkich taśm, guzików, ozdób wykonanych z materiału itp. Doskonale sprawdzają się również sklepy z używaną odzieżą, gdzie często znaleźć można tak zwane „perełeczki”, czyli ubrania, czy też torby, które po niewielkiej modyfikacji odzyskają dawny blask i będą chlubą każdej kobiety!

Co wykonuje się używając techniki hand made?
Jest to rodzaj artyzmu, który daje twórcy naprawdę bardzo wiele możliwości. Dzięki własnoręcznej pracy, można wykonać praktycznie wszystko. Począwszy od niezwykle popularnej biżuterii artystycznej, poprzez ubrania, torby i portfele, a na akcesoriach codziennego użytku kończąc. Pomysłowość artystów-amatorów nie zna granic, nie dziwi więc fakt, iż własnoręcznie są ani w stanie zrobić etui na telefon komórkowy i chusteczki higieniczne czy ozdoby świąteczne. Sztuka hand made  z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija i co bardzo ważne – wychodzi z ukrycia. Obecnie modne jest ubieranie się oraz korzystanie z tego, co zrobiło się samodzielnie. Jest to oznaka kreatywności i twórczego podejścia do życia, a nie jak uważano jeszcze kilka lat temu – ubóstwa. Sklepy sprzedające chińską biżuterię oraz hurtownie produkujące artykuły dekoracyjne, powinny czuć się zagrożone, bowiem artykuły hand made odbierają im klientów!

Popularność hand made w Internecie
Z całą pewnością, do propagowania tego rodzaju sztuki bardzo przyczynił się Internet. Medium to rozpowszechniło tę technikę, pokazują początkującym twórcom nowe pomysły oraz ciekawe rozwiązania. To niesamowite kompendium wiedzy, które nieustannie się aktualizuje i powiększa!

Hand made –pomysł na prezent
Jeżeli pragniemy obdarować kogoś nam bliskiego czymś oryginalnym i unikatowym, czego nikt inny nie będzie miał, z całą pewnością warto zdecydować się na dzieła typu „do it yourself”. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zrobić nic samodzielnie – zarówno w Internecie, jak i w lokalnych sklepach jest coraz więcej artykułów wyprodukowanych tym sposobem. Z całą pewnością więc znajdziemy coś, co przypodoba się obdarowanemu.